Anomália
Sokszor írtuk már, hogy 6 éve tart a 0 kamatok időszaka, és az utolsó egy évben már sok európai ország hosszabb lejáratú államkötvényeinek hozama is közelített a 0-hoz. Ez pedig valójában egy teljes képtelenség, egy piaci anomália, tulajdonképpen meglepő, hogy a befektetők egyáltalán belementek ebbe a játékba. Az érthető, hogy a tőzsdén lufit szoktak fúlni, hisz pár részvénybe mindig bele lehet magyarázni, hogy az égig fog érni a profitja, ezért az ár is a sokszorosára megy (még példa is akad ilyenre, lásd Apple).
De egy kötvénynél szigorú limitek vannak. Van egy adott kamata, felmehet addig az árfolyam, hogy azzal az adott kamattal pont 0 legyen a hozama, de azt ki veszi meg szabad akaratából? Ki vesz meg valamit azért, hogy biztosan ne legyen nyerője, ellenben bukója annál inkább, hisz mikor helyreáll a piac, akkor esnek a kötvények?
A jegybankok sara
Hát ez indult meg most, esnek a kötvények, emelkednek a hozamok. A német 10 éves kötvény hozama, amit Európában irányadónak tartanak, elérte az 1 százalékot, és ettől van úgy berezelve az egész világ. Na de ha reálisan gondolkozunk, ez az 1 százalék is elképesztően kevés 10 éves távra, historikusan ennél lényegesen magasabb hozam szokott lenni, minimum 2 százalék.
Az, hogy ez előfordulhatott, tulajdonképpen a jegybankok sara. 6 éve erőltetik a 0 kamatot, és hozzá még mindenféle további monetáris enyhítéseket találnak ki, amelyek olyan időszakokban lennének indokoltak, amikor a világ pénzpiacai befagynak, vagy olyan pusztító deflációs spirál alakul ki, mint 1929-32-ben. De erről szó sincs: a 2008-as válság már réges-rég feledésbe merült, a gazdaságok többsége egészséges. Tulajdonképpen valami rossz reakció maradt fenn 2008 óta. A válság elmúlt, a válságkezelés fennmaradt.
Nos, a piac tartósan nem tolerálja ezeket az extremitásokat. Eljött az ideje, hogy a kötvénypiacok normalizálódjanak, és ezt kénytelenek lesznek a jegybankok is követni. Sajnos a mi jegybankunk még csak most gyorsított bele a kamatcsökkentésbe, pedig amint a kötvénypiac is mutatja, lassan fordul a trend.
Tőzsdei reakciók
De vajon a tőzsdék miért reagálnak eséssel? Logikus lenne, hogy ha kiszállnak a tisztelt befektetők a kötvényekből, akkor vesznek egy kis részvényt. Csakhogy a pszichológia ilyenkor másként működik. Annyira megszokták a 0 kamatot, hogy már el sem tudták képzelni, hogy ez még máshogy is lehet, ezért most hiába normális a folyamat, váratlannak érzik, megijednek, és kiszórnak mindent.
Mindazonáltal a tőzsdék sem olcsók, tehát teljesen irracionálisnak nem tekinthető a részvényekből való kiszállás. Az immár 6 éve 0 közeli kamatok és tetejükbe az egyéb pénznyomdák egy eszközbuborékot hoztak létre, úgy a kötvényekben, mint a részvényekben. Egyszerre fújódtak fel, lehet, hogy egyszerre is eresztenek. Jó esetben csak eresztenek, és nem durrannak.
DAX az idei évben |
A tőzsdék egyébként még a mai és a múlt heti esésekkel is meglehetősen magasan vannak, most kezdik csak tesztelni a májusi mélypontokat, amik még mindig jóval feljebb vannak, mint az idei kezdőértékek. Mind a DAX, mind a CAC-40 még jó 20 százalékos pluszban vannak idén, tehát a mostani reakció szinte még meg sem látszik a chartokon. Ha igazi aggodalom lesz, nem 1-2 százalékos mínuszt fogunk látni napon belül.