Szeret, nem szeret? |
Nem szoktunk hozzá, hogy az OTP a várakozásokon alul teljesít: a nettó profit terén elvétette a bank az elemzői várakozásokat, főként a magasabb adóteher miatt, de ennek ellenére kedvező folyamatok is kirajzolódnak - írja gyorselemzésében a KBC Equitas az OTP ma hajnalban megjelent számairól. Az eredményt rekordméretű céltartalékolás rontotta, de ezt nem a hitelportfólió látványos romlása kényszerítette ki, a nem teljesítő hitelek aránya alig nőtt a negyedévben - teszi hozzá a KBC.
A felső sorokon a vártnál hajszálnyival magasabb, ugyanakkor a nettó profit terén az elemzői prognózisoktól elmaradó negyedik negyedéves eredményeket tett közzé az OTP. Az eredmény a felszínen nem túl tetszetős, éves összevetésben 13,1 százalékkal zsugorodott a speciális tételekkel korrigált nettó profit, javarészben a vártnál magasabb effektív adókulcs miatt.
PIROS PONT
Nézzük meg, mik a pozitív elemek a jelentésben. Először is, a negyedévet ezúttal egyetlen lényeges egyszeri tétel sem befolyásolta, kiegyensúlyozott működést mutatott a bank. Az év egészét tekintve a rendkívül nehéz környezetben is csupán 7 százalékkal csökkent a korrigált nettó profit, és a felszín alatt pozitív folyamatok sejlenek fel. Másodszor: a nem teljesítő hitelek aránya alig emelkedett a negyedik negyedévben, és a működési költségek terén is felfedezhetünk pozitív tendenciákat. A negyedéves céltartalékolási kötelezettség azonban így is meghaladta a várakozásokat, és éves összevetésben még 4 százalékos bővülést láttunk.
Emelkedő céltartalékok
Gyurcsik Attila, a Concorde elemzője szerint mindenképpen jó hír, hogy a portfólióromlás minősége tovább lassult a negyedév során. A nem teljesítő hitelek aránya pusztán 19,1%-ra nőtt az előző negyedévi 19%-ról. Ugyanakkor ez a mutató csalóka képet fest a valós rossz hitelállomány változásról, hiszen előfordul, hogy a bank értékesít vagy végleg leír állományokat ebből a portfólióból. Összességében van javulás, bár a mértéke közel sem akkora, mint ami az alig emelkedő rossz hitelállomány mutatóból ered. Az árfolyamhatásokkal korrigált rossz hitelállomány bővülés 44 milliárd forint volt az utolsó negyedévben az egy negyedévvel korábbi 47 milliárd forinthoz képest. Ebben jelentős szerepet játszott a magyar nem-teljesítő hitelállomány-bővülés lassulása, amely „ mindössze" 10 milliárd forint volt a harmadik negyedévi 12 milliárdhoz képest. Ebben az esetben vélhetően már az árfolyamgát jótékony hatása is látható. |
A KBC Equitas szerint kedvező, hogy a nettó kamatbevételek lényegesen jobban tartották magukat, mint a nem kamatjellegű és egyéb bevételek, éves alapon 1,5 százalékos zsugorodást, a harmadik negyedévhez viszonyítva viszont már 2,9 százalékos növekedést láttunk. A kisebb súlyt képviselő, nem kamatjellegű bevételek ugyanakkor 4,2 százalékkal elmaradtak a konszenzustól.
Fontos kiemelni, hogy a céltartalékolás növekedését nem kényszer szülte, a nem teljesítő hitelek aránya a válságban nem látott alacsony ütemben, 0,1 százalékponttal, 19,1 százalékra bővült a negyedév során, így a kimagasló céltartalék-képzéssel a bank a kockázatos hitelek céltartalékkal való fedezettségét is emelte, a megelőző negyedév végi 77,9 százalékról 80 százalékra.
Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési vezetője szerint az OTP nagyon konzervatívan céltartalékolt hitelezési veszteségei után. Az utolsó negyedévben 70 milliárd forint céltartalékot képzett, amivel jelentősen növelte a rossz hitelállomány fedezettségét. Amennyiben a bank nem emeli tovább a már bedőlt hitelek fedezeti mutatóját, hanem csak szinten hagyja azt, akkor 20-22 milliárd forinttal magasabb profitot mutathatott volna ki a negyedik negyedévben.
A KBC elemzői szerint mindenképp pozitívum, hogy "az ellenséges környezetben stabil tudott maradni a bank".
FEKETE PONT
Mi lehet a negatívum a jelentésben? A KBC Equitas szerint ilyen például az, hogy a negyedévben a külföldi leányok hozzájárulása a nettó eredményhez látványosan gyengült, elsősorban a bolgár operáció gyenge eredménye miatt. E mögött részben a piaci verseny miatt gyengülő kamatmarzs és a megemelkedett céltartalékolás fedezhető fel, de 2012 egészét tekintve a bolgár teljesítmény is hasonlóan robosztus, mint a jól muzsikáló orosz.
A magyar operáció nettó kamatbevétele éves összevetésben 12 százalékkal zsugorodott, és a teljes bevétel terén is 9 százalékos volt a visszaesés. A speciális tételek nélkül számított adózott eredmény 10 százalékkal zsugorodott Magyarországon 2011 negyedik negyedévéhez képest, dacára annak, hogy éves összevetésben 14 százalékkal csökkentek a működési költségek.
Mennyit ér a bank?
A pozitív folyamatok folytatódására számítunk az idei év során is, ugyanakkor meglátásunk szerint a jó hírek nagy részét már beárazta a piac - mondja Gyurcsik. Összességében továbbra is optimisták maradunk a bank eredménykilátásait tekintve, ugyanakkor a jelenlegi szintről már nem látunk növekedési potenciált. Ezért fenntartjuk intézményi egyenlő súlyozás ajánlásunkat, a jelenlegi árfolyamnál véleményünk szerint ma nem ér többet a bank - tette hozzá a Concorde Értékpapír szakértője.