Szóba került a részvénypiacok állapota, és a heti kilátások. A világ tőzsdéi közül a legizgalmasabb továbbra is Kína, ahol a papírok töretlenül emelkednek. A hatalmas ország gazdasága évtizedek óta meredeken növekszik, részvénypiacát viszont csak az utóbbi időben liberalizálták, sőt a folyamat még most is tart. Így nem véletlen, hogy a befektetők most fedezték fel a piacot, maguk a kínaiak először találkoznak ilyesmivel, és lelkesen vásárolnak.
Mi már láttunk pár összeomlást, óvatosabbak vagyunk a lufifújásokkal, de 1,4 milliárd embernek ez élete első komoly tőzsdézési lehetősége. Az első nagy hosszban, az ázsiai vírus és az orosz válság idején mi is hittük, hogy a fák az égig nőnek, aztán lettek is nagy bukták. Ez Kínában is így lesz, hisz minden lufi kipukkad egyszer, de hogy mikor, azt előre sosem tudjuk. Ezért nem szabad a kínai papírokat, indexeket shortolni, ráér akkor, ha már egyértelmű lesz a trendforduló. Azt viszont csak akkor látjuk, ha egy darabig elmaradnak az újabb csúcsok, ehelyett új lokális mélypontok alakulnak ki.
Erős tőzsdék
A többi nagy piac hosszútávú emelkedő trendje zavartalan, de persze nem olyan meredek, mint a kínai. Amerika folyamatosan a tetők közelében van, Európa a nagy év eleji emelkedés után kialakított egy sávot, és azon belül mozog, konszolidál. A magyar piac egy gyors emelkedéssel hirtelen hozta be lemaradását, most mi is konszolidálunk.
Az idei nyáron van rá esély, hogy valóban uborkaszezon lesz, mert nem látszanak olyan jelentős események, amik felbolygathatják a piacokat. Persze ilyenek közben is adódhatnak. Nem mindig unalmas a nyár: 3 éve az euróövezeti periféria országok problémái fordították fel a piacokat. Az volt egyébként az utolsó időszak, amikor a tőzsdék komolyabban esni tudtak, azóta az emelkedő trendet csak kisebb korrekciók tarkították.
Gyenge forint
Szóba került a forint helyzete. A nemzeti fizetőeszköz gyengélkedik, melynek oka részben abban kereshető, hogy a lengyel elnökválasztás elijesztette a befektetőket. Lengyelország a rendszerváltás nyertese, remekül megy neki, de a nép mindig többet akar, és 1-2 unortodox ígérettel elcsábította őket Duda elnök. Ezt a befektetők nem díjazzák, és ha esetleg a mi kormányunkkal együtt már két „dudás” lenne a kelet-európai csárdában, az már megülné a gyomrukat.
A másik oka forintgyengülésnek az elemző szerint az, hogy túl mély már a magyar alapkamat. Utolsóként szaladunk a 0 kamatot alkalmazók népes tábora után, miközben ez az extrém kamatmentes környezet előbb-utóbb megfordul, és akkor hamar kell majd emelnünk. Egyébként sem árt, ha egy ilyen kis valutának, mint a forint, van 2 százalék pont többlete az euróhoz képest, egy kis vonzerőt adva neki.