6p

A pénteki megnyugvás a múlté, az orosz földgázszállítások elmaradása miatt az európai eszközök nagyot esnek. A magyar részvények és a forint sem kivételek ez alól. Az európai bankrendszerben a Lehman-válsághoz hasonló összeomlás jöhet, ha a hitelezett energiacégek becsődölnek.

Az európai tőzsdeindexek nagy fordulatot vettek a múlt hét óta, a német index 2,3, a francia 1,7, a brit 0,7 százalékkal esik. Pedig pénteken még nagy örömködés volt a tőzsdéken, miután minden jel arra mutatott, hogy az orosz gázszállítások újraindulnak a hétvégén.

Este azonban kiderült, hogy az oroszok új indokot találtak az Északi Áramlat 1 csapjainak zárva tartására. Ráadásul Kínából újabb Covid-lezárásokról érkeztek hírek. Az USA-ban ma szünnap van (Labor Day), ez más körülmények között csendes, kisebb ármozgásokkal járó kereskedést szokott jelenteni. Ma úgy tűnik, hogy nem így lesz.

A magyar BUX-index 1,2 százalékkal esik, főleg a Mol 1,8 százalékos esése húzza le. Az OTP 1,1, a Richter 0,8, a Telekom 2,5 százalékkal esik. A 4iG 2,4, az AutoWallis 2,2 százalékkal süllyed.

Árfolyam

Megint veszít erejéből a forint

A múlt heti erősödés után, amit a Magyar Nemzeti Bank kedden bejelentett intézkedései is nagyban segítettek, ma határozottan gyengül a forint. Az euró 404 és 404,50 között ingadozik késő délelőtt, a dollár pedig 407,70. Pedig múlt héten már úgy tűnt, sikerül végre tartósabban 400 alá mennie az euróárfolyamnak.

Az euró/forint és a dollár/forint. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint és a dollár/forint. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az energiaválság súlyosbodása, a dollár erősödése máskor sem szokott jót tenni a forintnak, ma pedig ez halmozottan fordul elő. Az euró/dollár új húszéves mélyponton is volt, 0,99 alatt.

Mit lép az OPEC?

Ma az olajár is emelkedik 2-3 százalékkal, ami az elszálló gázárak hatása is lehet. Az OPEC+ kartell pedig ma tárgyal a kitermelésről, bár várhatóan nem nyúlnak majd az eddig elhatározott kvótákhoz.

A török infláció 80,2 százalék lett, Erdogan elnök hatalomra jutása óta nem látott mértékű. De az elemzők ennél is valamivel többre számítottak, így a líra keveset mozdul az euróhoz képest.

Itt az újabb gázár-robbanás

Az Északi Áramlat 1 zárva maradása miatt az európai árutőzsdei gázár mintegy 30 százalékkal, 280 euróra ugrott, a napi maximuma 290 volt. Az augusztus végi csúcs 345 euró, ettől még messze vagyunk, ám az év eleji 80-90 eurós értékektől meg végképp.

Európai földgázár (szeptember 2-áig). További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Európai földgázár (szeptember 2-áig). További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A tőkepiac a magas energiaárak, a várható hiány miatt recessziótól, inflációtól, erősebb kamatemelésektől tart. Így az európai energiahelyzet áttételesen az amerikai és globális tőzsdei árakat is befolyásolhatja, nemcsak az európai indexeket.

Jön a nagy német csomag

Németország hatalmas, 65 milliárd eurós gazdaságélénkítő és szociális csomag elindítását tervezi, ám egyelőre ez sem tudja a hangulatot alapvetően megjavítani.

Gázóra. Fotó:Depositphotos
Gázóra. Fotó:Depositphotos

Szeptember 9-én tanácskozást tartanak az EU energiaügyi miniszterei, ahol valamiféle egységes fellépés, európai szintű megoldás kidolgozása várható energiaügyben. Majd szeptember 14-én Ursula von der Leyen EU-bizottsági elnök készül bejelentéseket tenni.

Bajba kerülhet az európai bankszektor?

Lehman-szerű forgatókönyvtől tartanak a bankoknál az energiaválság miatt – írja a német N-Tv.de. A bankok STOXX indexe 2,5, az EUROSTOXX bankindex pedig még nagyobb mértékben, 3,3 százalékkal esett ma. A bankok ugyanis nagy mértékben finanszírozzák a közműveket, energiacégeket is, az utóbbiaknál ráadásul nagy mennyiségű származékos energiaár-ügylet van nyitva – idéznek egy piaci szereplőt.

A Deutsche Bank 5,4 százalékot, a Commerzbank 5,6 százalékot esett. Az UniCredit részvénye 4,1 százalékkal, a Societe Generale pedig 3,1 százalékkal süllyedt.

