4p

Ma szavaz az Európai Bizottság az Oroszország elleni szankciók hatodik köréről, amely valószínűleg komolyan érinti majd az olajimportot is. Magyarország és Szlovákia egyelőre blokkolja a teljes olajembargót, ugyanakkor kompromisszum körvonalazódik a kérdésben.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke várhatóan azt javasolja a testület mai ülésen, hogy az idei év végéig szüntessék meg az EU-ba irányuló orosz importot. Magyarországra és Szlovákiára – ez a két ország különösen függ az orosz olajtól – ugyanakkor „átmeneti intézkedések” vonatkozhatnak.

Vezetéken még sokáig jöhet az orosz olaj. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos
Vezetéken még sokáig jöhet az orosz olaj. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos

Jön az embargo light

Hogy ez pontosan mit jelent, az egyelőre kérdéses. Egy diplomata a Politico kérdésére, miszerint Magyarország és Szlovákia esetében kiterjeszthetik-e év végén túlra az átmeneti időszakot, azt mondta: „számunkra az év vége már határvonal.”

Egy másik magasrangú diplomata ugyanakkor hozzátette:

politikai szempontból az a legfontosabb, hogy a tagállamok a lehető leggyorsabban cselekedjenek, és már a következő hónapokban jelentős csökkenést lehessen látni az olajimportban.

A Die Welt szerint a megoldás egy embargo light lehet:

teljes olajembargóra csak év végén kerülhet sor. Ráadásul egyelőre csak a hajókon érkező olajat tiltanák ki – a vezetéken keresztül érkező olajszállítmányok (Magyarország és Szlovákia is így kapja az olajat) továbbra is jöhetnének egy ideig. A rászoruló országok egyúttal támogatást kaphatnak az orosz olajra "szabott" infrastruktúrájuk modernizálására.      

A német lap szerint Magyarország és Szlovákia is tárgyal a Bizottsággal a kérdésben, és jelenleg már csak ez a két ország blokkolja – gazdasági okokra hivatkozva – az olajembargós terveket.

Ezzel egybehangzóan a Spiegel úgy tudja:

Magyarország és Szlovákia is felmentést kaphat az átmeneti időszak bevezetéséről rendelkező szabályozás alól.

Ugyanis egyik országnak sincs tengerpartja (ez a tankerek miatt lenne fontos), és nem kapcsolódnak kellő mértékben az uniós energiahálózathoz. Emiatt vészhelyzetben nehéz lenne őket olajjal és gázzal ellátni más uniós országokból.

"Szövegszerű javaslatot" a könnyítésekről a magyar kormány még nem kapott, mondta mindezzel kapcsolatban Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára tegnap este az MTI-nek az Energia Tanács hétfői brüsszeli rendkívül ülése után.

Kemény játék

A kormány a (teljes) olaj- és gázembargót mindenesetre továbbra sem támogatja – ezt erősítette meg tegnap Kovács Zoltán is. A Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára a BBC-nek arról is beszélt:

a magyar kormány által eddig látott tervek és tervezetek mindegyike gyakorlatilag a magyar gazdaság leállásával, a magyar emberek mindennapi életvitelének romba döntésével lenne egyenlő a szankciók bármelyikének bevezetése esetén.

Mint mondta, Magyarország nyersolajellátásának 65 százaléka Oroszországból érkezik, földgázellátásunknak pedig 85 százaléka függ az orosz szállításoktól. Szerinte a következő 3-5 évre szóló időszakban nincsenek alternatív energiaellátási forrásaink.

Ezzel egybehangzóan a Politico uniós diplomatákra hivatkozva azt írja:  „Magyarország keményen játszik”, és nem kívánja megszavazni az uniós szankciók újabb körét.

A fenti, kiszivárgott hírek szerint ugyanakkor egy könnyítéseket tartalmazó javaslathoz, egyfajta embargo lighthoz már hozzájárulását adhatja.

A Bizottság döntését Ursula von der Leyen ma este Brüsszelben vagy holnap reggel az Európai Parlamentben jelentheti be. A javaslatot szerdán vitatják majd meg az uniós tagállamok nagykövetei. A szankciók életbe lépéséhez az Európai Tanács, ezen belül pedig az összes tagállam jóváhagyása szükséges.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
Makro / Külgazdaság Megint emelkednek az üzemanyagárak, és még csak ezután jön a feketeleves!
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 11:32
Még a januári adóemelés előtt is drágul a tankolás.
Makro / Külgazdaság Történelmi felismerés, zsákutcába vitte az országot az orbáni gazdaságpolitika
Hollós János | 2024. december 16. 10:58
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új elnöke pécsi látogatásakor kijelentette, a munkaintenzív időszaknak vége, egy technológia-intenzív tudásalapú társadalmat, gazdaságot kell építeni. Ezzel ugyan ki nem mondva, de a világ tudtára adta, hogy Orbán Viktor tévútra vitte Magyarországot a munkaalapú társadalom programjával 14 évvel ezelőtt.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megint készülnek valamire, de mire számítanak az elemzők?
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 08:51
A Gránit Alapkezelő, a Makronóm Intézet, az Erste, a CIB Bank és az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint szinte biztosan változatlan marad decemberben is a jegybanki alapkamat, ám az Inflációs jelentés tartogathat kellemetlen meglepetéseket.
Makro / Külgazdaság „A kereskedők azt akarják, hogy ott rohadjanak meg a drága áruk a boltok polcán?”
Privátbankár.hu | 2024. december 15. 17:32
Soha nem volt még ilyen drága a bevásárlás. Mitől emelkednek megint durván az élelmiszerárak, miközben a gazdaság recesszióban van? Tényleg a gonosz multik próbálnak nyerészkedni a magyar embereken, vagy máshol kell keresni a válaszokat?
Makro / Külgazdaság Kell az elektromos autó? Jött egy beszédes jelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 15. 12:17
Novemberben ismét átlépet egy kerek számot az elektromos autók értékesítése a világ újautó-piacain. Továbbra is Kína menetel az élen az átállásban a világ többi országa messze lemaradt mögötte.
Makro / Külgazdaság A kínai konkurencia lemészárolja a régió egyik utolsó mohikánját is
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 17:05
Szlovákiában még létezik a textilipar, ám hamarosan múlt időbe kerül ez, miután az ottani ágazat ikonikusnak mondott vállalata nem tud lépést tartani a Kínából érkező olcsó termékkel.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter elárulta, hogyan jön az orosz gáz Magyarországra
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:36
A szankciókhoz alkalmazkodva.
Makro / Külgazdaság A német autóipar válsága súlyos csapás a Visegrádi Négyeknek
Káncz Csaba | 2024. december 13. 09:35
A V4-ek szélsőséges függősége a német autógyártástól sérülékennyé tette a négy ország gazdaságát. Északkelet-Magyarország olyan csomóponttá fejlődik, amely – geostratégiailag figyelemre méltó módon – összeköti a német ipart a kelet-ázsiai befektetésekkel, és az orosz energiaforrásokat egy szinte teljes akkumulátorgyártási láncba integrálja. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG