Nagyon rosszak a koronavírussal kapcsolatos hírek, gyorsan romlanak a számok Olaszországban, Németországban, Spanyolországban, az USA-ban, Franciaországban is. Újabb korlátozások mindenütt, a németek például már a két főnél nagyobb csoportosulásokat is betiltották. Angela Merkel kancellár is karanténba vonult, miután orvosának tesztje pozitív lett. Ráadásul egyes országokban vezető orvosok, tudósok szerint még mindig nem hoztak eléggé szigorú intézkedéseket, mint Nagy-Britannia vagy Spanyolország.
Az Egyesült Államokban a szenátusban a demokraták egyelőre megtörpedózták a koronavírus gazdasági hatásainak enyhítésére szolgáló mentőcsomagot. Pedig az azt előkészítő politikusok alapvetően egyetértettek abban, hogy közel kétezer milliárd dollárt költsenek el. A németek viszont a GDP tíz százalékára rúgó mentőcsomaggal készülnek.
Miután a múlt hét egy részében már megnyugodni látszottak a tőzsdék, péntek este újra jelentős mínusszal zártak az amerikai mutatók. A mai napon ez folytatódik, az ázsiai tőzsdék 3-5 százalékkal estek reggel. Az európai indexek 2-4 százalékkal süllyedtek reggel, hasonló, 3-4 százalékos esésben vannak az amerikai határidős indexek is.
500 milliárd dolláron vitáznak
Itthon a BUX index kevéssel 11 óra előtt 1,3 százalékos mínuszban volt, az OTP 0,3, a Mol 1,5, a Richter és a Telekom két-két százalék körüli esése mellett. A forint gyengült, egy forinttal a péntek estinél feljebb, 351,40-en állt az euró. Az Operatív Törzs tájékoztatója 11 óra után kezdődik. (Frissítés: Orbán Viktor miniszterelnök beszéde előtt és alatt a BUX index süllyedése 2,1 százalékra fokozódott.)
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Az amerikai szenátus nézeteltérése nyomán bizonytalanná vált, hogy ma elfogadhatják-e a gazdaságmentő törvényjavaslatot. A republikánusok és a demokraták a terv kulcsfontosságú részeiről nem értenek egyet, leginkább egy 500 milliárd dolláros összegről. Ezt lehetne felhasználni vállalatok, köztük a légitársaságok, vagy az állami és helyi önkormányzatok támogatására – írta a Bloomberg hírlevele.
Brutális becslések
Németország, Európa legnagyobb gazdasága több mint egy évtizede a legnagyobb zsugorodás elé néz. A német pénzügyminisztérium előrejelzései szerint a járvány miatt a gazdaság ebben az évben legalább öt százalékkal zsugorodni fog – állítják. Korábban 1,1 százalékos növekedést becsültek.
Nem éves, hanem negyedéves alapon, de brutális gazdasági becslések vannak az Egyesült Államokban. A Goldman Sachs szerint a második negyedévi bruttó hazai termék 24 százalékkal csökken, míg a Morgan Stanley 30 százalékos esést vár.
Tárgyalnak a nagyok
Telefonkonferenciát tartanak a G20 országok pénzügyminiszterei a Reuters szerint. Az eseményen fontos ajánlásokat fogadhatnak el a gazdasági károk enyhítésével kapcsolatban. Ismét esik az olaj ára, szerényen emelkedik az arany és az ezüst.