8p

A Klasszis Befektetői Klub május végi rendezvényének egyik vendége Szőcs Gábor, a Hold Alapkezelő munkatársa, az Orion Alap alapkezelője volt. A szakember, aki kiemelt figyelemmel követi a befektetései során az energiapiacokat, a 2025-ös évben Az Év Portfóliómenedzsere díjat nyerte a Klasszis megmérettetésén, amely a befektetési alapkezelői szakma legfontosabb díja.

Sokan általános szabálynak tartják, hogy a piacokon trendeket érdemes keresni, és azokat kihasználva előnyösebben lehet befektetni. Nagyon nem mindegy persze, hogy mikor száll be valaki, és hogyan vannak árazva azok a trendek, amelyek valóban többéves távon hatnak. Szőcs Gábor, az Orion Alap szenior portfóliókezelője szerint az energetikához kapcsolódóan két olyan megatrend van, ami előre is viszi a világot és befektetőként is kihasználható: az egyik az energiaátmenet, ami a klímavédelem jegyében zajlik, a másik az AI, a mesterséges intelligencia, ami hatékonyságjavulást és egy talán egy jobb világot hoz majd.

Az energiaátmenet egy megkérdőjelezhetetlen megatrend és nagyon régóta zajlik. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy bár volt olyan időszak, amikor ezzel óriási pénzeket lehetett keresni, az elmúlt 4-5 év nem erről szólt. Szőcs Gábor hangsúlyozta, hogy a fejlődést jelzi, míg korábban a támogatások és a szabályzók mozgatták ezt a piacot, addig ma már többségében olyan területté vált, ahol értelmezhetőek a piaci viszony, és támogatások nélkül is megtérülnek a beruházások.

Szőcs Gábor a piac érdekes aspektusait is felvillantotta a Klasszis Befektetői Klub rendezvényén
Szőcs Gábor a piac érdekes aspektusait is felvillantotta a Klasszis Befektetői Klub rendezvényén
Fotó: Klasszis Média/Dala Gábor

Az AI korszak persze az energiapiacra is hatással lesz, hiszen a datacenterek már most hatalmas energiaigénnyel bírnak, és ez a jövőben drasztikusan növekedni fog. A mostani áramkereslet 2-3 százalékáért felelős az AI, ez 2030-ig 10 százalékra nőhet. A keresletnövekedés egyik globális motorja tehát ez a terület lesz. A keresleti oldalon a másik jelentős igényt támasztó terület a közlekedés lesz –ahogy bővül az elektromos autók penetrációja, úgy nő az energiaigény is. Ez a változás az európai autópiacon talán nem tűnik olyan erőteljesnek, de Kínában tavaly az új autók eladásánál már minden második elektromos volt.

A zöldenergia csak a kereslet kis részét tudja lefedni

A kínai vállalatok expanziós törekvése persze hatással van a gazdaságpolitikára, ami visszahat az energiapiacra is. Aktuálisan Donald Trump vámpolitikája az, ami bár messze túlmutat az energiapiacon, de ott is komoly nyomot hagy. Az amerikai lépések akár a vállalatok, akár a fogyasztók számára bizonytalan helyzetet teremt, ráadásul mindez globálisan történik, ez pedig a hatékonyság romlásához vezet, a vámok mindent megdrágítanak. Ha például a kínai akkumulátorokat, elektromos autókat, napelemeket adminisztratív eszközökkel és vámokkal kiszorítják a nemzetközi piacokról, az áruhiányhoz, dráguláshoz vezethet.

Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?

Lemaradt a Klasszis Befektetői Klubról? Nézze meg utólag az előadásokat és panelbeszélgetéseket, ismerje meg a téma legjobb szakértőinek véleményét és tippjeit! Vásároljon videójegyet és hozzáférést kap a klubtalálkozó teljes felvételéhez!

Részletek itt >>

Közben az energiaigény növekedése is nagyon fontos tényező a piacon. Ha megnézzük a globális demográfiai és gazdasági folyamatokat, akkor egyértelművé válik, hogy a Föld népességének folyamatos bővülése, amely a prognózisok szerint 10 milliárd főnél tetőzhet, illetve ezzel párhuzamosan az életszínvonal emelkedése az energiafogyasztás folyamatos növekedését indukálja. A nyugati világ látszólagos jelentős zöldítése globális szinten annyit jelentett, hogy az elmúlt 10-15 év többletigényét már nem fosszilis energiahordozók elégetése révén állítják elő, hanem ezt megújuló energia biztosítja. Az előállított energia 80 százaléka azonban ma is fosszilis energiahordozókból származik, így világszinten a kitűzött klímacélok elérhetősége erősen kérdéses.

