A mai nap nagy híre, hogy elkapta a koronavírust a Trump házaspár, ezzel indokolják a tőzsdék és a kőolaj mai mínuszos kezdését. Igaz, a tőzsdeindexek már hetek óta ugrálnak, esés és emelkedés váltogatja egymást. Közben a délután érkező fontos amerikai munkaerő-piaci adatokra is várnak (non-farming payroll).
A pániktól azonban messze vagyunk, az európai indexek fél százalék körüli esést mutatnak, az amerikai határidős indexek pedig egy és másfél százalék közötti mínuszban vannak. Budapesten a BUX index 0,3 százalékos süllyedést mutat, ezzel a jobbak közé tartozik Európában. Az OTP 0,6 százalékkal emelkedik, a Mol 1,2 százalékkal esik, a Richter 0,9, a Magyar Telekom pedig 0,7 százalékkal süllyed.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Miután tegnap nagyot erősödött a forint, több, mint négy forinttal esett az euró ára, ma minimális gyengülés tapasztalható. Húsz fillérrel feljebb, 358,80-on áll euró. A dollár kissé erősödik, enyhe mínuszban az arany, egy százalékkal süllyed az ezüst. A kőolaj három százalékkal van lejjebb, ezzel a Brent típusú olaj is 40 dollár alá süllyedt (39 dollár 70 cent).
Latolgatják a legrosszabbat is
Mintha nem lett volna elég a bizonytalanság eddig is, Donald Trump és felesége megfertőződése a koronavírussal számos kérdést vet fel. Az elnök 74 évesen a veszélyeztetett korcsoportba tartozik. Bár a betegség gyakran tünetmentes vagy enyhe tünetekkel és gyorsan lezajlik, más esetekben hetekig, hónapokig is elhúzódhat.
Az elemzők azt is mérlegelik, hogy mi lesz, ha a legrosszabb bekövetkezik. Az sem mindegy, hogy ez a választások előtt, az elnökválasztás és a beiktatása között, pontosan mely időszakban következne be. Mindegyiknek más és más következményei lennének az amerikai politikában. (Lásd még: Elkapta a koronavírust a Trump-házaspár.)
Magyarországon egyébként minden eddiginél többen, 1322 főnél mutatták ki a vírust. Valamint 17-en haltak meg, ilyen magas számra utoljára áprilisban volt példa.
Nagyot erősödött a forint
Tegnap nagyot erősödött a forint, pedig az MNB nem változtatott a kéthetes betéti tender kamatain.
A tegnapi tenderen 0,75 százalékon tartotta a kamatszintet a jegybank, miközben több elemző további kamatemelést várt az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Ám a forint jelentős erősödést mutatott, amiben szerepe volt Virág Barnabás nyilatkozatának is. A jegybank alelnöke ismét leszögezte, hogy az árstabilitás fenntartása fontos prioritás, és semmilyen csatornán keresztül nem fogják növelni az inflációs kockázatokat.
(A forint gyengülése az importcikkeken keresztül az inflációt is növeli, így ez a mondat azt is jelentheti, hogy a forintot nem engedik elszállni – a szerk.)
Csökkentették az OTP célárát
A Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Sertorius Global alap szeptember 30-án újabb 28 702 OTP-részvényt vett, 9262 forintos átlagáron. Régiós bankelemzőnk 11 ezer forintra csökkentette az OTP-re vonatkozó 12 hónapos célárat, de továbbra is felhalmozásra ajánlja a részvényt – írta az Erste Befektetési Zrt.
Az ok az alacsonyabb kamatmarzs miatt bekövetkező alacsonyabb nettó kamatbevétel és a közel háromszorosára növekvő céltartalék, ami jövőre is még a korábbi előrejelzés duplája lehet. De még 2022-ben is 20-30 százalékkal magasabb maradhat, mint a korábbi előrejelzésünk. Nagyon konzervatív megközelítés vezetett a jelenlegi árnál több mint 10 százalékkal magasabb célárfolyamhoz – tetszik hozzá.
