A nem túl jó tőkepiaci hangulatot tegnap este alaposan feldobta, hogy a Fed vártnak megfelelő kamatemelése mellé Jerome Powell elnök megnyugtató nyilatkozatokat mellékelt. Elsősorban azzal sikerült jó kedvet okoznia, hogy a 75 bázispontos kamatemelést júniusra, amitől már sokan féltek, kizárta. Így az S&P 500 három, a Nasdaq indexe 3,4 százalékkal szaladt fel.
Európában ma legalább részben pótolják, amiből kimaradtak tegnap a korábbi záróra miatt. A német index 1,3, a francia 1,6, a brit 0,9 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős indexek viszont korrigálnak, 0,5-0,9 százalékkal esnek.
Itthon a BUX index fél százalékkal van lejjebb, főleg a Mol 1,2 százalékos süllyedésének hatására. De az OTP is 0,2, a Richter 0,3 százalékkal olcsóbb. Holnap hajnalban teszi közzé gyorsjelentését a Mol és az OTP.
Ezek a tényezők rángatják a forintot
Ma az euró/forint 378,0, ami három forinttal magasabb a tegnap estinél. Eközben a lengyel zloty erősödik, a cseh korona pedig sokkal kevésbé gyengül, mint a magyar deviza.
Az MNB egy hetes tenderén nem változtatott a kamatokon, de ezt a piac nem is várta. A forintra szerdán kedvezően hatott, hogy az európai olajembargó Oroszországgal szemben viszonylag enyhére sikerült, átmeneti időszakokkal és kivételekkel megspékleve. Azután pedig a Fed kommentárja növelte a tőkepiacok kockázatvállalási kedvét.
Ma vélhetően az olajembargó körül folytatódó kötélhúzás gyengíti megint a forintot.
Hallgatásba burkolózik a Mol
Magyarország vétózni fogja az EU Oroszország elleni olajszankcióit, azt szeretné, hogy a vezetékes olajellátás teljesen legyen mentes a korlátozó intézkedések alól – jelentették be. A Mol pedig tegnap közölte, hogy nem publikálja áprilisi “makro adatait”, valószínűleg azért, mert “a finomítói nyeresége rendkívül magas és ez politikai feszültséget okoz” – írta az Erste Befektetési Zrt.
Véleményünk: Az áprilisi finomítói marzsok 50-60 dollár között lehetnek, szemben a rekordmagas márciusi 33,9 dollár/hordó értékkel. A Molnak kedvező, ha mentességet kap az ország a szankciók alól, mert a rekord nyereségesség elsősorban az alacsony Ural orosz kőolajáraknak köszönhető, illetve a magas dízel árréseknek – írta a brókercég.
Brókerek a Fed szuperszerdájáról
Jerome Powell nagyon ügyesen adagolta a monetáris szigorítást tegnap este, és mellette optimista üzeneteket küldött. Kizárta a 75 bázispontos, egyszeri kamatemelés lehetőségét, erre megugrottak a részvénypiacok – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Az Erste Befektetési Zrt. szerint azonban ez az összképet nem változtatta meg a piacokon. Ráadásul:
Mindeközben Kínában egyre csúnyábban fest a gazdaság, hiszen a lezárások miatt nemcsak a szolgáltatóipar, hanem a feldolgozóipar is mélyrepülésben van a beszerzési menedzser indexek szerint. Ez negatív üzenet a világgazdaságnak is.
Most melyik kottából játszik a Fed?
Ekkora kamatemelést utoljára 2000 májusában, a technológiai buborék csúcsán hajtott végre a Fed, amikor az év/év alapú inflációs mutató 3-4 százalék volt. Akkor ezzel maga is hozzájárult a tech-lufi kidurranásához – emlékeztetett Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Az amerikai kötvénypiac a következő három ülésre is legalább 50 bázispontos emelést áraz.
Négy egymást követő 50 bázispontos emelést pedig utoljára 1994-ben hajtottak végre az USA-ban. A szigorítás akkor nem törte meg a piac lendületét, ami részben az erős gazdasági helyzet miatt lehetett. Most azonban más a kiinduló helyzet, a gazdasági növekedés lassulóban van.
Görögöt kiáltott a Concorde
A görögök lehetnek a koronavírusból való kilábalás nagy nyertesei a Concorde Értékpapír Zrt. szerint.
A korábban Európa beteg gazdaságának tartott, a koronavírus okozta sokkot leszámítva tagadhatatlanul javuló tendenciában lévő ország nagyszerű turisztikai szezont zárhat az orosz-ukrán háború ellenére is.
Az évet a görög turizmus ugyanis jól kezdte, az otthon maradó orosz vendégek pedig nem lesznek érdemi negatív hatással a görög turisztikai szezonra.
Görögországot egyébként mások is kedvező befektetési célpontnak tartják. A Holdblog decemberben írt erről, a Concorde Értékpapírhoz kapcsolódó Accorde Alapkezelő pedig néhány éve görög alapot is indított. Zsiday Viktor alapkezelő még augusztusban jósolt szép jövőt az országnak a következő évekre.
A Fed miatt ugrottak a kriptodevizák is
A tegnap esti Fed-kamatdöntés és sajtótájékoztató előtt a kriptodevizák is szenvedtek, utána viszont a részvényeket túlszárnyaló nagy ugrást produkáltak. A bitcoin és az ether most két-három százalékos pluszban van, kevéssel a 40 ezer és a háromezer dolláros határok alatt. Igazán nagyot egyes “altcoinok” mentek, mint
- Solana (+6,6 százalék)
- Cardano (+10,2)
- Avalanche (+8,8)
- Tron (+10,2)
Az NFT-őrület folytatódik?
Egy sor hír támasztja alá, hogy kisebb-nagyobb visszaesésekkel ugyan, de az NFT-mánia folytatódhat, vagy legalábbis erősen ösztönzik ezt (“hájpolják”). (NFT: non-fungible token, nem helyettesíthető, azaz egyedi kriptoérme, sokszor művészeti alkotás.) Így:
- A Starbucks kávézólánc még az idén NFT-kollekciót bocsátana ki vevői részére, de egyelőre nem világos, milyen előnyökkel járna ezek birtoklása.
- A Coinbase kriptotőzsde megnyitja NFT-piacterét mindenki számára, miután áprilisban egy kiválasztott csoporttal tesztelte a béta verziót.
- A nagyobbak közé tartozó Kraken tőzsde is megnyitotta az NFT kereskedési platformja előzetes regisztrációját. A kereskedés során nulla gázdíjat (blokklánc tranzakciós költséget) ígér, valamint azt, hogy nyomon követhetjük NFT-jeink “ritkasági pontszámát”.
- Bejelentették az ApeCoin (APE) integrálását az olcsó és gyors Polygon (MATIC) blokkláncra, az Ethereum (ETH) “oldalláncára”, annak nyomán, hogy a hétvégén egy NFT-aukció teljesen eltömítette az Ethereum kapacitásait. (A Bored Ape Yacht Club készülő metaverzumának telekaukciója.)
Jelentett a Masterplast
Elsősorban a hőszigetelő és építőipari alaptevékenységeknek köszönhetően 35 százalékkal nőtt a Masterplast árbevétele a gyorsjelentés szerint, az így bejövő 51,51 millió euró “első negyedéves rekordot” jelent. Ukrajnát kivéve minden piacon emelkedett az árbevétel. Az 5,2 millió eurós EBITDA 20 százalékos, a 3,2 millió eurós adózott eredmény pedig 15 százalékos emelkedés a bázishoz képest.
Az EU által meghirdetett klímavédelmi és energiafüggetlenségi célok kedvező iparági tendenciát vetítenek előre a hőszigetelési iparban. A Masterplast… megerősíti a 2022-re kiadott eredmény-előrejelzését.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.