Az európai tőzsdeindexek nagy fordulatot vettek a múlt hét óta, a német index 2,3, a francia 1,7, a brit 0,7 százalékkal esik. Pedig pénteken még nagy örömködés volt a tőzsdéken, miután minden jel arra mutatott, hogy az orosz gázszállítások újraindulnak a hétvégén.
Este azonban kiderült, hogy az oroszok új indokot találtak az Északi Áramlat 1 csapjainak zárva tartására. Ráadásul Kínából újabb Covid-lezárásokról érkeztek hírek. Az USA-ban ma szünnap van (Labor Day), ez más körülmények között csendes, kisebb ármozgásokkal járó kereskedést szokott jelenteni. Ma úgy tűnik, hogy nem így lesz.
A magyar BUX-index 1,2 százalékkal esik, főleg a Mol 1,8 százalékos esése húzza le. Az OTP 1,1, a Richter 0,8, a Telekom 2,5 százalékkal esik. A 4iG 2,4, az AutoWallis 2,2 százalékkal süllyed.
Megint veszít erejéből a forint
A múlt heti erősödés után, amit a Magyar Nemzeti Bank kedden bejelentett intézkedései is nagyban segítettek, ma határozottan gyengül a forint. Az euró 404 és 404,50 között ingadozik késő délelőtt, a dollár pedig 407,70. Pedig múlt héten már úgy tűnt, sikerül végre tartósabban 400 alá mennie az euróárfolyamnak.
Az energiaválság súlyosbodása, a dollár erősödése máskor sem szokott jót tenni a forintnak, ma pedig ez halmozottan fordul elő. Az euró/dollár új húszéves mélyponton is volt, 0,99 alatt.
Mit lép az OPEC?
Ma az olajár is emelkedik 2-3 százalékkal, ami az elszálló gázárak hatása is lehet. Az OPEC+ kartell pedig ma tárgyal a kitermelésről, bár várhatóan nem nyúlnak majd az eddig elhatározott kvótákhoz.
A török infláció 80,2 százalék lett, Erdogan elnök hatalomra jutása óta nem látott mértékű. De az elemzők ennél is valamivel többre számítottak, így a líra keveset mozdul az euróhoz képest.
Itt az újabb gázár-robbanás
Az Északi Áramlat 1 zárva maradása miatt az európai árutőzsdei gázár mintegy 30 százalékkal, 280 euróra ugrott, a napi maximuma 290 volt. Az augusztus végi csúcs 345 euró, ettől még messze vagyunk, ám az év eleji 80-90 eurós értékektől meg végképp.
A tőkepiac a magas energiaárak, a várható hiány miatt recessziótól, inflációtól, erősebb kamatemelésektől tart. Így az európai energiahelyzet áttételesen az amerikai és globális tőzsdei árakat is befolyásolhatja, nemcsak az európai indexeket.
Jön a nagy német csomag
Németország hatalmas, 65 milliárd eurós gazdaságélénkítő és szociális csomag elindítását tervezi, ám egyelőre ez sem tudja a hangulatot alapvetően megjavítani.
Szeptember 9-én tanácskozást tartanak az EU energiaügyi miniszterei, ahol valamiféle egységes fellépés, európai szintű megoldás kidolgozása várható energiaügyben. Majd szeptember 14-én Ursula von der Leyen EU-bizottsági elnök készül bejelentéseket tenni.
Bajba kerülhet az európai bankszektor?
Lehman-szerű forgatókönyvtől tartanak a bankoknál az energiaválság miatt – írja a német N-Tv.de. A bankok STOXX indexe 2,5, az EUROSTOXX bankindex pedig még nagyobb mértékben, 3,3 százalékkal esett ma. A bankok ugyanis nagy mértékben finanszírozzák a közműveket, energiacégeket is, az utóbbiaknál ráadásul nagy mennyiségű származékos energiaár-ügylet van nyitva – idéznek egy piaci szereplőt.
A Deutsche Bank 5,4 százalékot, a Commerzbank 5,6 százalékot esett. Az UniCredit részvénye 4,1 százalékkal, a Societe Generale pedig 3,1 százalékkal süllyedt.
A vállalatok által kötött határidős ügyletek egy része margin call-ok (fedezetpótlási felszólítások – a szerk.) alá eshet, így az energiapiac egyes piaci szereplőinek pozícióit egy bizonyos ponton túl erőszakkal felszámolhatják. (“Kényszerértékesítés.”) “Függetlenül attól, hogy ez az ár hol van” – teszik hozzá.
Lengyel részvényeket vegyenek?
Lengyelország egyre érdekesebb, mert itt már egész rossz dolgokat áraz a piac – írja Cser Tamás a Holdblogon. Míg az Eurostoxx index 19 százalékkal esett, addig a lengyel WIG 20-as már 38-al.
Tovább növeli a lengyel esés „vonzóságát”, hogy a válság előtt sem volt magas szinteken a varsói tőzsde, alig ment a pandémia előtti szint fölé és nem volt magasabban az öt évvel ezelőttihez képest.
Egyes mutatók alapján a lengyel piac 2004 óta sohasem forgott ilyen alacsony árazáson. Lengyelország Oroszországgal ellenséges annak közelében, illetve a legnagyobb és leglikvidebb piac Közép-Európában, így azt tudják adni a külföldi befektetők, ha a térségből pénzt akarnak kivonni.
Mindez azonban egyben lehetőség is hosszabb távon.
Vigyázz, jön a hiánygazdaság!
Egyre több nyersanyagnál szembesül a világ a problémával, hogy sokkal többet fogyasztunk, mint amennyi rendelkezésre áll – írja az Aegon Alapkezelő Total Return blogja. A kínálat nem tud lépést tartani a kereslettel, térben és időben is strukturális hiány van.
A jelenség várhatóan csak fokozódni fog, fontos nyersanyagok esetében látszik, hogy sokáig már nem fedezhető a jelenlegi fogyasztás. Kinőttük a Földet.
Az ásványi anyagok iránti igény a következő 30 évben hatszorosára ugorhat, elsősorban az elektromos autózás és a megújuló energia térnyerése miatt. Ide tartozik a lítium, a kobalt és a nikkel. Az utóbbi három évben a Bloomberg Commodity Index több mint másfélszeresére emelkedett. Vannak olyan vállalatok, melyek ennek a trendnek a nyertesei.
Átalakul a DAX index
A német vezető tőzsdeindexből várhatóan kikerülnek a Hellofresh és a HeidelbergCement részvényei, az előbbi emiatt van ma csúnya mínuszban. Be-, illetve visszakerülhet viszont a Commerzbank és a Rheinmetall fegyvergyártó konszern.
Az egyébként is már kormányzati segítségre szoruló Uniper energiavállalat a gázárak miatt van újra szabadesésben a német parketten.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.