3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezt mondta az ötödik kormánya megalakítására készülő politikus. Annak kapcsán, hogy tegnap az Európai Bizottság (EB) elnökének, Ursula von der Leyennek írt levelében azt írta, Magyarország nem támogatja az EB által szerdán javasolt újabb embargós csomagját.

Az Európai Bizottság szerdán tette közzé az újabb, sorrendben immár hatodik Oroszországgal szembeni uniós szankciós javaslatát. Eszerint az Európai Unió tagállamainak hat hónapon belül fokozatosan meg kellene szüntetniük az oroszországi kőolajbehozatalt, az év végére pedig a finomított olajtermékek importját is. Mindehhez az EB elnöke, Ursula von der Leyen hozzátette, gondoskodni fognak arról, hogy az orosz olajat rendezett módon vonják ki az uniós piacról, valamint alternatív szállítási útvonalakat biztosítanak.

Kemény szavak Orbán Viktortól. Fotó: MTI
Kemény szavak Orbán Viktortól. Fotó: MTI

A szankciók érvényesítése alól két ország, Magyarország és Szlovákia átmeneti felmentést kapna – ez a két uniós tagállam az orosz olajtól való nagyfokú függősége miatt 2023 végéig folytathatná az importot. A magyarok orosz kőolajnak való kitettsége körülbelül kétharmada a teljes kőolaj-felhasználásnak, a szlovákoknál ez az arány pedig még magasabb – ezt már Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta az MTI-nek.

Ám ez a javaslat még az átmeneti felmentés ellenére sem fogadható el Magyarország részéről – közölte Orbán Viktor a Kossuth Rádió ma reggeli műsorában adott szokásos interjújában. Az ötödik kormánya megalakítására készülő politikus csütörtökön levelet küldött Ursula von der Leyennek, amelyben az írta, 

Magyarország nem támogatja az Európai Bizottság által javasolt újabb embargós csomagot, mivel a szankciók a jelenlegi formájukban nemcsak Magyarország energiabiztonságát ássák alá, hanem az EU egységét is veszélyeztetik az ukrajnai invázióval szembeni fellépésnél.

A régi-új kormányfő sérelmezte, hogy az EB elnökének szerdai javaslata szembemegy azzal a nyilatkozattal, amelyet az uniós kormányfők március 10-én és 11-én fogadtak el az Ukrajna elleni orosz agresszióról, valamint a védelmi képességek megerősítéséről, az energiafüggőségek csökkentéséről és egy szilárdabb gazdasági bázis kiépítéséről. Egyúttal Orbán szerint a szerdai javaslat tartalma fittyet hány arra, hogy az EU-ban teljesen különböző adottságú országok vannak, amelyek közül azokhoz, akiknek nincs tengere, kizárólag csővezetéken érkezhet az olaj. 

Ez a javaslat a magyar gazdaságra ledobott atombombával ér fel – jelentette ki Orbán.

Aki szerint az sem könnyebbség, hogy 2023-ig átmeneti haladékot kapott Magyarország az olajembargóra. Elfogadhatatlannak tartja ugyanis, hogy többszáz milliárd forintot költsünk el a kizárólag az orosz olaj fogadására és feldolgozására alkalmas finomítók átalakítására, amelyet követően ráadásul még drágább lesz az üzemanyag, mostani árakon 

a benzinért 700, míg a gázolajért 800 forintot kellene fizetnie,

miközben Magyarország ellátásbiztonsága sem lenne garantálható. 

Ha bevezetnénk a szerdán javasolt szankciókat, akkor a rezsicsökkentésnek hétfőtől, de 2022 végétől biztosan vége lenne – vetítette előre Orbán.

Aki az eddigi öt szankciós uniós csomagtól sem volt lelkes, mondván, az szerinte nekünk jobban fáj, mint az oroszoknak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG