Tegnap a Fed várva várt, kiemelt fontosságú ülésén nagyjából a várakozásoknak megfelelően jelentette be a kötvényvásárlási programja fokozatos kivezetését (a “taperinget”, becenevén “tapírt”). Valamint Jerome Powell elnök sem mondott semmi meglepőt vagy aggasztót tájékoztatóján.
Mindez nagyon megnyugtatta a piacokat, és komoly részvényár-emelkedést váltott ki, újfent dőltek az USA-ban az indexrekordok. A VIX volatilitás-index (a “félelem-index”) határidős értéke is jelentősen, öt százalékkal zuhant.
Ma is folytatódik az optimizmus, a német DAX index reggel történelmi rekordot állított fel, majd kissé visszasüllyedt, de így is 0,4 százalékos pluszban van a 16 ezer pontos határ felett. A francia CAC 40 éves csúcson van, és pár ponttal a 7000 pontos határ alatt ingadozik. Az amerikai határidős indexek közül az S&P 500 és a Nasdaq ma is emelkedik, az ipari részvények Dow Jones indexe azonban kissé süllyed.
Itt az új BUX-rekord
Itthon a BUX index egy százalékos pluszban van, és ezzel megdöntötte az októberi 55 434 pontos rekordot. Az új csúcs 55 523 pont eddig. Az OTP 1,7, a Mol 0,7, a Richter 0,5 százalékkal emelkedik, a Telekom azonban féllel süllyed. Holnap hajnalban jelent a Mol és az OTP.
A forint viszont gyengül, majdnem két forinttal lett drágább az euró, 360,40 forint az ára. A dollár erősödik, a legtöbb nyersanyag drágul, mint az arany, az ezüst vagy az olaj. A vezető kriptodevizák némileg süllyednek.
A lengyelek gyengítették a forintot?
Tegnap meglepetésszerű, 75 bázispontos kamatemelést hajtott végre a lengyel jegybank, miközben a várakozások 25 (mások szerint 50) bázispontról szóltak. Jelentősen emelték az inflációs előrejelzéseket is. Ma pedig a cseh jegybank tart kamatdöntő ülést, a Bloomberg konszenzusa szerint 75 bázispontos szigorítás jöhet, ezzel 2,25 százalékra emelkedne az alapkamat.
A cseh jegybank általában korábban, és határozottabban reagál az inflációs folyamatokra, a ciklust június végén kezdték meg, és igen nagy léptékben folytatták – írja az Equilor Befektetési Zrt.
(Ha a környező országokban jobban emelik a kamatot, mint Magyarországon, az gyengítheti a forintot.)
Mikor lesz kamatemelés a Fednél?
Az alapforgatókönyv szerint havonta 15 milliárd dollárral csökken a lazítás mértéke az USA-ban, így 2022 közepére szűnik meg – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ebben elég nagy a konszenzus. A piaci szereplők a második félévre már kamatemelést várnak, ahogy az Eurózónában is. Így Powell és Lagarde egymással versenyezve próbálják meggyőzni a piacot arról, hogy nem feltétlenül jön kamatemelés. A Fed sikerét abban látják a piaci befektetők, hogy a történelem legjobban előkészített „tapering”-je kezdődött meg.
Száguld a Commerzbank
Meredeken emelkedik ma a Commerzbank árfolyama, mintegy hét százalékkal, majdnem 6,90 euróra. Ezzel az elmúlt két és fél év legmagasabb szintjét érte el. A bank ugyanis visszatért a nyereséges működéshez – írja az N-Tv.de.
A negyedéves működési eredmény 30 százalékkal haladja meg az átlagos becsléseket – állapították meg a JP Morgan és a Citigroup elemzői.
A korábbi nehéz hónapok után a harmadik negyedévre vonatkozó jelentésben nehéz volt túl sok hibát találni – mondta a Citi. Úgy tűnik, hogy a bank jó úton halad.
Megnyugodott a Volkswagen
Tegnap a Volkswagen részvényei öt százalékos mínuszban is voltak, miután a vezérigazgató ellen a részvényesek egy csoportja bizalmatlansági szavazást kezdeményezett. Ma viszont ismét egy százalék feletti pluszban van a részvény.
A menedzsert a munkavállalók is támadják, akiknek képviselői a felügyelőbizottság felét adják. Szemére vetik többek között a 30 ezer dolgozót érintő leépítési terveket.
Az uránbányák nagy napja
A kanadai Cameco vezető uránbánya-vállalat tegnap 8,5 százalékkal ugrott meg, az URA jelzésű uránbánya-részvény ETF (Global X Uranium) pedig 7,7 százalékkal, miután a Bank of America (BofA) felminősítette a céget. Mégpedig semlegesről vételre, 32 dolláros célárral – derül ki a SeekingAlpha jelentéséből.
A bank szerint a nukleáris energia egyre inkább elfogadott alternatív energiaforrásként a széndioxid-kibocsátást visszaszorítani igyekvő gazdaságokban. Kiemelte az atomenergia előnyeit a dekarbonizációra törekvésben a többi lehetőséghez képest, mint a megújuló energiaforrások, a víz és a földgáz.
A Cameco-részvény 27,60 dolláron tetőzött, az Energy Fuels (UUUU) több mint 14 százalékot ugrott a nap folyamán. Az Uranium Energy (UEC) szintén új csúcsot ért el, mintegy 9,5 százalékkal emelkedve.
Facebook-Meta: ne téveszd össze!
A Meta Materials Inc. (MMAT) részvénye a Nasdaq-on a hét elején 4,6 dollárról 5,4 dollárra ugrott, különösebb hír nélkül. A német Finanzen.net szerint nem egyszerűen csak azért, mert nagyon hasonlít a neve a Facebook új elnevezéséhez, ami Meta Platforms (FB). A MMAT jelzésű részvény egyébként is a kisbefektetők kedvence, és volt sokkal magasabban is a nyár elején, 10-11 dollár között.
Azért nem árt vigyázni, a Meta szót több vállalat is használja, készítettünk egy kis listát:
- Meta Platforms Inc (FB) – a volt Facebook
- Meta Materials Inc (MMAT)
- Meta Materials Inc Pfd Registered (A) (MMTLP)
- Meta Financial Group (CASH)
- Meta Power International Inc (MTPR)
- Metalliance SA (MLETA) vagy (HCM)(Franciaország)
19 milliárd frankos Roche-Novartis megállapodás
A versenytársak közötti összefonódás csökkentése, az egy részvényre jutó nyereség növelése is szerepel az indokok között, amiért a Roche vissza kívánja vásárolni 53,3 millió részvényét a Novartis cégtől. A csomag értéke mintegy 19 milliárd svájci frank, az árfolyam pedig az utóbbi 20 nap átlagára, 356,93 frank. Ez ugyan alacsonyabb a mai 377,50 frankos árnál, a papír mégis 2,4 százalékos pluszban van.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.