7p
Ismét lejtőre kerültek a tőzsdék, a befektetők a koronavírus terjedése miatt egyre komolyabb gazdasági következményekkel számolnak. Ha ez valóban bekövetkezik, akkor a tőzsdei vállalatokat is komolyan visszavetheti a járvány következménye.
Védőmaszkos gyalogosok Pekingben 2020. január 21-én. A kínai fővárosban és a dél-kínai Sencsenben is felbukkant új, tüdőgyulladást okozó vírus kiindulópontjának számító közép-kínai Vuhanban jelentősen megugrott a fertőzöttek száma, a vírusfertőzés eddig legkevesebb négy ember halálát okozta. (Fotó: MTI/EPA/Vu Hong )

Szerdán minimális mértékben erősödtek a tőzsdei árfolyamindexek Európában, a tengerentúlon viszont mínuszban zártak a piacok. A koronavírus terjedéséről érkező friss hírek, azonban ismét felerősítették a félelmeket, így az ázsiai piacokon vaskos mínuszok alakultak ki az éjszaka folyamán: Tokióban 1,7 százalékkal, Hongkongban 2,3 százalékkal, Tajpejben 5,0 százalékkal, Szöulban 1,6 százalékkal csökkent a tőzsdeindex.

A csütörtöki európai nyitás is gyengén sikerült, igaz az délelőtt folyamán a reggeli mélypontokról fokozatosan kapaszkodtak fel a mutatók. A német DAX index így is egy százalék körüli veszteséget mutatott, míg a francia és angol tőzsde indexe ennél kicsit kevesebbet.

A magyar tőzsde ismét árral szemben úszik, igaz ezt a befektetők aligha bánják, a BUX ugyanis a délelőtt folyamán pluszba tudott átfordulni. Ez részben az OTP-nek köszönhető, a bankpapír ugyanis néhány tizedszázalékos nyereséget mutatott, 14250 körül forgott. A szerdai zárása körül állt a Richter és a Telekom is. A nagyobb forgalmú részvények közül a Mol kisebb, a 4iG viszont 4 százalék feletti veszteséggel állt.

Lássuk melyek a legfontosabb piacmozgató információk csütörtökön.

1; Továbbra is a koronavírus miatt aggódhatunk
A tőzsdei árfolyamok a kínai vírusjárvány áldozatainak növekvő számáról érkező jelentések miatt indultak esésnek csütörtökön. Egy nap alatt, szerda estére további 38-cal emelkedett Kínában a koronavírus okozta járvány halottainak száma, és Tibetből is jelentettek egy megbetegedést, az elsőt. A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság közlése szerint eddig 170-en hunytak el kórban. A bizonyítottan a koronavírustól fertőzött betegek száma kedd estéről szerda estére több mint 1700-zal, 7711-re nőtt. Közülük 1239 állapota válságos. A fertőzésgyanús eseteké 12 ezer felett van. Kínán kívül több mint húsz országban akad, de csak néhány koronavírusos beteg. Számuk összesen 70 körül van.
A kínai hatóságok komoly erőfeszítéseket tesznek a járvány kordában tartására, a kérdés, hogy ezek elegendőek lesznek-e arra, hogy a betegség ne tudjon Kínán túl is komolyabban terjedni, vagy végül kitör az országból, és világjárvány lesz belőle. A befektetők hangulata az érkező információk függvényében folyamatosan változik, hol optimistákká válnak, hogy sikerül legyűrni a vírust, hol pánikba esnek annak további terjedése miatt.

2; Nem nyúlt a kamatokhoz a Fed
A várakozásokkal összhangban nem változtatott az irányadó dollárkamatsávon az amerikai jegybank. A nyíltpiaci bizottság decemberhez hasonlóan ezúttal is úgy értékelte, hogy a jelenlegi kamatszint megfelelő a gazdaság tartós növekedésének támogatásához, ideértve a foglalkoztatottság bővülését és az infláció emelkedését a 2 százalékos célszám felé. A bizottság nem is tett említetést a Kínában gyorsan terjedő tüdőgyulladás-járványról és az abból fakadó gazdasági kockázatokról, köztük azokról a félelmekről, miszerint a járvány miatt tovább lassul a világ második legnagyobb gazdaságában a növekedés.
A Fed döntéshozói megvitatták, hogy mikor és hogyan állítsák le a tavaly októberben elindított ideiglenes kincstárjegyvásárlási programot, és mivel helyettesítsék majd tartósan, aminek révén biztosítani tudják a szövetségi pénzkamatlábak feletti ellenőrzés fenntartását. Konkrétumokat, új irányvonalat azonban nem vázoltak fel a közleményben.

3; Remekelt a Microsoft
A vártnál jelentősebb bevétel mellett a becsültnél nagyobb nyereséget termelt a Microsoft a december végével zárult pénzügyi második negyedévében. Az amerikai elektronikai óriásvállalat azt közölte, hogy a december végével záródott három hónapban 36 milliárd 900 millió dollár bevételre tett szert, ami 14 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A negyedéves adózott eredmény 11 milliárd 650 millió dollár, részvényenként 1,51 dollár lett, 38 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

Elemzők várakozásának átlagában kisebb, 1,32 dolláros részvényarányos eredmény, és szerényebb, 35 milliárd 670 millió dolláros bevétel szerepelt. A felhőmegoldások-üzletág negyedéves forgalma 27 százalékkal, 11,9 milliárd dollárra nőtt. A Microsoft Azure felhőszolgáltatásának, egy nyílt és rugalmas, nagyvállalati szintű felhőalapú számítási platformnak a bevétele 62 százalékkal ugrott meg. Ez lassuló növekedés az egy évvel korábbi 76 százalékhoz képest, de felülmúlta a szeptember végével záródott pénzügyi első negyedévben regisztrált 59 százalékos bővülési ütemet.

