
Az európai indexek többsége fél-egy százalékkal is emelkedik ma, a brit mutató több mint egy százalékkal ment fel, miután két fontosabb jó hír is érkezett. Az amerikai-kínai készülő kereskedelmi megállapodásról határozottan pozitív nyilatkozatok hangzottak el. A brit választás pedig a konzervatívok abszolút többségét hozta. Ez megszüntet egy sor bizonytalanságot és növeli a rendezett, kölcsönös megállapodáson alapuló Brexit valószínűségét.
Az amerikai indexek viszont nulla körüli szintre csúsztak vissza az utóbbi órákban. A piac ugyanis nagyon óvatos, már-már szkeptikus a kereskedelmi tárgyalásokról jövő kaotikus és szeszélyes hírek miatt. De ebben a stagnálásban az is benne van, hogy az USA-ban már csütörtökön jó nagyot ugrottak az indexek a kereskedelmi téma miatt.
A magyar eszközök is jól teljesítettek. A BUX index 0,8 százalékkal ment fel, élen a Richterrel, amely 2,2 százalékot ugrott. A forint viszonylag erős maradt, 329,50 az euró.
További árfolyamok itt láthatók
Három éves csúcson a font
A brit FTSE 100 index emelkedése persze fontban értendő, így a font 1,3 százalék körüli drágulását is érdemes hozzáadni, ha euróban vagy dollárban számolunk. Amint a grafikonon látszik, a 2016 júniusi brit népszavazás óta az európai részvények (Stoxx600 index) és a brit részvények (FTSE 100) között kialakult egy rés. Az euróra átszámolt brit index feleakkorát, 12 százalékponttal kevesebbet emelkedett öt év alatt, mint az európai párja.
![]() |
Kékkel az EuroStoxx 600, zölddel az FTSE 100 brit index euróra átszámolva. Piros nyíl jelzi a Brexit-népszavazást. (Forrás: Tradingview.com.) |
Legalább kisebb a rossz
“Földcsuszamlásszerű konzervatív győzelem az exit pollok szerint, elmarad az államosító szocializmus, a piac ünnepel, hiszen 3 éves csúcson a font” – írta reggel Vakmajom, a Hold Alapkezelő vagyonkezelő menedzsere a Facebook-on. Szerinte akkora volt a volt a választás körüli pesszimizmus, hogy ennél sokkal pozitívabb forgatókönyv is bekövetkezhet.
“Egy koordinált Brexittel a britek tán megúszhatnák a több elemében a tervgazdaságra hajazó, készülő új európai zöld szabályozásokat, és emiatt nagyobb lehetne a gazdaság növekedési potenciálja, illetve megerősödhetne a tőkevonzó képessége, ami kompenzálhatná a kilépés kárait” – tette hozzá.
Széteshet az Egyesült Királyság
Az Equilor Befektetési Zrt. Hírlevele szerint a brit választási eredmény “egyértelmű és döntő felhatalmazást ad Johnsonnak, hogy vezesse ki az országot az Európai Unióból és a választók a szélsőséges baloldali populizmust is elutasították. Ugyan az Európai Unióból való kilépés egyszerűbb lett, Skócia helyzete jelentősen bonyolultabbá vált.”
Az SNP skót párt előretörésével megerősödhet a második skót referendum kiírásának igénye, ráadásul várhatóan Észak-Írország is speciális státuszt fog élvezni. “Így a Brexit akár az Egyesült Királyság széteséséhez is vezethet” – teszik hozzá.
Ősz hajszálaink
“Jó pár év, jó pár ősz hajszál, de mintha tényleg véget érne a két fő téma, ami foglalkoztatta a befektetőket az elmúlt években” – írta az Erste Befektetési Zrt. Az egyik, hogy Boris Johnson nyert, “nem is akárhogy, így jöhet a megállapodásos kilépés az EU-ból január vagy február 1-jén.” Utána pedig kezdődik az évekig tartó tárgyalássorozat.
A kiszivárgott hírek szerint pedig már fogalmazzák az amerikai-kínai megállapodás szövegét. “Persze ilyenre volt már példa – a fogalmazásra – az elmúlt évek során”, aztán a félreértések újabb csatákat hoztak. Így nem árt óvatosnak lenni – jegyzik meg.
A KBC Equitas szerint is lecsökkent a hard-Brexit valószínűsége a választási eredménnyel, az EU és az Egyesült Királyság közti kapcsolat szorossága pedig a kereskedelmi megállapodásokon fog múlni. Ők is nagy kérdésnek tartják Skócia helyzetét.