A Budapesti Értéktőzsde (BÉT)számára a 2012. év egyik fontos mérföldköve volt, hogy megkezdődött a értékpapír-piaci kereskedési rendszer cseréje. A Deutsche Börse AG által üzemeltetett Xetra kereskedési rendszert, amely a német piac mellett többek között már Bécsben, Ljubljanában és Prágában is kiszolgálja az értékpapír kereskedelmet, várhatóan 2013 második felében vezetik be a magyar piacra - írják.
Új árjegyzői rendszer jön
Az új kereskedési rendszerrel a magyar értékpapír piac könnyebben elérhetővé válik a külföldi befektetők számára, ami ösztönzőleg hathat a piac aktivitására. A likviditás további javítása érdekében a tervek között szerepel egy új árjegyzői rendszer bevezetése is, ami a kereskedési rendszer cseréje mellett a várakozások szerint a hazai tőkepiacon egy új fejlődési szakaszt indíthat el – teszik hozzá.
Folytatták a termékpaletta bővítését, a BÉTa Piacon további 13 külföldi papír, valamint a külföldi részvényekre határidős kontraktusok is elérhetővé váltak. A likviditás biztosítása érdekében 2012-ben egy új árjegyző is csatlakozott a kereskedéshez. Tovább emelkedett a népszerű certifikátok száma is, valamint újabb alaptermékekkel bővült a kínálat. (Ezek egy részének bevezetését törvény írja elő – a szerk.)
Nemzetgazdasági érdek lenne a tőzsde
A részvénypiac átláthatóságát javítandó a BÉT átalakította kategória-rendszerét és a technikai bevezetéssel piacra lépő cégek számára kialakította az ún. ’T’ kategóriát. Ennek köszönhetően az egyes kategóriák között kockázati szempontból könnyebb különbséget tenni, az átláthatóbb struktúra pedig növelte az ’A’ és ’B’ kategória presztízsét – tartalmazza a közlemény.
A tőkepiaci finanszírozás hangsúlyosabbá tétele nemzetgazdasági érdek, a BÉT 2012-ben is ennek erősítése érdekében tett jelentős lépéseket, és ezt az irányt a jövőben is folytatni kívánja. Elsődleges célként tekint a hazai vállalati szektor tőzsdére lépésének ösztönzésére, és különös figyelmet szentel a közepes és kisebb vállalatok tőkepiaci finanszírozásának megkönnyítésére.
Visszaesett a forgalom, de nem csak nálunk
A 2012-es évet nemzetközi szinten a tőzsdei forgalom és az aktivitás visszaesése jellemezte, illetve továbbra is fennmaradt az euróövezet jövőjét illető bizonytalanság. A negatív tendencia a BÉT piacain is megmutatkozott, ugyanakkor a részvénypiac alakulását leíró BUX index értéke az egész évet tekintve 7,1 százalékkal emelkedett. (Az európai tőzsdék többsége ennél jóval magasabb növekedést produkált – a szerk.) Az index legmagasabb éves értékét február 6-án érte el 19 901 ponton.
A részvények forgási sebessége ugyan 52,7 százalékra csökkent, ez azonban még mindig a legmagasabb a régióban, így továbbra is a BÉT maradt a térség egyik leglikvidebb piaca. (Eszerint a részvénypiaci kapitalizáció több mint fele megfordult a tőzsdei kereskedésben 2012-ben.) A nemzetközi tendenciákhoz igazodva azonban csökkent a részvénypiac aktivitása: átlagosan 24,9 százalék volt a csökkenés az európai, 34,4 százalék a regionális piacokon, a BÉT azonnali piacának forgalma 40,6 százalékkal csökkent. Így összesen 2 509 milliárd forint volt (átlagosan napi 10,2 milliárd Ft az azonnali piacon, ebből 9,9 milliárd a részvénypiacon).
