Megrogyott az amerikai gazdasági növekedés egyik oszlopa
Fél év után először csökkent a kiskereskedelem és a vendéglátás forgalma az Egyesült Államokban a szerdán közzétett szeptemberi adatok szerint. A kereskedelmi minisztérium közlése szerint az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal csökkent a forgalom - a szakértők ehhez képest 0,3 százalékos emelkedést vártak.
Utoljára februárban fordult elő visszaesés - szakértők szerint a mostani adat arra utal, hogy visszafogottabbá válik a belső fogyasztás, ami pedig fontos bázisa a gazdasági növekedésnek. Ha ehhez még hozzávesszük a szintén gyengülő üzleti beruházásokat és a feldolgozóipar halvány teljesítményét valamint a kereskedelmi háború lehetséges hatásait, akkor könnyen elképzelhető, hogy mégiscsak véget ér egyszer az amerikai történelem eddigi leghosszabb gazdasági növekedési szakasza - és ahogy a Bloomberg megjegyzi, ez ronthatja Trump elnök újraválasztási esélyeit 2020-ban.
A szakértők szerint mivel a jövedelmek stabilan emelkednek és egyébként a gazdasági mutatók sem utalnak visszaesésre, a szeptemberi újság-szalagcímek tehették óvatosabbá a fogyasztókat - ezek jórészt a kereskedelmi háborúval illetve annak lehetséges negatív hatásaival foglalkoztak.
Sokáig napirenden lesz még a kereskedelmi háború
Ezen a fronton továbbra sem igazán csillapodnak a kedélyek: bár folyik az ötletelés a feszültség enyhítésére, nem javította a megállapodás esélyét, hogy az Egyesült Államokban a képviselőház elfogadta a hongkongi demokráciapárti tüntetők támogatásáról szóló törvényt, erre ugyanis Kína válaszcsapásokkal fenyegetőzött. Trump elnök arról beszélt, hogy nem valószínű bármilyen megállapodás aláírása azelőtt, hogy találkozna Hszi Csin-ping kínai elnökkel a jövő havi APEC csúcson.
Összességében a kiskereskedelmi forgalom csökkenése, a gyenge feldolgozóipari teljesítmény és általában a gazdasági kilátások romlása miatt ismét tovább nőtt az esélye, hogy a Fed kamatot csökkent, tovább lazít a monetáris kondíciókon.
Az amerikai tőzsdéken a kisker-adat után gyengén indítottak az indexek, a kereskedési nap közepére főleg a bankszektorból érkező kedvező gyorsjelentések javították valamelyest a teljesítményt.
Európai sereghajtó lett a BUX - esett a Mol és az Opus
Európában jó hangulat volt (vagy legalábbis kivárás az EU-cúcs előtt), a főbb nyugat-európai indexek pluszban zártak, kivéve a bő fél százalékot gyengülő londoni FTSE-t. A fókuszban a Brexit-tárgyalások, a csütörtökön induló EU-csúcs és az induló európai gyorsjelentési szezon áll. A budapesti ma az egyik leggyengébben teljesítő európai tőzsde volt, 0,43 százalékot esett a BUX, ami leginkább az 1,3 százalékos Mol- és közel 5 százalékos Opus-zakónak köszönhető. Nézze meg, hogyan zártak részvényei >>
A forint ma szűk sávban mozgott, az euró jegyzése 333,50 környékéig emelkedett, estére azonban viszatért 332,40 forint környékére. Az olaj ára két nap esés után stabilizálódott.
Friss árfolyamok >> |