Kedden úgy tűnt, hogy komolyabb emelkedés lehet az amerikai tőzsdéken, az optimista nyitás után viszont elfogyott a lendület, és a kezdeti nagy plusz is elolvadt. A nap végére az S&P 500 index 0,25 százalékos, a Nasdaq Composite 0,98 százalékos emelkedéssel, míg a Dow Jones 0,26 százalékos csökkenéssel zárt.
A befektetők az orosz-ukrán háború mellett az amerikai infláció miatt aggódnak, hiszen a fogyasztói árak lendületes növekedését az amerikai jegybank, a Fed kamatemelésekkel igyekszik kordában tartani, ami viszont a tőzsdei vállalatok eredményére és a piacon lévő szabad pénzmennyiségre lehet negatív hatással.
Ebből a szempontból tisztább képet kaphatunk magyar idő szerint szerda délután 14:30-kor, ekkor teszik ugyanis közzé az áprilisi adatsort. A Bloomberg konszenzusa szerint, amelyet az Equilor hírlevele idéz, az éves infláció a márciusi 8,5 százalékról 8,1 százalékra mérséklődhetett, míg a maginfláció 6,5 százalékról 6 százalékra. Ennek hátterében azonban nem valami gyökeres piaci fordulat áll, hanem az, hogy egy éve nagyot ugrott ebben az időszakban az infláció, így a növekedés lassulása csak a magasabb bázisnak köszönhető. A szakértők szerint a várakozásoktól nagymértékben eltérő adat esetén várható komolyabb piaci reakció. Amennyiben esetleg a vártnál is alacsonyabbak lesznek a számok, gyengülhet a dollár, és levegőhöz juthatnak a részvénypiacok.
Az amerikai adatok előtt mindenesetre bizakodó befektetőket láthatunk világszerte, ennek köszönhetően reggel többnyire pluszban zártak az ázsiai piacok. A japán indexek vegyesen mozogtak, a Hong Kong-i börze 1,5 százalékkal, a kínai tőzsdék pedig 1,2-1,9 százalékkal emelkedtek.
Pluszban nyitottak a nagy európai piacok is, amelyben közrejátszott, hogy több kedvező negyedéves gyorsjelentést publikáltak. Ezek közül is kiemelkedik a Thyssenkrupp, amely pozitív meglepetést okozott, melynek köszönhetően a papírok 6 százalékkal ugrottak meg a frankfurti börzén. A Tui részvényei is 2,2 százalékkal emelkedtek, miután az üdülési csoport azt mondta, hogy 2022-ben ismét nyereségessé válik a társaság, köszönhetően az erős foglalásoknak, miután egyre több országban feloldják a járványhoz kapcsolódó utazási korlátozásokat.
Jelentősen, 9 százalékkal ugrott meg a Swedish Match részvényeinek árfolyama, miután a Philip Morris dohányóriás megerősítette, hogy felvásárlási ajánlatot tesz a svéd dohány- és nikotintermékeket gyártó.
Nem csak amerikai inflációs adat lesz ma, korábban ugyanis Kínában és Németországban is közzétették a fogyasztói árindex emelkedéséről szóló számokat. A kínai termelői és fogyasztói árak is a vártnál gyorsabban növekedtek áprilisban, mivel a Covid miatt elrendelt zárlatok megzavarták az ellátási láncokat. A fogyasztói árindex éves összevetésben 2,1 százalékkal, míg a termelői árindex 8 százalékkal emelkedett éves összevetésben. A német fogyasztói árindex szintén 7,4 százalékkal emelkedett áprilisban az egy évvel korábbihoz képest. Ez minimális gyorsulást jelent, hiszen egy hónappal korábban az éves bázison számított érték 7,3 százalékos növekedést jelzett.
Ami a magyar piacot illet, az európai tőzsdékhez hasonlóan itt is emelkedést láthatunk. A prímet a 3 százalékkal erősödő OTP viszi, de biztató a Mol mozgása is.
Az olajcég kapcsán a befektetők fél szemmel az Európai Unió és a magyar kormány közötti kötélhúzást figyeli, hiszen ennek függvénye, hogy lesz-e az orosz olajimportra szankció.
A magyar kormánynál vélhetőleg csak a Mol szeretné jobban, hogy továbbra is vehessen olcsóvá vált orosz olajat, ez volt ugyanis az egyik kulcsa annak, hogy az árfolyamstop ellenére remek negyedévet zárt a társaság.
A negyedéves számait kedden publikáló Richter esetében is úgy tűnik, hogy bizakodóbbak lettek a befektetők, hiszen közel két százalékkal nőtt a kurzus. Kivárást láthatunk ugyanakkor a Magyar Telekom esetében. Ennek is megvan persze az oka, a társaság a zárás után teszi közzé első negyedéves számait a távközlési vállalat. A bevétel 6 százalékkal emelkedhet éves alapon, a konszenzus 51 százalékos EBITDA és 18 százalékos EBIT növekedést prognosztizál az Equilor beszámolója szerint.
Ami a forintot illeti, a 380-as szint körül mozog, hol fölé szúr, hol alácsúszik. Ugyanakkor továbbra is elég sérülékenynek tűnik az árfolyam, és hiába gyengült szerdán a dollár, ami erőt szokott adni a forinthoz hasonló feltörekvő devizáknak, a magyar fizetőeszköz nem mutat erőt.