Egyértelműen zajlik egy olyan folyamat, amely során próbálják átterelni az elektromos áram piacára a fogyasztókat, ami a fosszilis, jórészt olaj felhasználásával előállított energiát váltaná fel. Ennek természetesen akkor van pozitív hozadéka, ha az elektromos áramot pedig minél tisztább forrásból fogják előállítani. A jövő energiamixében a megújuló energia tehát kulcsfontoságú lesz. Emellett az atomenergia lesz igen hangsúlyos, de az átmeneti igényváltozások kiegyenlítéséhez megkerülhetetlen marad jó ideig a földgáz is. Emellett pedig az igények és a kínálat kiegyensúlyozása miatt egyre inkább teret fognak hódítani az ipari méretű akkumulátorok.

Az infláció miatt megfizethető lett a földgáz

Az egyes energiahordozók kapcsán szóba került, hogy a földgáz esetén a szállíthatóság jelent szűk keresztmetszetet, bár a cseppfolyosítás révén kontinensek között is van már lehetőség a mozgatásra. Amerika előnyt élvez a palagáz révén, míg Európa sokáig az olcsó vezetékes orosz gázra támaszkodott, ennek a korszaknak viszont az ukrajnai háborúval vége lett. Európa ugyan rendkívül gyorsan és rugalmasan alkalmazkodott a kialakult helyzethez, ám számos iparág így is nehéz helyzetbe került. Nominálisan ugyan a 2010-es évek szintje felett van most az európai ár, ám az infláció is megugrott, így reálértelemben már nincs nagy különbség. Ráadásul az előretekintő határidős piaci árazás alapján inkább csökkenés várható, mint érdemi emelkedés. Ez az európai gazdasági szereplők számára valamilyen szinten mindenképpen megnyugtató lehet.

Nagyon sokat már nem tud esni az olaj ára

Az olajpiacon érdekes folyamatot láthattunk, hiszen Donald Trump alacsonyabb árakat szeretett volna, ugyanakkor ő a „Drill, baby drill” politikával a kínálati oldalon szeretett volna komolyabb kibocsátásnövekedést. Ehelyett a vámháború révén a bizonytalanságokra reagálva a keresleti oldal esett be és így alakult ki alacsonyabb egyensúlyi ár a piacokon. Szőcs Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy befektetési szempontból a pillanatnyi árak alakulása kevésbé fontos, ráadásul a kínálati oldal, akár Oroszország, Irán vagy Venezuela kapcsán komoly bizonytalanságokat hordoz.

Egy érdekes befektetési területet is felvillantott Szőcs Gábor, aki arról is beszélt, hogy a tőzsdék áprilisi beszakadását követően nagyon sok eszközben komoly visszapattanást láthattunk, de az olajiparhoz kapcsolódó, szárazföldi fúrásokat végző vállalatok részvényei a mélypontok környékén ragadtak. Ennek persze az a magyarázata, hogy az alacsony olajár miatt egyre kevesebb új fúrás indul, a palaolajtermelők megtérülési szintje ugyanis 60 dollár körül van. Ráadásul az ilyen típusú kutak viszonylag gyorsan kimerülnek, így minden évben fúrni kell. Ha a kutatás-kitermelés területen a mostanihoz hasonló leállás történik, akkor az belátható időn belül a kínálat csökkenését eredményezi, ezt a Covid idején is láthattuk. Ha a kitermelés és a kínálat visszaesik, az előbb-utóbb az árak emelkedésével jár majd. Így, a fúrással, és más szolgáltatással foglalkozó vállalatok árfolyama a szakember várakozása szerint újra növekedési pályára állhat.

Kidurrant a megújuló lufi, újra lehet benne gondolkodni

Befektetési szempontból a megújuló energia nem sok jót hozott az elmúlt években, hiszen a 2021-es csúcshoz képest óriási esést láthattunk az ehhez kapcsolódó részvényeknél. Ebben szerepet játszott a kezdeti magas árazástól, a kialakult éles versenyen, az infláció és a hozamok megugrásán át számos tényező. Szőcs Gábor szerint viszont mostanra értékeltséget tekintve (value alapon) számos olyan szektor van, ami a mostani árszintek mellett már ígéretesnek tűnik.

Szőcs Gábor szerint érdemes a lítiumra figyelni
Szőcs Gábor szerint érdemes a lítiumra figyelni
Fotó: Klasszis Média/Dala Gábor

Konkrét területként a szakember a szélerőműveket és a lítiumbányákat emelte ki. Utóbbi kapcsán elmondta, hogy a lítium jelenlegi árazása mellett a bányák kínálata nagyon alacsony. Többek között az elektromos autók terjedése miatt a jelenlegihez képest 10 év múlva háromszorosára kellene növelni a lítiumbányák által kitermelt mennyiséget. Ugyanakkor a jelenlegi árnál jóval magasabb lítiumár kellene, hogy megérje ennyi bányát üzemeltetni. Így, ha nem látunk valami meglepő technológiai ugrást az energiatárolásban, akkor érdemi áremelkedésnek kellene bekövetkezni a lítium piacán, ami az olcsóbban termelő bányatársaságok részvényeinek árfolyamát jelentősen emelheti.

Az atomenergia most nem igazán kínál jó célpontokat

A szakember szerint az atomenergia megkerülhetetlennek tűnik, nem véletlenül látjuk, hogy az erőművek élettartalmát folyamatosan növelik, miközben számos új erőmű építése kezdődik. Ráadásul lassan piacra lépnek a kisebb kapacitású moduláris erőművek (SMR), amelyek sokak szerint a jövőt jelentik. Ezzel párhuzamosan az urán ára jelentősen nőtt, de mivel fajlagosan ez minimális hatással van csak az áram árára, így az igények növekedése és a kitermelési kapacitások korlátossága miatt van esély további drágulásra. Ugyanakkor az elmúlt egy év hájpja miatt értékalapon kevésbé tűnik már ez a terület kevésbé tűnik vonzónak.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27100 26670 27180 0,00% 0 0 7 426 913 160 HUF 2025-06-30 17:07:08
MOL 2954 2940 2970 -0,07% 0 0 1 600 874 024 HUF 2025-06-30 17:06:46
MTELEKOM 1780 1774 1796 -0,89% 0 0 623 849 168 HUF 2025-06-30 17:05:14
RICHTER 10000 9905 10140 -1,09% 0 0 2 366 504 360 HUF 2025-06-30 17:11:45
OPUS 597 581 605 +0,17% 0 0 186 650 782 HUF 2025-06-30 17:06:20
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit művelt a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:26
A hétfői forintárfolyam felemás képet mutatott. 
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanok voltak a befektetők, elmaradt a fényes hétkezdés Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:01
Estére ellaposodott a hangulat.
Részvény / Deviza / Áru Erőteljesen ébredt Amerika – így indul a kereskedési hét
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 15:54
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Lengyel, magyar – két tőzsdei jó barát
Eidenpenz József | 2025. június 30. 15:07
Sok év emelkedés után húzós időszak jöhet a nemzetközi részvénypiacokon, felértékelődik majd a jó vagyonkezelők szerepe. Az európai gazdaság megindulhat, ami a magyar részvényeket is felértékelheti, amelyek egyébként sem drágák. Interjú Gyurcsik Attilával, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok ok volt eddig az örömre Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 14:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,15 pontos nyitás után csökkent hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru 392 forintig gyengülhet az euró?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 12:48
Ha kedvező marad a hangulat a következő hetekben. Akad azonban kockázat is – véli Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Részvény / Deviza / Áru A Mol hátát nézi az OTP és társaik
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:58
A vezető budapesti részvények közül csak az energetikai regionális multi papírjai álltak pluszban a fél 12-es pillanatfelvételkor.
Részvény / Deviza / Áru Még fényesebben csillog az arany, rossz irányba indult a BUX
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 09:22
Az ázsiai tőzsdék lassan zárnak, az európaiak viszont csak most pöröghetnek fel. 
Részvény / Deviza / Áru Még jobban verejtékezni fog, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:23
Több forintot kell fizetni hétfőn az uniós pénzért, de a dollárért és a svájci frankért is.
Részvény / Deviza / Áru Kinizsiként viselkedett a forint pénteken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 18:42
A magyar fizetőeszköz erősödni tudott a hét utolsó munkanapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG