6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európában emelkednek a tőzsdék, de az USA-ban már nem ennyire kedvezőek a kilátások. Hallgatásba burkolózik a Mol a finomítói árréseivel kapcsolatban. Mi jöhet a Fed szuperszerdája után? Jól indul a szezon Görögországban.

A nem túl jó tőkepiaci hangulatot tegnap este alaposan feldobta, hogy a Fed vártnak megfelelő kamatemelése mellé Jerome Powell elnök megnyugtató nyilatkozatokat mellékelt. Elsősorban azzal sikerült jó kedvet okoznia, hogy a 75 bázispontos kamatemelést júniusra, amitől már sokan féltek, kizárta. Így az S&P 500 három, a Nasdaq indexe 3,4 százalékkal szaladt fel.

Európában ma legalább részben pótolják, amiből kimaradtak tegnap a korábbi záróra miatt. A német index 1,3, a francia 1,6, a brit 0,9 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős indexek viszont korrigálnak, 0,5-0,9 százalékkal esnek.

Itthon a BUX index fél százalékkal van lejjebb, főleg a Mol 1,2 százalékos süllyedésének hatására. De az OTP is 0,2, a Richter 0,3 százalékkal olcsóbb. Holnap hajnalban teszi közzé gyorsjelentését a Mol és az OTP.

Árfolyam

Ezek a tényezők rángatják a forintot

Ma az euró/forint 378,0, ami három forinttal magasabb a tegnap estinél. Eközben a lengyel zloty erősödik, a cseh korona pedig sokkal kevésbé gyengül, mint a magyar deviza.

Az MNB egy hetes tenderén nem változtatott a kamatokon, de ezt a piac nem is várta. A forintra szerdán kedvezően hatott, hogy az európai olajembargó Oroszországgal szemben viszonylag enyhére sikerült, átmeneti időszakokkal és kivételekkel megspékleve. Azután pedig  a Fed kommentárja növelte a tőkepiacok kockázatvállalási kedvét.

Ma vélhetően az olajembargó körül folytatódó kötélhúzás gyengíti megint a forintot.

Hallgatásba burkolózik a Mol

Magyarország vétózni fogja az EU Oroszország elleni olajszankcióit, azt szeretné, hogy a vezetékes olajellátás teljesen legyen mentes a korlátozó intézkedések alól – jelentették be. A Mol pedig tegnap közölte, hogy nem publikálja áprilisi “makro adatait”, valószínűleg azért, mert “a finomítói nyeresége rendkívül magas és ez politikai feszültséget okoz” – írta az Erste Befektetési Zrt.

Véleményünk: Az áprilisi finomítói marzsok 50-60 dollár között lehetnek, szemben a rekordmagas márciusi 33,9 dollár/hordó értékkel. A Molnak kedvező, ha mentességet kap az ország a szankciók alól, mert a rekord nyereségesség elsősorban az alacsony Ural orosz kőolajáraknak köszönhető, illetve a magas dízel árréseknek írta a brókercég.

Brókerek a Fed szuperszerdájáról

Jerome Powell nagyon ügyesen adagolta a monetáris szigorítást tegnap este, és mellette optimista üzeneteket küldött. Kizárta a 75 bázispontos, egyszeri kamatemelés lehetőségét, erre megugrottak a részvénypiacok – írta az Equilor Befektetési Zrt.

Az Erste Befektetési Zrt. szerint azonban ez az összképet nem változtatta meg a piacokon. Ráadásul:

Mindeközben Kínában egyre csúnyábban fest a gazdaság, hiszen a lezárások miatt nemcsak a szolgáltatóipar, hanem a feldolgozóipar is mélyrepülésben van a beszerzési menedzser indexek szerint. Ez negatív üzenet a világgazdaságnak is.

Most melyik kottából játszik a Fed?

Ekkora kamatemelést utoljára 2000 májusában, a technológiai buborék csúcsán hajtott végre a Fed, amikor az év/év alapú inflációs mutató 3-4 százalék volt. Akkor ezzel maga is hozzájárult a tech-lufi kidurranásához – emlékeztetett Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Az amerikai kötvénypiac a következő három ülésre is legalább 50 bázispontos emelést áraz.

Négy egymást követő 50 bázispontos emelést pedig utoljára 1994-ben hajtottak végre az USA-ban. A szigorítás akkor nem törte meg a piac lendületét, ami részben az erős gazdasági helyzet miatt lehetett. Most azonban más a kiinduló helyzet, a gazdasági növekedés lassulóban van.

A GREK jelzésű görög részvény-ETF (euróra átszámolva) és a német DAX index. Tradingview.com
A GREK jelzésű görög részvény-ETF (euróra átszámolva) és a német DAX index. Tradingview.com

Görögöt kiáltott a Concorde

A görögök lehetnek a koronavírusból való kilábalás nagy nyertesei a Concorde Értékpapír Zrt. szerint.

A korábban Európa beteg gazdaságának tartott, a koronavírus okozta sokkot leszámítva tagadhatatlanul javuló tendenciában lévő ország nagyszerű turisztikai szezont zárhat az orosz-ukrán háború ellenére is.

Az évet a görög turizmus ugyanis jól kezdte, az otthon maradó orosz vendégek pedig nem lesznek érdemi negatív hatással a görög turisztikai szezonra.

Görögországot egyébként mások is kedvező befektetési célpontnak tartják. A Holdblog decemberben írt erről, a Concorde Értékpapírhoz kapcsolódó Accorde Alapkezelő pedig néhány éve görög alapot is indított. Zsiday Viktor alapkezelő még augusztusban jósolt szép jövőt az országnak a következő évekre.

A Firri Ammos strand Kithira szigetén 2020. július 17-én. EPA/DIMITRIS TOSIDIS
A Firri Ammos strand Kithira szigetén 2020. július 17-én. EPA/DIMITRIS TOSIDIS

A Fed miatt ugrottak a kriptodevizák is

A tegnap esti Fed-kamatdöntés és sajtótájékoztató előtt a kriptodevizák is szenvedtek, utána viszont a részvényeket túlszárnyaló nagy ugrást produkáltak. A bitcoin és az ether most két-három százalékos pluszban van, kevéssel a 40 ezer és a háromezer dolláros határok alatt. Igazán nagyot egyes “altcoinok” mentek, mint

  • Solana (+6,6 százalék)
  • Cardano (+10,2)
  • Avalanche (+8,8)
  • Tron (+10,2)

Az NFT-őrület folytatódik?

Egy sor hír támasztja alá, hogy kisebb-nagyobb visszaesésekkel ugyan, de az NFT-mánia folytatódhat, vagy legalábbis erősen ösztönzik ezt (“hájpolják”). (NFT: non-fungible token, nem helyettesíthető, azaz egyedi kriptoérme, sokszor művészeti alkotás.) Így:

  • A Starbucks kávézólánc még az idén NFT-kollekciót bocsátana ki vevői részére, de egyelőre nem világos, milyen előnyökkel járna ezek birtoklása.
  • A Coinbase kriptotőzsde megnyitja NFT-piacterét mindenki számára, miután áprilisban egy kiválasztott csoporttal tesztelte a béta verziót.
  • A nagyobbak közé tartozó Kraken tőzsde is megnyitotta az NFT kereskedési platformja előzetes regisztrációját. A kereskedés során nulla gázdíjat (blokklánc tranzakciós költséget) ígér, valamint azt, hogy nyomon követhetjük NFT-jeink ritkasági pontszámát.
  • Bejelentették az ApeCoin (APE) integrálását az olcsó és gyors Polygon (MATIC) blokkláncra, az Ethereum (ETH) “oldalláncára”, annak nyomán, hogy a hétvégén egy NFT-aukció teljesen eltömítette az Ethereum kapacitásait. (A Bored Ape Yacht Club készülő metaverzumának telekaukciója.)

Jelentett a Masterplast

Elsősorban a hőszigetelő és építőipari alaptevékenységeknek köszönhetően 35 százalékkal nőtt a Masterplast árbevétele a gyorsjelentés szerint, az így bejövő 51,51 millió euró “első negyedéves rekordot” jelent. Ukrajnát kivéve minden piacon emelkedett az árbevétel. Az 5,2 millió eurós EBITDA 20 százalékos, a 3,2 millió eurós adózott eredmény pedig 15 százalékos emelkedés a bázishoz képest.

Az EU által meghirdetett klímavédelmi és energiafüggetlenségi célok kedvező iparági tendenciát vetítenek előre a hőszigetelési iparban. A Masterplast… megerősíti a 2022-re kiadott eredmény-előrejelzését.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27800 27950 +0,76% 0 0 5 728 160 800 HUF 2025-07-15 17:10:18
MOL 3024 3004 3030 +0,33% 0 0 623 625 772 HUF 2025-07-15 17:05:18
MTELEKOM 1790 1776 1798 0,00% 0 0 790 563 766 HUF 2025-07-15 17:05:56
RICHTER 10100 10040 10150 -0,49% 0 0 1 571 678 950 HUF 2025-07-15 17:09:55
OPUS 593 593 601 -0,67% 0 0 160 535 592 HUF 2025-07-15 17:08:15
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú kedd köszöntött a forintra
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 18:33
A magyar deviza gyengélkedett kedden a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanul, de feljebb kúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 332,32 pontos, 0,33 százalékos emelkedéssel 99 787,20 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Jókedvvel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 16:10
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP vezeti az emelkedést a parketten
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:09
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a plusz 0,30 pontos nyitás után emelkedett kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment az UniCredit – és még mehet feljebb?
Nagy András | 2025. július 15. 14:15
A kedvező iparági környezeten túl is érdemes az UniCredit részvényeit figyelni, egyrészt a bank M&A aktivitása miatt, másrészt pedig a várható magas részvényesi javadalmazás miatt.
Részvény / Deviza / Áru Vegyesen mennek a legfontosabb papírok a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:12
Helyzetjelentés kedd ebédidőben.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre nem ijedt meg Trumptól sem Európa, sem Budapest
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:36
Európai tőzsdenyitások a vámfenyegetés árnyékában.
Részvény / Deviza / Áru Már megint káprázhat a szemünk a forintot nézve
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:21
Újra hármassal kezdődik az euró ára.
Részvény / Deviza / Áru Így reagáltak a piacok Trump súlyos bejelentéseire
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:28
Bedurvuló vámháború, eszkalálódó ukrajnai háború – de mit szóltak hozzá a tőzsdén?
Részvény / Deviza / Áru Felvásárolhatják az egykori olajipari óriást – már meg is van, kik közül kerülhet ki a befutó
Gajda Mihály | 2025. július 14. 18:58
A BP részvényárfolyama az elmúlt években látványosan alulteljesítette legfőbb versenytársait. Bár egykor az egyik legmeghatározóbb olajipari vállalatnak számított, az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a cég számára. Nemrég a vállalat új vezérigazgatója egy utolsó próbálkozásként radikális stratégiaiváltást jelentett be, amely rövid időre ugyan pozitív hatással volt a részvényárfolyamra, ám ezt hamar felülírta a kereskedelmi háborús feszültségek és a zuhanó olajárak hatása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG