A CSI 300 (Shanghai-Shenzhen) kínai részvényindex három százalékos pluszban zárt, miközben a japán index kissé süllyedt, aminek a magyarázata a kínai jegybank új lazító politikájában keresendő. A múlt héten Amerikában főleg az újabb gazdaságsegítő csomaggal kapcsolatos optimizmus vitte fel az árakat. Még mindig nem adták fel a befektetők az ezzel kapcsolatos reményt.
Az amerikai határidős indexek ma szerény pluszban vannak. Az európai tőzsdéken a pluszok gyakoribbak, a német DAX 0,2 a párizsi mutató 0,4, az amszterdami és stockholmi 0,8 százalékkal megy fel. Kisebb esés van Londonban és Madridban, 0,7 százalék a mínusz Varsóban.
Esik az olaj és a Mol
Itthon a BUX index 0,9 százalékkal süllyed, főleg a Mol két százalékos esése húzza le. Az OTP 0,1, a Richter 1,1 százalékkal esik, a Telekom minimális erősödést mutat. A forint a múlt héten sokat erősödött, ma viszont kissé gyengül, 70 fillérrel feljebb van az euró, 356,40-en. Erősödik a dollár, stagnál az arany és az ezüst, másfél százalékos mínuszban van a kőolaj. Ezzel az amerikai típusú WTI ismét 40 dollár alá ért.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Tulajdonképpen az elnök választás utáni, januári gazdaságsegítő stimulust árazzák a piacok – írja az Investing.com. Ezen kívül jöttek jó vállalati hírek is, a Daimler értékelésén például a Goldman Sachs javított, a Société Générale francia bank a Jefferies brókercég vételi ajánlása miatt ugrik három százalékkal. A KPN holland társaság pedig azért drágul nyolc százalékkal, mert a készülő felvásárlásáról jöttek hírek.
Csomagolnak a törvényhozók
Donald Trump amerikai elnök új, 1800 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagot nyújtott be a múlt héten, ami nincs már túl messze a demokraták által korábban kidolgozott 2200 milliárd dolláros csomagtól. Ám azt a demokraták és a Szenátus egyes republikánus képviselői is elutasították.
A Fehér Ház gazdasági tanácsadója, Larry Kudlow szerint a héten folytatódhatnak az újabb fiskális stimulus körüli tárgyalások Steven Mnuchin és Nancy Pelosi között – írta az Erste Befektetési Zrt. Kérdéses, hogy lesz-e ennek bármi eredménye, ugyanis a felek továbbra is inkább egymás kritizálásával vannak elfoglalva.
Még több korlátozás
A koronavírus-fertőzések túl sok országban ugrottak meg ahhoz, hogy felsorolhassuk ezeket – írta a Bloomberg hírlevele. Több állam szigorította a korlátozásokat.
Megtiltották a nem feltétlenül szükséges mozgásokat Madridba és Madridból. A cseh kormány a lezárás “továbbfejlesztett” változatával kísérletezik. Olaszország is felülvizsgálja intézkedéseit, az Egyesült Királyság is új korlátozásokról döntött. Az utóbbiban háromszintű, helyi rendszert vezetnek be, amelynek során Észak-Anglia egyes részei szembesülnek a legszigorúbb korlátozásokkal.
Boris Johnson brit elnök a Brexit-megállapodás vázlatának elfogadására október 15-ig szabott határidőt egy intenzív diplomáciai tevékenységgel telt hétvégét követően. (A brit korlátozásokról lásd: Sci-fi-szerű korlátozások jönnek Angliában a koronavírus miatt.)
Jön az iPhone-show
Kedden az Apple várhatóan bemutatja új telefonjait, miután az előző rendezvényen, szeptemberben inkább új okosórákat, valamint iPadeket prezentált.
A keddi Apple esemény az utóbbi évek legfontosabbja lehet – írta az Equilor Befektetési Zrt. A telefonok új megjelenést kapnak, a 2018 óta piacon levő lekerekített élek helyett várhatóan sokkal szögletesebb vonalvezetést kapunk. Támogatni fogják az 5G hálózatot, ami egy átfogó frissítési ciklus kialakulását is eredményezheti. Utoljára 2014-ben történtek ekkora változtatások az iPhone-okban, akkor az iPhone 6-ot mutatták be, ami a következő négy negyedévben 231 millió készülék eladásával járt. Ez a rekord a mostani iPhone-ok bemutatásával megdőlhet – véli a brókercég.
Indul az új szezon
A héten már indul a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon az amerikai részvénypiacon – írja a KBC Equitas.
Holnap a nagybankok közül a Citigroup és a JP Morgan is közzéteszi a számait, ezen kívül a Johnson&Johnson és a Delta Airlines is jelent. A hét további részében jelent majd a Goldman Sachs, a Wells Fargo, a Morgan Stanley, a United Airlines és a Honeywell is. Európában majd inkább csak a jövő héten pörög fel a szezon. A friss elemzői becslések szerint az S&P 500 komponenseinél a harmadik negyedévben 4,4 százalékos bevétel- és 21 százalékos éves profitcsökkenés lehetett.
Nagy botrány a Robinhoodnál
A híres, sok millió kisbefektetőt aktivizáló, jutalékmentes befektetési lehetőséggel feltűnt Robinhood-alkalmazás nagy botránynak néz elébe. Mintegy fél tucat felhasználó állította a Bloombergnek, hogy a fiókjukat kifosztották, a cégnél pedig senkit sem tudtak felhívni, mivel nincs telefonos ügyfélszolgálat.
Valaki eladta befektetéseiket és kivonta a pénzüket a számláról. Mivel a népszerű alkalmazásnak nincs sürgősségi telefonszáma, hiába próbáltak beavatkozni, csak tehetetlenül figyelték, ahogy eltűnik a pénzük. Úgy tűnik, számítógépes bűnözők támadták meg a Robinhood-fiókokat személyes e-mail fiókjukon keresztül. A vállalat szóvivője szerint nem a Robinhood rendszereit törték fel, és aktívan dolgoznak a fiókok biztonsága érdekében. Az ügyfelek a hatóságokkal is felvették a kapcsolatot.