Erről a Politico számolt be három uniós tisztségviselőre hivatkozva.
Pénz a leválásra
A támogatást a RePowerEU stratégia keretében folyósítanák Magyarországnak – az EU új energia-stratégiáját jövő héten mutatja be az Európai Bizottság.
Minél többet tudunk segíteni Magyarországnak a RePowerEU-val, annál gyorsabban tudnak leválni az orosz olajról
- mondta egy magasrangú brüsszeli tisztviselő. A RePower EU célja, hogy segítsen megszüntetni az EU függőségét az orosz gáztól és kőolajtól. Ehhez kínál majd anyagi forrásokat az uniós tagállamoknak, köztük Magyarországnak.
Mint ismert, hazánk mellett Szlovákia, Csehország és Bulgária is felmentést kért az olajembargó alól gazdasági okokra hivatkozva. Ha ezt nem kapják meg, akkor megvétózzák a behozatali tilalmat is magában foglaló újabb, Oroszország elleni uniós szankciós csomagot.
Míg azonban Szlovákia, Csehország és Bulgária csak 2-3 éves haladékot kér Brüsszeltől az embargó bevezetésére, addig a magyar kormány minimum öt éves felmentést szeretne – sőt, több jel arra utal, hogy hosszútávon sem akar lemondani az orosz olajról.
A kormány szerint az orosz olaj nélkül most összeomlana a gazdaságunk, és az egekbe szöknének az energiaárak.
Orbán Viktor kormányfő múlt héten azt is mondta: az orosz energiahordozó más fajtával helyettesítéséhez több száz milliárd forintos beruházásra, a hazai energiatovábbítási rendszer átalakításához pedig ezermilliárdos beruházásokra van szükség.
Szerinte ezekhez a beruházásokhoz öt év kell, ugyanakkor érdemes elgondolkodni, hogy van-e értelme egy ilyen költséges átalakításnak, amely 4-5 év múlva tud csak működni, miközben a háború az oka az egésznek, "a háború pedig most van".
Magyarország a leghangosabb
A Politico szerint a négy ország közül messze Magyarország tiltakozik leghangosabban az olajembargó ellen, Orbán Viktor pedig nagyon jól tudja, hogy nélküle az EU nem tudja azt bevezetni (ehhez – a korábbi szankciókhoz hasonlóan – az összes tagállam jóváhagyása szükséges).
Viktor szeret játszani, és most jó lapja van
- idézett a lap egy korábbi magyar tisztviselőt.
Az embargóról folytatott vita ugyanakkor elkülönül a jogállamisági vitáktól – Brüsszel a közelmúltban indította meg Magyarország ellen a jogállamisági mechanizmust. Erről itt írtunk, videónkat a témában pedig itt tekinthetik meg:
Beszélgetésünk Rácz András Oroszország szakértővel az orosz-ukrán konfliktus mozgatórugóiról pedig itt érhető el: