Az Erste elemzői több kelet-közép-európai ország esetében is lefelé módosították a GDP-növekedési előrejelzésüket a külső körülmények várható romlása miatt. A legnagyobb változás a cseh gazdasági növekedést érinti: itt a korábbi nulla százalék után már 0,8 százalékos visszaesést jósolnak erre az évre. Szintén rontották a horvát előrejelzést, ahol a korábbi 1 százalékos visszaesés után szerintük 1,8 százalékos lesz a GDP csökkenése 2012-ben. Ugyanakkor a jelenleg 1,2%-os román és -0,5%-os magyar GDP várakozásukkal kapcsolatban is érzékelnek lefelé mutató kockázatokat” – jelentette ki Henning Esskuchen, az Erste Group Kelet-közép-európai Elemzési Osztályának vezetője.
Esskuchen szerint a kelet-közép-európai régió azonban még így is erőteljesebb gazdasági növekedést mutat, mint számos euróövezeti, vagy nyugat-európai ország (2012-ben a reálgazdasági növekedés mértékét a térségben 1,9 százalékra, míg az eurózónában -0,2 százalékra tette az Erste). Különösen Lengyelország és Szlovákia nyújt jó teljesítményt a regionális társakkal való összevetésben: a várakozások szerint a lengyel gazdaság idén 2,6 százalékkal bővül. A szlovák növekedést pedig enyhén felfelé módosították 2 százalékra, a kiemelkedő autóipari termelés miatt, ami annak is köszönhető, hogy a Volkswagen az idén kezdte meg az új modell, az Up gyártását.
Az Erste szerint a bizonytalanság a reálgazdaságban is érzékelhető, amit az is jelez, hogy az összes jelentősebb index hanyatlik. A közép-európai régió sem úszta meg, a legújabb ZEW/Erste kelet-közép-európai hangulatindex minden fronton visszaesést mutat. Annak ellenére, hogy a régió abszolút értékben továbbra is megelőzi az euróövezetet, a gazdasági várakozások erőteljesebb visszaesése különösen szembetűnő. Ez leginkább a korábbi „stréber” Lengyelországot érinti, míg a gazdasági növekedést tekintve a térség másik „strébere”, Törökország nagyjából változatlan maradt. A tőzsdei teljesítményekkel kapcsolatos várakozások is jelentős mértékben csökkentek ennek megfelelően. Annak ellenére, hogy Törökország abszolút értékben még mindig megelőzi a térség többi részvénypiacát, az ázsiai ország és Ausztria esetében jelentős a várakozásokban beállt változás.
A fenti okok miatt Törökország teszi ki az Erste által javasolt portfólió nagy részét, majd Lengyelország következik némileg kisebb súllyal. Továbbra is óvatosan kezelik az orosz piac minden olyan raliját, amit az olajárak fűtenek. Románia némiképp kedvezőtlenebb elbírálásban részesül a tőkepiaci tranzakciók elhalasztásáról szóló bejelentés nyomán. Az elemzés szerint likviditási okok miatt a délkelet-európai térség összességében véve alulsúlyozásra javasolt. Kelet-Közép-Európát a várakozások szerint továbbra is nagyban befolyásolja Magyarország, kiváltképp az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos hírek miatt.