Az amerikai piac hétfő esti pozitív zárása után kedden a világ többi tőzsdéjén is jó a hangulat. A német DAX index 0,6, a francia mutató 0,9, a brit pedig 0,5 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek is újra szerény pluszban vannak.
A piacok a Fed szerda esti kamatdöntő ülését várják feszült figyelemmel, bár a várakozások szerint nem lesz változás a kamatokban. A kommentárok viszont nagyon fontosak lehetnek a folytatás szempontjából. Eközben Európából vegyes, de inkább jó makroadatok érkeztek, a kínai gyáripari termelés pedig elmaradt a várttól. Segítheti az európai részvényeket, hogy esnek a kontinensünkön az állampapír-hozamok.
Esik a földgáz ára
A BUX index lemaradó, 0,1 százalékkal még csökken is. A Mol fél, az OTP 0,2 százalékkal esik, a Richter pedig 0,4 százalékkal emelkedik. A forint erősödik, 382,20 az euró, 80 fillérrel van a hétfő esti szint alatt.
A hét első napján méreteset esett az olaj, kedden azonban újra egy százalékkal drágul. Az európai földgáz 4,5 százalékos mínuszban áll, 50,7 euró egy egység értéke.
Merre tovább, forint?
A mai nyitásban folytatódik a lassú forinterősödés, a figyelem fókuszába ismét az EU-pénzekkel kapcsolatos hírek kerültek – írja az Erste Befektetési Zrt.
Úgy tűnik, hogy a horizontális feljogosító feltételek ügyében felgyorsultak a tárgyalások. Nő a valószínűsége annak, hogy a kohéziós alapok befagyasztott forrásairól november végén tényleg pozitív döntés születik.
A hazai hírek mellett a gyengébb dollár ad még támaszt a forintnak a brókerek szerint.
Hatalmasat zuhant egy hazai inflációs mutató
A hazai termelői árindex az egy évvel ezelőtti +43 százalékos csúcsáról zuhant –2,5 százalékra – írta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Ehhez foghatót szerinte nem láttunk még a hazai statisztika történetében, bár a tavalyi felfutás is rekordot jelentett.
A termelői árindex idei csökkenése mögötti két legfontosabb tényező az energiaárak esése és a forint euróval szembeni erősödése. Kérdés, hogy ezek meddig tartanak ki.
A termelői és a lakossági infláció közötti legfontosabb hasonlóság most a bázishatásokban rejlik. Ahogy a fogyasztói árindexben, úgy a termelői árindexben is ezek érvényesülnek most, egyre lejjebb szorítva mindkettőt.
Szépen csillapodik a német infláció
Hétfőn a német infláció elmaradt a várakozásoktól, 4,0 helyett 3,8 százalék lett. (Harmonizált számok: 3,0 a 3,3 helyett.) A harmadik negyedéves GDP is kissé jobb lett a becsültnél. A kiskereskedelmi forgalom viszont kedden rosszabb lett a prognózisoknál. Ma teszik közzé az eurózónás inflációs adatot is.
Verbális intervenció Japánban
A japán jegybank nem változtatott a kamatokon, de változtatott eddigi retorikáján, ami egyfajta verbális kamatemelésnek felel meg. Kijelentették ugyanis, hogy a kamatsáv eddigi felső szélét ezentúl csak irányadónak tekintik.
A hírre a japán jen egy százalék körüli mértékben ugrott meg a dollárral és az euróval szemben, míg a japán részvények Nikkei 225 indexe szolid, 0,6 százalékos pluszban zárt.
Új szuperkütyük az Apple-nél
Az Apple új eszközöket mutatott be hétfő esti rendezvényén, többek közt új chipeket és a MacBook Pro, valamint az iMac széria legújabb darabjait. Az M3-as sorozatból háromféle chip érkezett, a leggyengébb az M3-as, azután a 40 százalékkal gyorsabb M3 Pro és a 250 százalékkal gyorsabb M3 Max – írta a KBC Equitas.
Az Apple szerint az új chipekkel akár 22 órás üzemidőre is képesek lesznek a MacBook Pro készülékek. A leggyengébb M3-as chippel ellátott MacBook Pro 1599 dollártól lesz kapható, ami 400 dollárral olcsóbb a tavalyi kezdőmodellnél, bár annál csak gyengébb teljesítményre képes.
Az M3 Max kifejezetten a mesterséges intelligencia fejlesztői számára készült, akiknek nagy mennyiségű memóriára van szükségük a chatbotok és más modellek fejlesztéséhez – derült ki.
15 éves a bitcoin
A bitcoin árfolyama ma kissé süllyed, 34 400 dollár körül áll. Egy hónap alatt azonban 27, egy év alatt pedig 68 százalékos pluszban van. Egykor csak pár cent volt.
Ahhoz képest, hányszor megénekelték a halát, a kritikusai szerint semmit sem érő bitcoin jól van, és már mindjárt másfél évtizedes. Ugyanis 2008-ban, a Lehman Brothers-krach sötét heteiben, október 31-én tették közzé azt az alapdokumentumot (“white paper”), amely alapján azután bő két hónappal később megkezdte működését a Bitcoin-blokklánc.
Egy katasztrófa az X Musk számára
Elon Musk egy éve vásárolta meg a Twittert, amit azután átnevezett X-re. Az X részvényei jelenleg kevesebb, mint a felét érik annak, amit Musk fizetett egy évvel ezelőtt – írja az Equilor Befektetési Zrt. Sok alkalmazottat elbocsátottak és a hirdetési bevételeik is jelentősen csökkentek. A Bloomberg becslése szerint az X-nek évente 1,2 milliárd dollárt kell fizetnie a kamatokra.
Musk terve, hogy az X a reklámok helyett a fizetős felhasználókra összpontosítson, eddig kevés sikerrel járt, mivel kevesebb, mint a felhasználók egy százaléka fizetett elő.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.