Megkezdte a Mol a sajátrészvény-vásárlásokat
A Mol a szeptember 25-én tett bejelentésének megfelelően október 1-jén 315 ezer saját részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 1683,9 forintos átlagárfolyamon. Ezt követően közvetett és közvetlen tulajdonában 52 millió 807 ezer 517 darab „A” sorozatú, valamint 578 darab „C” sorozatú törzsrészvény van.
A Mol bejelentette azt is, hogy 650 millió euró értékben kötvényt bocsátott ki. Szeptemberben pedig hordónként 1,1 dollár volt a Mol átlagos finomítói profitmarzsa.
- Az egy hónappal korábbi 0,9 dolláros eredményhez képest így mérsékelten javuló környezetről számolhatott be a vállalat. A petrolkémiai marzs 357,5 euróra emelkedett a augusztusi 337,5 euróról – írta az Equilor Befektetési hírlevele.
- Véleményünk: A cég továbbra is gyenge iparági környezetben tevékenykedik, a szeptember alig lett jobb a gyenge augusztusnál. A hír kedvezőtlen a Mol számára – így az Erste Befektetési.
Mitől esik az olaj?
A szerdai kedvező EIA olajkészletállomány-adat utáni jó hangulat nem tartott sokáig, tegnap, illetve ma reggel is jelentősen csökkennek az olajárak – írta a KBC Equitas.
Rossz hír, hogy a Reuters becslése szerint szeptemberben emelkedett az OPEC olajkitermelése, ebben főleg Líbia lehet a felelős. Ez pedig további nyomást helyez az árakra a tomboló koronajárvány miatt romló keresleti kilátások mellett. Donald Trump bejelentése a koronafertőzöttségéről pedig további negatív reakciót okozott az olajpiacon.
Kik voltak a nyertesek?
Jó jelentése nyomán emelkedett tegnap a Pepsi, a Constellation Brands és a Bed Bath & Beyond. Viszont kiderült, hogy húszezer Amazon-munkavállaló fertőződött már meg a koronavírussal. Majdnem nyolc százalékos ugrással új történelmi csúcsra érkezett a Fiverr, amely idén már hétszerezte árfolyamát. A cég szabadúszó munkavállalókat és megbízókat hoz össze online.
Grafikon: A Fiverr online munkaközvetítő árfolyama (Tradingview.com)
Két technológiai cég, a Palantir (PLTR) és az Asana (ASAN) debütált a héten a nyilvános tőkepiacon, nem a hagyományos eljárással, hanem közvetlen tőzsdei bevezetéssel. (Az első nyilvános ajánlattételtől, az IPO-tól eltérően itt nem új, hanem korábban kibocsátott részvényeket adnak el.) A Palantir és az Asana egyaránt jó tőkeellátottságú nagybefektetők támogatását élvezi, és szilárd pénzügyi eredményeik vannak – írta az Investing.com.
A Palantir adatfeldolgozó, “adatbányász” cég stabil bevételi forrásokkal rendelkezik, kormányzati szervezetek a fő ügyfelei. Az Asana az otthoni munkavégzésből profitálhat, amely során a vállalatoknak eszközökre van szükségük távoli dolgozóik teljesítményének nyomon követésére. (Az Asana a Trello-hoz hasonló projektszervező rendszer.)
Csődhullámra készülnek a németek
A német Szövetségi Munkaügyi Ügynökség (BA) felkészül a csődhullámra – mondta vezetője, Detlef Scheele. A vírusválság miatt a kötelező csődbejelentéseket korábban felfüggesztették az országban, ennek közelgő kifutására készülnek.
Előkészítik a hatóságot egy nagy csődhullámra, “vészhelyzetre készülnek” - mondta Scheele. A hatóság jelenleg további 250 alkalmazottat képez ki arra az esetre, ha jelentős csődhullám következne be. A szervezet 2021-re 1,6 milliárd eurót is tervezett a fizetésképtelenségek munkaügyi kezelésére. Idén ez csak 950 millió volt.