A Fed kamatdöntésének esti bejelentésére várnak a piacok, eközben mérsékelt optimizmus és pesszimizmus között ingadoznak. A főbb európai indexek ma pluszból indultak, de most 0,3-0,5 százalékos mínuszban vannak. Az amerikai mutatók tegnap szerény nyereséggel fejezték be a napot, és a határidős indexek is újabb csekély emelkedést mutatnak.
Vannak reménykedők, akik szerint “az adj el a pletykákra, végy a hírekre” megfigyelés alapján a rossz hír, a kamatemelés már régen beépült az árfolyamokba, negatív meglepetést pedig a Fed már nemigen tud okozni. Így a piacok számára tulajdonképpen nem jó eseményt tőzsdei emelkedés is követheti.
Megnyugodott a Mol
Európában a hatodik szankciócsomag és az olajembargó kérdése foglalkoztatja a befektetőket, amire még visszatérünk. Itthon a BUX indexet emiatt két napig a Mol rángatta, hétfőn kiadós eséssel, kedden jókora emelkedéssel. Ma itt is szelídültek a mozgások, a részvény 0,6 százalékkal drágul 3050-re. A BUX index és a Richter 0,2 százalékkal emelkedett, az OTP viszont 0,4-el süllyedt ma délelőtt.
A forint is alighanem a Magyarország számára várhatóan kevésbé szigorú olajembargó miatt erősödik szerdán, az euró több mint két forinttal 378,30-ra süllyedt. A lengyel zloty ennél jóval kisebb mértékben erősödik, a cseh korona pedig kissé gyengül.
Húsba vágó olajügyeink
Haladékot kap Magyarország és Szlovákia az orosz olaj ügyében – derült ki mára egyértelműen, amit tegnap még inkább csak rebesgettek. Von der Leyen, az EU Bizottság elnöke benyújtotta a szankciókról szóló javaslatot, amelyet a tagállamoknak még el kel fogadniuk. Az olajembargó hat hónap múlva léphet érvénybe.
Ugyanakkor nem olcsóbban, drágábban kapja Magyarország az orosz gázt, ami becslések szerint csak idén több mint ezermilliárdos költségvetési támogatást igényel.
Hernádi az olajembargóról és az ársapkáról
Átfogó orosz kőolajembargó esetén nagyon nagy lenne a baj – nyilatkozta a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt a Telexnek. Újra kell szervezni a kereskedelmi, logisztikai és technológiai folyamatokat. Alternatív kőolajok felhasználása esetén technológiai okokból a dunai finomító 20 százalékkal, a pozsonyi 30 százalékkal kevesebb terméket tudna előállítani.
A fűnyíróelven meghozott 480 forintos árnak ez lett a következménye. A benzinturizmus, a pánikvásárlás és a visszaélések. Mindenki szuperracionálisan reagált – mondta az üzemanyagár-sapkáról.
Kiváló negyedévet várnak a Moltól
Pénteken teszik közzé a Mol (és az OTP) a gyorsjelentését. A KBC Equitas szerint nagyon erős negyedéves számokra van kilátás az olajcégnél. Rekord magas lehetett a CCS EBITDA, és a nettó profitsoron is sokat javulhatott a társaság.
A jelenlegi hangulatot inkább az orosz olajembargó témája határozza meg, és pénteken is elsősorban a menedzsment ezzel kapcsolatos kommentjein és előrejelzésén lehet a hangsúly.
A Molról lásd még az Mfor.hu cikkét is: Szenvedünk a magas olajártól, de Brüsszel most segíthet
Kamatot emelnek az A betűs országok
Amerika, Anglia, Ausztrália jegybankja is kamatot emelhet a héten. Az utóbbi már kedden 0,25 százalékkal 0,35 százalékra emelt, amiben az az érdekesség, hogy mintegy 11 éve nem hajtott végre ilyen irányú lépést. A briteknél is kamatdöntés lesz holnap és emelés várható.
D a piacok igazán az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ma esti ülésére figyelnek, ahol biztosnak látszik ugyan a fél százalékos emelés, de a nagy kérdés a körítés lesz. Pontosabban az a kommunikáció, amiből a folytatásra lehet következtetni. Júniusra már vannak, akik 0,75 százalékot is prognosztizálnak.
(Egyrészt az infláció miatt kamatemelésre lenne szükség, másrészt a gazdaság lassulása, esetleges recesszió kialakulása is fenyeget, ami ellen viszont alacsony kamat kellene. Ez ma számos jegybank nagy dilemmája.)
A rettegett tapír
Néhány éve jelentős részvénypiaci esést okozott a “tapír” (quantitative tapering, QT), vagyis a Fed mérlegfőösszegének kilátásba helyezett szűkítése. A szakemberek most is erre figyelnek, mint például az Erste Befektetési Zrt.
Kíváncsian várjuk, hogy a QT csakugyan 60 milliárd dollárnyi állampapír és 35 milliárd dollárnyi jelzálogpapír visszacsurgatását fogja-e jelenteni havonta. Ez azt jelentené, hogy majdnem ugyanolyan gyorsan csökkenne a Fed mérlegfőösszege, mint ahogy felépült – írták.
Kamatemelésként működik a részvénypiaci esés?
Vannak olyan vélemények, többek között a Goldman Sachs is úgy számol, hogy mivel a Fed vonakodik a kamatokat emelni, a részvénypiaci árfolyamok letörésével szeretne inflációmérséklő hatást elérni – derül ki a Hold Alapkezelő podcastjából (45 perctől).
Az USA-ban ugyanis sokaknak van részvénye, és ha az árfolyamok emelkednek, többet, ha esnek, akkor pedig kevesebbet költenek. (Ezt nevezik vagyoni hatásnak.) Így az árfolyamok esése hasonló keresletcsökkentő, antiinflációs hatást válthat ki, mint a kamatemelés, legalábbis abban az országban.
Azt is kiszámolták, hogy a megfelelő hatás eléréséhez az S&P 500 indexnek még 15 százalékot kéne esnie, mintegy 3700 pontig.
Gyorsjelentés-dömping, Airbnb-optimizmus
Továbbra is rengeteg gyorsjelentés érkezik, ma például még a nagyobbak közül a Moderna, az eBay vagy a Marriott várható az USA-ban. Az eddigi eredmények közül az Equilor Befektetési Zrt. és a KBC Equitas gyűjtése szerint:
- Az Airbnb piaczárás után öt százalékkal megy fel, mivel a jól sikerült gyorsjelentés, a vártnál kisebb a veszteség. Emellett a nyárra nézve igencsak pozitív a vezetőség.
- Több mint 70 százalékos árbevétel bővülést mutatott fel az AMD az első negyedévben. A zárás utáni kereskedésben 6,8 százalékot emelkedett a részvény árfolyama.
- Az amerikai növekedés ellensúlyozta a kínai lassulást a Starbucks első negyedévében, ez a papír is drágult a tőzsdén kívül, öt százalékkal.
- Alulmúlta a várakozásokat a Volkswagen, a bevételek éves alapon csak 0,6 százalékkal emelkedtek, és 22 százalékkal kevesebb autót szállítottak le (1,9 milliót). A papír minimális mínuszban van.
- A jelentős céltartalékolás és leírás ellenére is a tavalyi évhez képest több mint duplázódott a Raiffeisen Bank profitja, a részvény azonban négy százalékkal esik Bécsben.
- A várakozások felett alakult a Pfizer negyedéve is, a részvény két százalékkal megy fel.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.