Simor András a Spirit FM Beszóló című műsorában szólalt meg. A forint mélyrepülésének okairól szólva azt mondta:
"Azt gondolom, hogy az első pillanattól kezdve egy gazdasági stratégia része volt a forint fokozatos, lassan gyengülő pályán tartása, mert egy jelentős exporttöbbletet akart a kormány elérni, hogy csökkenthesse a külső adósságot. A Magyar Nemzeti Bank sokáig nagyon alacsonyan tartotta a kamatot, tehát ha valaki Ft-hoz hasonló kockázatú devizába akart fektetni, akkor a környéken könnyen találhatott olyan állampapírokat, amelyek jóval nagyobb hozamot hoztak. Ezért nem volt érdemes a külföldieknek forint befektetéseket eszközölni."
Ehhez viszont mostanra egy komoly bizalmi válság is társult, ezért nem hatásosak az MNB intézkedései a forint erősítésére.
" Az utóbbi idők fejleménye az, hogy az MNB elkezdte jelentősen emelni a kamatokat, így az már nem alacsonyabb, hanem magasabb a környező országokéhoz képest. Ennek ellenére a forint mégis gyengült a kelet-európai devizákkal szemben. Ezt szerintem csak bizalmi problémával lehet magyarázni"
- mondta el. a közgazdász, aki szerint az oroszpárti külpolitika, az unióellenes kommunikáció és az "unortodox gazdaságpolitika" is hozzájárult a bizalom csökkenéséhez. Szerinte megoldás lehet a további kamatemelés, de az sok pénzbe kerülne a magyar kormánynak.
"Ha a kormány olyan döntéseket hozna, amelynek van kredibilitása a hazai és nemzetközi befektetői társadalomban, az sokkal kevesebbe kerülne Magyarországnak, mint egy kamatemelés"
- összegzett Simor András.
Az adás itt visszahallgatható: