Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke várhatóan azt javasolja a testület mai ülésen, hogy az idei év végéig szüntessék meg az EU-ba irányuló orosz importot. Magyarországra és Szlovákiára – ez a két ország különösen függ az orosz olajtól – ugyanakkor „átmeneti intézkedések” vonatkozhatnak.
Jön az embargo light
Hogy ez pontosan mit jelent, az egyelőre kérdéses. Egy diplomata a Politico kérdésére, miszerint Magyarország és Szlovákia esetében kiterjeszthetik-e év végén túlra az átmeneti időszakot, azt mondta: „számunkra az év vége már határvonal.”
Egy másik magasrangú diplomata ugyanakkor hozzátette:
politikai szempontból az a legfontosabb, hogy a tagállamok a lehető leggyorsabban cselekedjenek, és már a következő hónapokban jelentős csökkenést lehessen látni az olajimportban.
A Die Welt szerint a megoldás egy embargo light lehet:
teljes olajembargóra csak év végén kerülhet sor. Ráadásul egyelőre csak a hajókon érkező olajat tiltanák ki – a vezetéken keresztül érkező olajszállítmányok (Magyarország és Szlovákia is így kapja az olajat) továbbra is jöhetnének egy ideig. A rászoruló országok egyúttal támogatást kaphatnak az orosz olajra "szabott" infrastruktúrájuk modernizálására.
A német lap szerint Magyarország és Szlovákia is tárgyal a Bizottsággal a kérdésben, és jelenleg már csak ez a két ország blokkolja – gazdasági okokra hivatkozva – az olajembargós terveket.
Ezzel egybehangzóan a Spiegel úgy tudja:
Magyarország és Szlovákia is felmentést kaphat az átmeneti időszak bevezetéséről rendelkező szabályozás alól.
Ugyanis egyik országnak sincs tengerpartja (ez a tankerek miatt lenne fontos), és nem kapcsolódnak kellő mértékben az uniós energiahálózathoz. Emiatt vészhelyzetben nehéz lenne őket olajjal és gázzal ellátni más uniós országokból.
"Szövegszerű javaslatot" a könnyítésekről a magyar kormány még nem kapott, mondta mindezzel kapcsolatban Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára tegnap este az MTI-nek az Energia Tanács hétfői brüsszeli rendkívül ülése után.
Kemény játék
A kormány a (teljes) olaj- és gázembargót mindenesetre továbbra sem támogatja – ezt erősítette meg tegnap Kovács Zoltán is. A Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára a BBC-nek arról is beszélt:
a magyar kormány által eddig látott tervek és tervezetek mindegyike gyakorlatilag a magyar gazdaság leállásával, a magyar emberek mindennapi életvitelének romba döntésével lenne egyenlő a szankciók bármelyikének bevezetése esetén.
Mint mondta, Magyarország nyersolajellátásának 65 százaléka Oroszországból érkezik, földgázellátásunknak pedig 85 százaléka függ az orosz szállításoktól. Szerinte a következő 3-5 évre szóló időszakban nincsenek alternatív energiaellátási forrásaink.
Ezzel egybehangzóan a Politico uniós diplomatákra hivatkozva azt írja: „Magyarország keményen játszik”, és nem kívánja megszavazni az uniós szankciók újabb körét.
A fenti, kiszivárgott hírek szerint ugyanakkor egy könnyítéseket tartalmazó javaslathoz, egyfajta embargo lighthoz már hozzájárulását adhatja.
A Bizottság döntését Ursula von der Leyen ma este Brüsszelben vagy holnap reggel az Európai Parlamentben jelentheti be. A javaslatot szerdán vitatják majd meg az uniós tagállamok nagykövetei. A szankciók életbe lépéséhez az Európai Tanács, ezen belül pedig az összes tagállam jóváhagyása szükséges.