Az alternatív energiatermeléssel és kereskedelemmel foglalkozó Alteo csoport évente 3-4 projekt megvalósítását, a következő 4-5 évben összesen 50-100 megawatt kapacitás kiépítését tervezi, ami megawattonként legalább 1-1,5 millió euró beruházást jelent. Az aktuális projektek költségétől függ a kibocsátás nagyságrendje - mondta a vezérigazgató az MTI kérdésére. Annyit fűzött hozzá, hogy magán- és intézményi befektetőkre számítanak a részvényjegyzéskor.
Jelenleg 16 megawatt kiépített kapacitással rendelkezik az Alteo csoport: három gázmotoros-, egy hidrogáz és két hulladék gázzal üzemelő erőművel. A harmadik ilyen depónium (hulladék) gázmotoros erőmű zöldmezős beruházását most tervezik, és két-három éven belül valósulhat meg.
A Wallis Asset Management Zrt. tulajdonában lévő Alteo részvényeit azért vezették be az idén ősszel a tőzsdére, hogy a szükséges tőkebevonáshoz biztos háttér legyen - magyarázta Ifj. Chikán Attila. Arra a kérdésre, hogy a jelenlegi tulajdonos meg akarja-e tartani többségi tulajdonát, a vezérigazgató azt mondta: "igen, a meghatározó tulajdon mértékéről azonban egyelőre nem született tulajdonosi döntés.”
Az Alteo csoport a energia kereskedelemmel és energetikai szolgáltatásokkal is foglalkozik. Az idén várható 43 gigawattóra áramértékesítés után jövőre mintegy 60 gigawattórát fognak eladni. Az idei eladások nagy része vásárolt villamos-energia.
A 2008-ban alakult cég eddig hat erőművet vásárolt meg három blokkban három tulajdonosi körtől. Ebben a piacban óriásiak a lehetőségek, ezért van szükség tőkebevonásra - mondta Ifj. Chikán Attila. Az új projektekkel kapcsolatban a vezérigazgató elmondta: akvizíciók, zöldmezős beruházások, vagy ezek kombinációját tervezik.
A társaságcsoportnak lakossági fogyasztója nagyon kevés van, a nagyon nagy felhasználóknál kisebb vállalkozásokat látnak el, köztük a győri Audit, a Heineken soproni gyárát.
A társaság arra vár, hogy mit tartalmaz majd a nemzeti megújuló cselekvési program. Ifj. Chikán Attila véleménye szerint "egészséges megújuló energiamix" kialakítása az ország érdeke. Fontosnak tatja, hogy ne csak a szél-, vagy a biogáz, hanem a többi megújuló energiaforrás is szerepet kapjon.
A jelenlegi megújuló források mellett szél- és napenergia felhasználását is tervezik hosszabb távon - mondta a vezérigazgató. Hozzátette: regionális terjeszkedés is szerepel a tervekben, de Magyarország marad a központ.
MTI