Ez a tőzsde egy részvénytőzsde
Az azonnali piac forgalmának közel egészét, 99,7 százalékát a részvényszekció adta. A tőzsde azonnali piacán kötött tranzakciók száma havonta átlagosan 154 ezer darab volt, ami 29,2 százalékos visszaesést jelent az előző évhez képest. A részvénypiaci forgalom 98 százaléka az öt blue-chipben koncentrálódik, ez a korábbi évekhez képest nem változott. Ezen belül a Mol súlya közel hat százalékponttal csökkent, míg a többi blue-chip részvény aránya nőtt.
A részvénypiaci befektetői struktúrában a külföldi befektetők aránya négy százalékponttal nőtt (48,1 volt az első tíz hónap adatai alapján), miközben a brókercégek saját számlás forgalma ugyanennyivel csökkent (12,0 volt az első tíz hónapban). A hazai magánbefektetők és intézményi befektetők aránya nem változott számottevően. A hazai magánbefektetők aránya 31,1 százalék, az intézményieké 8,8 százalék volt (szintén 10 hónapos adatok).
15 százalékkal kevesebb real time-előfizető
A háztartásokhoz köthető forgalom átlagosan 45,4 százaléka internetes felületen keresztül érkezett. A tőzsdei forgalom csökkenése hatással volt a kereskedési adatok végfelhasználóinak számára is, ami 2012-ben 15 százalékkal esett vissza, szeptember végén 12 500 magánbefektető fizetett elő valós idejű adatokra - írják. (A komolyabban, rendszeresen, napi szinten tőzsdézők általában nem tudnak meglenni valós idejű, azaz másodperce friss adatok nélkül, az alkalomszerűen, hosszabb távra befektetőknek ez kevésbé fontos. Vannak már olyanok is, akik csak külföldön vásárolnak – a szerk.) A professzionális előfizetők száma ennél kisebb mértékben, nyolc százalékkal csökkent 2011 év végéhez képest.
Egy jött be, három ment ki
Az új bevezetések számának növekedése megtört, aminek oka a tőzsde szerint, hogy több potenciális kibocsátó későbbre halasztotta tőzsdére lépését. Csak egy technikai bevezetésre került sor (a Business Telecom, a „B” kategóriában), valamint a Masterplast hajtott végre másodlagos részvénykibocsátást májusban. Viszont az év során három vállalat részvényei hagyták el a BÉT-et, a Székesfehérvári Hűtőipari Nyrt. (Fevita), a Fotex Holding SE és a TvNetWork.
Az azonnali piachoz hasonló tendencia érvényesült a származékos piacon, az árfolyamértéken vett forgalom itt 31,9 százalékkal csökkent. A legnagyobb mértékben a határidős index, valamint részvény kontraktusokban esett vissza a forgalom: 61,7, illetve 40,2 százalékkal. A származékos szekció forgalma összességében 1 862 milliárd forint volt, amelynek közel felét továbbra is a hazai magánbefektetői réteg generálta. A külföldi befektetők aránya 2012 első tíz hónapjában átlagosan 5,9 százalékot tett ki, ez közel 2 százalékpontos csökkenést jelent.
Az Egis szépen javulgatott
Bár a forgalom csökkent, a likviditás összességében nem romlott. Ha az öt legnagyobb forgalmú részvény Budapesti Likviditási Mérték (BLM) értékeit megnézzük, akkor látható, hogy ezek 2011-hez képest nem változtak jelentősen, sőt az Egis esetében némi javulást is mutatnak. A leglikvidebb termékek között a blue-chipeken túl továbbra is megtalálhatók a certifikátok és a BÉTa piaci termékek az árjegyzők jelenlétének köszönhetően. Romlott ugyanakkor a határidős BUX likviditása.
A BÉTa piacon összesen 6,608 milliárd forintos forgalmat bonyolítottak le 9125 kötésben. Az átlagos napi forgalom 27 millió forint volt. A legnagyobb érdeklődést a 23 részvény közül a Commerzbank és a Nokia papírjai iránt mutatták a befektetők, ezek a BÉTa forgalmának 37,9 százalékát adták.