A KBC Equitas friss összeállítása szerint lemaradtak a hazai kisbefektetők a tavalyi év adta lehetőségekről: míg 2013-ban a globális tőzsdeindexek rekordméretű emelkedést produkáltak, addig a magyar háztartások kezében lévő részvények havi átlagos állománya csökkent, és a jegybanki statisztikák alapján 2012-es, 345 milliárd forintos szintről 312 milliárdra esett vissza.
Januárban is folytatódik a trend Kilencvenmilliárd forint érkezett egy hónap alatt a befektetési alapokba, ami jelentősnek számító összeg, folyik az átáramlás az alacsony kamatozású bankbetétekből más befektetési formák felé. A gyenge forintnak hála húszmilliárdnyi devizát váltottak át, vagy legalábbis vettek ki az alapokból. A vesztesek között szerepelt a részvényalap-kategória, 5,5 milliárd forint távozott onnan. Részletek >> |
A történelmi mélységekben lévő forintkamat, illetve a banki betétekre fizetett hozamok csökkenése törvényszerűen a tőkepiacok felé irányítja a figyelmet, a háztartások megtakarításának döntő része azonban továbbra is a befektetési alapokba áramlik, a részvényekbe való közvetlen befektetések élénkülése a jelek szerint még várat magára.
Rosszkor szálltunk ki...
Somi András |
„Az eladások domináltak tavaly a havi tranzakciók között a Budapesti Értéktőzsdén, pedig az itt forgó részvények többsége alulértékeltnek számít, ami jó beszállási pontot jelenthet a részvények esetében ideálisnak mondott 3-5 éves időtávú befektetésekhez” - mondta Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője.
Jókor szállunk be?
Az idei évre vonatkozó előrejelzések a tendencia változását mutatják, mivel egyre többen gondolják úgy, hogy a félretett pénzből képzett portfóliókban helye van a részvényeknek is, így a tőzsdei befektetés iránt újonnan érdeklődők száma is folyamatosan növekszik a brókercég tapasztalatai szerint.
Az amerikai részvénypiacon tapasztalható emelkedés mellett ebben az is szerepet játszik, hogy a világgazdaságban beinduló növekedés idén további lökést adhat az értékpapírpiacoknak. A pénzbőség és az egyedi céges befektetési sztorik révén kedvező vételek és jó kereseti lehetőségek adódtak a múlt évben, miközben a tőzsdékre kimerészkedő kisbefektetők megtapasztalhatták, hogy megfelelő kockázatkezelési stratégiával, azaz a jó szinteken kifeszített védőhálóval az esetleges veszteségek is korlátozhatóak - írja a KBC Equitas összeállítása.