Majd Wilbur Ross kereskedelmi miniszter is rátett egy lapáttal, amikor arról beszélt, hogy december 15-én életbe lépnek a korábban kilátásba helyezett vámok a kínai árukra. Hacsak addig valami jelentős előrelépés nem történik. De az hogyan is történhetne?
Franciaországgal is romlottak a kereskedelmi kapcsolatok az internetes óriásokra kivetett francia adók miatt. Az USA visszaütött, a franciák EU-szintű válaszlépésekkel fenyegetőznek. A hétfői rossz hír egyébként az volt, hogy Brazíliának és Argentínának újra acél– és alumínium-vámokkal kell szembenéznie. Keménykedés látszik tehát minden fronton.
Az OTP jól van
Nem csoda, hogy a vezető amerikai indexek egy-másfél százalékos mínuszban vannak. Elsősorban az ipari részvényeket adják, a Dow Jones ipari átlag mind a 30 tagja esik. Csodával határos módon a német DAX szerény pluszban tudott végezni, de a francia mutató egy, a brit 1,7 százalékkal zuhant.
A Dow Jones ipari átlag egy éve (Tradingview.com) |
Itthon a BUX index megúszta 0,7 százalékos süllyedéssel, mert bár a Mol 1,8, a Richter 1,0 százalékkal esett, az OTP kis emelkedéssel, 14 290-en búcsúzott. A forint is folytatta erősödését délután, 331,50 is volt az euró, este pedig 331,75 az ára.
További árfolyamok itt láthatók
A rém és a lavina
Az egyik német magazin Donald Trumpot a tőzsdék rémének nevezte ma, másutt arról írnak, hogy az elnök a “kockázatkerülés lavináját” indította el. Megint más megfogalmazás szerint a Wall Street kapitulált az USA kereskedelmi politikájának teljes kiszámíthatatlansága miatt.
Talán ez az igazán ijesztő a tőzsdéken, a nagyfokú bizonytalanság. Olyan folyamatok indultak meg, mint a tavaly decemberi, meglehetősen fájdalmas esések, vagy a 2018 elején bekövetkezett korrekció során. A befektetők elkezdtek a biztonságos eszközök felé menekülni a részvényekből.
Még egy szándéknyilatkozat sem sikerül?
Az S&P 500 indexre szóló opciók volatilitását jelző VIX index, amelyet sokszor félelem-indexnek is neveznek, ma egy időben húsz százalékos pluszban is volt, ami nem túl gyakori. Határozottan vették a német és amerikai államkötvényeket, a nemesfémeket (arany, ezüst, platina), csak a hétfőn elért történelmi csúcsa közelében mozgó palládium süllyedt kissé.
Neil Shearing, a londoni Capital Economics vezető közgazdásza szerint a kereskedelmi háború frontjáról érkező hírek nagyon kedvezőtlenek. Mi lesz az igazán fontos kérdésekkel, ha a felek még egy előzetes megállapodást sem tudnak tető alá hozni? – idézi a Marketwatch.
Félig teli vagy félig üres
Az elemző szerint a befektetők eddig túlságosan optimisták voltak, a félig teli pohár esetének fogták fel a híreket. Pedig meztelen a király, a világkereskedelem az idén stagnált. A gazdasági növekedés a téli hónapokban könnyen új mélypontokra hullhat. Az utóbbi időben tapasztalt részvénypiaci növekedés pedig törékeny.