4; Az iPhone lett újra a király
A dél-koreai Samsung Electronics Co. megőrizte vezető szerepét tavaly az okostelefonok világpiacán, a negyedik negyedévben az Apple Inc. azonban a lista élére lépett előre a Strategy Analytics piackutató vállalat kimutatása alapján. A 2019-es negyedik negyedévben 374,5 millió okostelefon kelt el világszerte a 2018 negyedik negyedévi 376,0 millió után, a forgalom tehát alig változott. Az Apple a tavalyi negyedik negyedévben 70,7 millió okostelefont értékesített, a piaci forgalom 18,9 százalékát, és ezzel maga mögé utasította a hosszú ideje piacvezető dél-koreai Samsungot. A 2018 negyedik negyedévi 65,9 milliós értékesítéshez képest elért 7 százalékos növekedés az Apple legjobb teljesítménye 2015 óta. A 2018-as negyedik negyedévben az Apple piaci részesedése 17,5 százalék volt.

Azon túl, hogy a rangsorban visszacsúszott, a Samsungnak más baja is van. A vállalat tavalyi működési eredménye ugyanis négy éve a legkisebb lett a félvezetők és a mobiltelefonok iránti csökkenő kereslet miatt. A dél-koreai elektronikai konszern csütörtökön azt közölte, hogy a tavalyi működési eredménye 27,8 ezer milliárd won (23,4 milliárd dollár) volt. Ez 52,8 százalékkal kisebb az előző évinél és 2015 óta a legalacsonyabb. A tavalyi adózott eredmény 51 százalékkal, 21,7 ezer milliárd wonra (18,3 milliárd dollár) süllyedt. A cég bevétele 5,5 százalékkal, 230,40 ezer milliárd wonra esett, ami 2016 óta a leggyengébb adat.

5; A VW adta el a legtöbb kocsit tavaly
A Volkswagen-csoport tavaly megőrizte első helyét a járműeladásban, a második helyre a japán Toyota jött fel az egy évvel korábbi harmadikról. Tavaly a Volkswagen 10,97 millió járművet értékesített, a Toyota pedig azt közölte csütörtökön, hogy ennél kevesebbet, 10,74 millió járművet adott el világszerte. A Volkswagen csoport ezzel sorrendben immár hatodik éve áll a lista élén. Egy évvel korábban a Volkswagen 10,83 millió, a Toyota pedig 10,59 millió járművet adott el.

Az értékesített járművek száma alapján csaknem hét évtizeden át a ranglistát az amerikai General Motors vezette, amelyet 2008-ban taszított le a trónról a Toyota és többet nem is került vissza az élre. A tavalyi ranglista harmadik helyezettje a Renault-Nissan-Mitsubishi volt, 10 millió járműeladással. A szövetség két éve még a második helyen állt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 43410 43350 44690 -2,01% 0 0 24 699 704 570 HUF 2026-04-16 17:14:26
MOL 4164 4152 4430 -5,92% 0 0 9 815 397 214 HUF 2026-04-16 17:05:21
MTELEKOM 2374 2318 2386 +1,63% 0 0 1 935 857 830 HUF 2026-04-16 17:05:01
RICHTER 12730 12660 12990 -0,78% 0 0 6 569 443 450 HUF 2026-04-16 17:05:12
OPUS 376 376 396 -1,70% 0 0 219 683 505 HUF 2026-04-16 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Elengedte magát a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 18:29
Minden fontos devizával szemben esett.
Részvény / Deviza / Áru Magyar Péter mondatai rendesen megütötték a Molt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 17:59
Közel 6 százalékos mínuszban végzett az olajpapír. 
Részvény / Deviza / Áru Zöldbe borultak a tőzsdék – drágul az energia és az arany
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 16:12
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok.
Részvény / Deviza / Áru Lejtőre került a pesti börze
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 14:43
Mínuszban a blue chipek többsége.
Részvény / Deviza / Áru Megtört az átok? Túljuthatott a poklon az olaj, 100 dollár alatt ragadhat
Czwick Dávid | 2026. április 16. 14:29
Március elején egyszerre extrém kőolajárakra eszmélt a világ a Donald Trump amerikai elnök által indított iráni háború egyik legkomolyabb következményeként. Mostanra viszont a végéhez közeledhet a nyersanyag kálváriája. 100 dollár alatt maradhat a hordónkénti ár? Már nem is jönnek belátható időn belül rémséges magasságok a világpiaci jegyzésben? Ezeket taglaljuk a következőkben. Ebből a szempontból segítség, hogy a világ egyik legnagyobb, kellően jólinformált szervezete is megszólalt a kérdésben.
Részvény / Deviza / Áru Elfogyott a lendület a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:03
Minden vezető papír árfolyama esett csütörtök délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Itt a kijózanodás a tőzsdén?
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:43
Vagy majd délelőtt beindulnak a dolgok?
Részvény / Deviza / Áru Ennyiért adják az eurót csütörtök reggel – nem fog hinni a szemének!
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 07:42
Így áll most a forint az euróhoz, a dollárhoz és a svájci frankhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru A béke reményén szárnyalt a New York-i tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 06:26
De három mutatóból így is csak kettő tudott emelkedni.
Részvény / Deviza / Áru Nézze meg, milyen napja volt a forintnak! Ennyiért adják az eurót
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 18:13
Gyengült kissé szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG