MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Az üzemanyagpiacokon a benzin ára a hét első kereskedési napján nagyot csökkent, a többi napokon stagnált, kicsit ingadozott . A gázolaj ára a benzin árához hasonlóan változott. A GKI Energiakutató szokás szerint megnézte, hogy mire is lehet számítani most.
A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, |
Még mindig csökken az olaj ára
A Brent spot kőolaj ára a héten 42-45 dollár között ingadozott, heti átlagban közel egy dollárral, 2 százalékkal csökkent az ár. Az olajár keddre jelentősebben csökkent, majd stagnálás után a hét végére több mint 1 dollárral emelkedett.
A hét eleji árcsökkenést az olajtermelés szintjének befagysztására vonatkozó újabb tárgyalási foruló sikertelensége okozta, a hét második felében az áremelkedést a kanadai olajtemelés jelentős részének a súlyos tűzvész miatti leállása és az amerikai kitermelés csökkenésére vonatkozó hírek okozták.
Meglepetést hozott Amerika
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 2 dollárral, 4 százalék felett csökkent az előző heti átlaghoz viszonyítva. A határidős ár kedden és szerdán csökkent, csütörtökön és pénteken emelkedett. Az olajpiaci kereskedők ezen a héten egy kicsit csökkentették a hatalmas összegű határidős befektetéseiket, továbbra is a jövőbeli magasabb árakban bíznak.
Az áremelkedés megtorpanása az újabb magas készletszint-híreknek tulajdonítható, de elemzések szerint az amerikai kontinensen és Ázsiában jelentősen csökkent a kitermelés mennyisége, s ez az olajpiaci kereslet-kínálat egyensúlyba kerülését jelentheti. A Brent spot ár a hét folyamán a határidős ár alatt változott, pénteken a spot ár és a határidős ár különbsége 1,2 dollár volt.
Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten csökkent, mivel a WTI határidős árának heti átlaga kevésbé csökkent, mint a határidős Brent ár csökkenése. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten néggyel csökkent, az amerikai piacra vonatkozó kőolaj készletadatok gyorsabban bővültek, mint a várakozások átlaga.
Európában is hasonló a kép
Az európai üzemanyagpiacokon a héten a benzin területén mérséklődött a keresletet az Egyesült Államok felé, Nigéria felé most leálltak a szállítások. Az európai készletszint a héten a benzinnél nőtt, a gázolajnál kicsit csökkent a megelőző héthez képest, de éves szinten több mint 30 százalékkal magasabban áll.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a május 2 - május 6-a közötti időszakban 2,2 százalékkal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon 3,3, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 4 százalékkal estek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 2,1 százalékkal mérséklődött a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 2,7 - 2,4 százalékos volt az árcsökkenés. Ezen a héten mindkét üzemanyag ára követte az olajárak változását.
De mennyi az annyi?
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 2,7 százalékos csökkenést mutatnak az indexek, az NWE piacon 3,8 százalékos, az ARA piacon 4,5 százalékos áresés volt. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti mérséklődés 2,6 százalékos volt, az észak-európai piacokon 3,1-2,9 százalékos csökkenést mutatnak az árak forintban mérve.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán és a többi piacon is 2-4 forintnyi árcsökkenést jelenthetnek. A gázolaj forintban mért ára esetében a piacok 2-3 forintos árcsökkenést mutatnak. Hétfőn, május 9-én, várhatóan a benzin árát 2-3 forinttal, a dízel árát 1-3 forinttal csökkenthetik.
A benzin ára 336 forint/liter körüli szinten, a gázolaj ára várhatóan 326 Ft/liter körüli szinten változhat. Az elmúlt egy év során a benzin ára 11, a gázolaj ára 13 százalékkal csökkent.