A Mol bejelentette a tőzsdén, hogy ma szerződéseket kötött az olasz Eni-vel annak csehországi, szlovákiai és romániai leányvállalatainak megvásárlásáról, beleértve a jelenleg Agip márkanév alatt működő 208 benzinkútból álló kiskereskedelmi hálózatot. Az ügylet szintén magában foglalja az Eni nagykereskedelmi érdekeltségeinek átvételét Csehországban, Szlovákiában és Romániában.
Jól kihasznált kutak autópályán, nagyvárosban
Megállapodást írt alá az Eni-nek a Ceska Rafinerska finomítóban levő részesedésének megvásárlására is, amelyre vonatkozóan azonban az Unipetrolnak elővásárlási joga van. „A hálózatok integrációjával a MOL-csoport célja további kis- és nagykereskedelmi szinergiák elérése, valamint a költségek optimalizálása” – írja a Mol közleménye.
Csehországban a 125 új benzinkútnak és a szintén csoporthoz tartozó 24 Slovnaft és 125 PAP Oil töltőállomásnak köszönhetően a Mol kiskereskedelmi piaci részesedése meghaladja a 10 százalékot, így a hálózat nagyságát tekintve 274 töltőállomással a Mol-csoport lesz a második legnagyobb üzemanyag-kiskereskedő az országban. A megvásárolt Eni-hálózat 40 százaléka autópályák mellett, illetve nagyvárosokban található és az átlagos töltőállomásra vetített értékesített mennyiség csaknem duplája az országos átlagnak.
(Fotó: Wikimedia Commons) |
Szlovák-román 41-42
Szlovákiában 253 benzinkút tartozik majd a teljes hálózathoz a most felvásárolt 41 töltőállomással, így növekszik a Slovnaft átlagos forgalma. A Mol-csoport nagymértékben bővítette hálózatát Romániában organikus úton az utóbbi években. Az Eni-vel kötött szerződés aláírásával itt 42 kúttal bővül a meglévő hálózat, amely így 189 elemű lesz és a kiskereskedelmi piaci értékesítés 12 százalékát adja.
Finomodik a finomítói kapacitás
Az Eni- ügylet része a nagykereskedelmi üzletág, a három országban található regionális központ, valamint az alkalmazottak átvétele is. Ugyancsak a megállapodás része az Eni Ceska Rafinerska-ban lévő részesedésének megvétele, azonban az Unipetrolnak, a Ceska Rafinerska többségi tulajdonosának elővásárlási joga van erre a részesedésre. Az Eni 32,44 százalékos részesedéssel rendelkezik a bérfeldolgozással működő Litvinov és Kralupy finomítókban Csehországban.
A tulajdoni hányadra jutó finomítói kapacitás 57 ezer hordó/nap, a teljes benzin és dízel termékkihozatal aránya meghaladja a 65 százalékot. A tranzakció zárása további feltételek teljesüléséhez, többek között a versenyhivatali engedély megszerzéséhez kötött.
(Fotó: Wikimedia Commons) |