Tegnap a nap nagy részében mínuszban mozogtak a világ nagy tőzsdéi, az amerikai indexek végül 0,2-0,3 százalékos eséssel zártak. Útkeresés, bizonytalanság volt érezhető reggel Ázsiában és hasonló az európai börzék délelőtti teljesítménye is.
A nyugat-európai tőzsdeindexek ma két-három ezrelékes pluszban vannak. Kivéve a brit FTSE 100-at, amely fél százalék feletti emelkedést produkál a Brexit-megegyezés árnyékában. A spanyol index is szépen emelkedik annak ellenére, hogy az este durva tüntetések voltak Katalóniában. Az amerikai határidős indexek is szerény pluszban járnak.
Itthon a forint gyengül, 333,20 az euró ára. A BUX index 0,4 százalékos pluszban van. A Richter, a Mol és az Opus pluszban, az OTP fél százalékos mínuszban tartózkodik.
További árfolyamok itt láthatók
1. Már megint a törökök
Izzik a levegő Észak-Szíriában a török katonai beavatkozás körül, csatároznak a diplomaták, már az ENSZ is aggódik. Donald Trump csúnya levelet írt Erdogan elnöknek, miközben otthon is erősen támadják a térségbeli külpolitikája miatt. Állítólag már 300 ezer ember menekült el otthonából.
A török részvények nagyot estek tegnap is, ma viszont kissé emelkednek. A líra viszonylag tartotta magát a napokban. Igaz, valószínűleg csak az állami beavatkozások hatására nem gyengült jobban. A török részvények esését is fékezhette, hogy gátolják a külföldi intézmények részvényeladásait és a shortolást.
2. Pozitív és negatív gyorsjelentések
Zajlik az amerikai gyorsjelentési szezon. Kellemes meglepetést okozott a Bank of America, a várakozásoknál sokkal jobban teljesített a befektetési banki üzletág. Megnyugtatóan növelte előfizetői számát a Netflix, ezzel “sikerült megnyugtatnia a befektetőket” az Equilor hírlevele szerint. Az IBM viszont a várakozások alatt teljesített. Nem sikerült talajt fognia az IBM-nek. “Az egymást követő ötödik csökkenő bevétellel záruló negyedévéről számolt be” – írták.
3. Bizonytalanságok a kereskedelmi tárgyalások körül
Az amerikai Steven Mnuchin pozitívan nyilatkozott a kereskedelmi tárgyalások kilátásairól, a kínaiak részéről azonban egyelőre késik a következő meghívás Pekingbe. Előrelépés a jelek szerint nincs, de legalább rossz hír sem jött.
4. Sikeres Brexit-tárgyalások?
Sikerült megegyezniük a feleknek a britek rendezett kiválásának feltételeiről szóló szerződés alapjairól - jelentette ki az Európai Tanács elnöke. A cél az, hogy még a csütörtökön kezdődő európai uniós csúcstalálkozó előtt megállapodás szülessen.
A brit parlamentben évtizedek óta először szombati ülést hívtak össze a Brexit miatt. Ennek során a ma kezdődő csúcsra reagálhatnak majd, amely szintén foglalkozik a Brexittel.
5. Rengeteg makroadat érkezik ma
Az Eurozóna legutóbbi inflációs adata megint szerény volt, mélyen a jegybanki célok alatt. Erősödnek a hangok, hogy most a kormányoknak kéne tenni valamit. A jegybankároknak sűrű hetük lesz, tárgyalnak a Fed és az EKB kétviselői. Az USA-ban ma lakáspiaci adatokat tesznek közzé, jön a Philadelphiai Fed gyáripari indexe és még egy sor ritkábban emlegetett mutató. Az amerikai olajkészletek publikálásának napja is csütörtök.
A tegnapi adat szerint a várt emelkedés helyett csökkent az amerikai kiskereskedelem és vendéglátás forgalma - pedig a jövedelmek nőnek és a makroadatok sem néznek ki rosszul. A Fed további lazításának pedig egyre nő az esélye (erről itt írtunk.)