A vállalatok által kötött határidős ügyletek egy része margin call-ok (fedezetpótlási felszólítások – a szerk.) alá eshet, így az energiapiac egyes piaci szereplőinek pozícióit egy bizonyos ponton túl erőszakkal felszámolhatják. (“Kényszerértékesítés.”) “Függetlenül attól, hogy ez az ár hol van” – teszik hozzá.

Lengyel részvényeket vegyenek?

Lengyelország egyre érdekesebb, mert itt már egész rossz dolgokat áraz a piac – írja Cser Tamás a Holdblogon. Míg az Eurostoxx index 19 százalékkal esett, addig a lengyel WIG 20-as már 38-al.

Tovább növeli a lengyel esés „vonzóságát”, hogy a válság előtt sem volt magas szinteken a varsói tőzsde, alig ment a pandémia előtti szint fölé és nem volt magasabban az öt évvel ezelőttihez képest.

Egyes mutatók alapján a lengyel piac 2004 óta sohasem forgott ilyen alacsony árazáson. Lengyelország Oroszországgal ellenséges annak közelében, illetve a legnagyobb és leglikvidebb piac Közép-Európában, így azt tudják adni a külföldi befektetők, ha a térségből pénzt akarnak kivonni.

Mindez azonban egyben lehetőség is hosszabb távon.

Vigyázz, jön a hiánygazdaság!

Egyre több nyersanyagnál szembesül a világ a problémával, hogy sokkal többet fogyasztunk, mint amennyi rendelkezésre áll – írja az Aegon Alapkezelő Total Return blogja. A kínálat nem tud lépést tartani a kereslettel, térben és időben is strukturális hiány van.

A jelenség  várhatóan csak fokozódni fog, fontos nyersanyagok esetében látszik, hogy sokáig már nem fedezhető a jelenlegi fogyasztás. Kinőttük a Földet.

Az ásványi anyagok iránti igény a következő 30 évben hatszorosára ugorhat, elsősorban az elektromos autózás és a megújuló energia térnyerése miatt. Ide tartozik a lítium, a kobalt és a nikkel. Az utóbbi három évben a Bloomberg Commodity Index több mint másfélszeresére emelkedett. Vannak olyan vállalatok, melyek ennek a trendnek a nyertesei.

Átalakul a DAX index

A német vezető tőzsdeindexből várhatóan kikerülnek a Hellofresh és a HeidelbergCement részvényei, az előbbi emiatt van ma csúnya mínuszban. Be-, illetve visszakerülhet viszont a Commerzbank és a Rheinmetall fegyvergyártó konszern.

Az egyébként is már kormányzati segítségre szoruló Uniper energiavállalat a gázárak miatt van újra szabadesésben a német parketten.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27870 27660 28050 -0,46% 0 0 5 860 463 040 HUF 2025-07-04 17:09:12
MOL 3016 2984 3018 -0,13% 0 0 613 841 250 HUF 2025-07-04 17:05:12
MTELEKOM 1768 1756 1780 -0,45% 0 0 160 290 776 HUF 2025-07-04 17:05:27
RICHTER 10180 10180 10290 -0,39% 0 0 944 902 950 HUF 2025-07-04 17:07:59
OPUS 593 586 593 +1,02% 0 0 69 759 679 HUF 2025-07-04 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:31
Volt egy kis erősödés, 400 alatt az euró. Pezsgőt azért nem bontunk.     
Részvény / Deviza / Áru Csúnyán zárta a hetet a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 309,73 pontos, 0,31 százalékos csökkenéssel, 99 589,80 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Tovább csorog lefele a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 15:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Csökkent a BUX péntek délelőtt
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Eséssel kezd a BUX, iránykereskedésre lehet számítani
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,66 pontos csökkenéssel, 99 898,87 ponton nyitott pénteken.
Részvény / Deviza / Áru A technológiai részvények tovább húzták a tőzsdét New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:05
Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru A forint nem tudta bekapcsolni a klímát – vegyesen alakul a helyzet
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:45
A magyar deviza határozatlan mozgást mutat péntek reggel.
Részvény / Deviza / Áru A forintot még a kánikula sem tudja ledönteni a lábáról
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 18:59
Erősödött a főbb devizákkal szemben csütörtökön, 400 forint alatt is járt az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Új történelmi csúcson fejezte be a napot a pesti börze
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 18:22
Közel 22 milliárd forintos forgalom mellett. Pluszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék is. 
Részvény / Deviza / Áru Pluszban nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 16:59
Miközben csökkent a Brent ára. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG