Bogsch Erik, a társaság vezérigazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján az első negyedév kiemelkedő eseményei közé sorolta, hogy az Esmya nevű nőgyógyászati készítmény forgalombahozatali engedélyt kapott az Európai Unió valamennyi tagállamában, és az Egyesült Királyságban, valamint Németországban meg is indult a forgalmazás, jelentős társadalombiztosítási támogatással.
A Richter Gedeon gyógyszergyár 16,61 milliárd forint adózott nyereséget ért el az első negyedévben, 48,4 százalékkal többet, mint egy éve. A vállalat profitja jobb lett az elemzői várakozásoknál. Részletek>> |
Hozzátette, hogy a magyarországi bevezetés e hónapban kezdődik. A negyedév másik fontos eseménye volt az eredeti kutatásban elért eredmény: a cariprazine vegyületre vonatkozóan két indikációban is sikeres klinikai fázis III. vizsgálatról számolt be a Richter.
Az év első három hónapjában az egyes piacokon elért eredményeket részletezve a vezérigazgató elmondta, hogy Oroszországban kiemelkedő, 17,9 százalékos, euróban mért forgalmat ért el a Richter, de ennek döntő része előszállításokból adódott. Ezt leszámítva az éves előrejelzésnek megfelelő, 5 százalékos volt a bővülés ezen a piacon.
Bogsch Erik kérdésre válaszolva elmondta, hogy az Esmya felfutása után 100 millió euró bevételt vár a termékből a cég. Hozzátette, hogy folyik a törzskönyvezés kiterjesztése további országokra is, ezek sikere esetén a forgalom további 50 millió euróval bővülhet, de erre 2014-2015 előtt várhatóan nem kerül sor.
A magyarországi piacról szólva a vezérigazgató közölte, hogy a bevételek 7,2 százalékkal csökkentek. Szavai szerint ez még rosszabb is lehetett volna az újonnan bevezetett termékek nélkül. A Széll Kálmán Terv második változatát a kormánnyal folyamatban lévő tárgyalásokra hivatkozva nem kívánta kommentálni a vezérigazgató. A terv az eredeti változatában 2012-13-ra előirányzott 120 milliárd és 2014-re újabb 120 milliárd forint megszorításhoz képest az idén további 10 milliárd, jövőre pedig 40 milliárd forint megtakarítást helyezett kilátásba a gyógyszerkasszában.
A Richter a februárban közzétett előrejelzése szerint Oroszországban rubelben nulla és 5 százalék közötti, Ukrajnában dollárban 5 százalékos forgalombővülést vár. Lengyelországban helyi devizában szintén 5 százalékkal nőhet, míg Romániában várhatóan stagnál a forgalom az idén. Az újonnan csatlakozott európai uniós országokban (EU-9) összességében az eladások 0-5 százalékos növekedésével számol a Richter, a többi uniós országban 5 százalékkal nőhet az árbevétel. Az Egyesült Államokban dollárban számolva jelentősen, a várakozások szerint 40 százalékkal esik vissza a forgalom az idén.