5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi hetekben szinte minden napra jut egy tőzsdei rekord, annak ellenére, hogy az emelkedést alátámasztó hírek nem igazán látnak napvilágot. Mi hajtja mégis felfele az árfolyamokat, teszik fel az értetlenkedők a kérdést? A Bank of America Merrill Lynch szakértői egy triviális magyarázattal álltak elő.
A leállás nem okozott komolyabb fennakadást.

Az utóbbi hónapokban több olyan dolog is volt, ami miatt előzetesen izgultak a befektetők, de azóta vagy patthelyzet alakult ki, vagy rég túlvagyunk a dolgon. Ilyen volt a Fed kamatcsökkentése, a Brexit, vagy éppen az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások. Utóbbi kapcsán egy hónapja nincs újdonság, amikor fogcsikorgatva megegyeztek a felek, de azt azóta sem foglalták egyezménybe, és értelemszerűen a két ország vezetői nem is írták alá a dokumentumot.

Ehhez hasonló a Brexit szappanopera is, amely során a britek és az EU képtelenek olyan megoldást kiizzadni, amelyet nem csak az Európai Bizottság és a brit kormány, de londoni parlament is elfogad. Az utóbbi időszakban fókuszban lévő témák közül leginkább az amerikai kamatok kérdése az, ami megnyugtatóan alakult, hiszen a Fed rövid időn belül kétszer is vágott. Azért izgalomra adhatna okot az a tény, hogy a megnyugtatónak tűnő amerikai gazdasági növekedés miatt már a szakmai berkekben is arról beszélnek a döntéshozók, hogy nincs szükség további csökkentésre.

Így tehát az elmúlt két hétben gyakorlatilag a legfajsúlyosabb ügyekben nincsenek pozitív fejlemények, a piacok mégis száguldoznak, és a fontosabb európai indexek éves csúcsra ugrottak, míg a Wall Street irányadó mutatói napról napra újabb történelmi rekordokat értek el.

Természetesen ennek ellenére folyamatosan jönnek friss hírek, így az optimizmust erősítette számos nagyvállalat jelentése, de itt is láttunk érdekességeket. Nem volt példa nélküli, hogy a jó eredményt közlő cégeknél óriási emelkedés jött, míg a rosszaknál nem voltak nagyon súlyos visszaesések. Úgy tűnik, hogy a befektetők elkezdték elhinni, hogy nem jöhet komolyabb visszaesés.

Sokan sokáig vártak

A Bank of America Merrill Lynch által készített felmérés magyarázatot is ad arra, amit az utóbbi időszakban a piacokon látunk. A befektetési bank által készített anyag szerint ugyanis azok a portfóliókezelők, akik a nyár nagy részében a közelgő recesszió miatt aggódtak, most attól félnek, hogy lemaradnak az emelkedésről. Így hiába vannak az indexek rekordszinten, vagy ahhoz elég közel, sokan csak későn kapcsolva próbálnak felugrani a zakatoló vonatra.

Az volt tehát a helyzet, hogy az elmúlt hónapokban szinte folyamatosan többségben voltak a pesszimisták, ám miután a piacok nem akartak korrigálni, így sokan revidiálták a korábbi meglátásukat, és a jelentős készpénz tartalékokkal rendelkező portfóliókezelők közül többen is megpróbáltak a piac után futni.

A befektetési bank legfrissebb, a globális alapkezelőkről készített havi felmérése szerint a készpénzszint Donald Trump elnök 2016-os választása óta a legnagyobb visszaesést mutatta: 5 százalékról 4,2 százalékra csökkent, ami figyelmeztető jel, hogy nincs friss pénz a piacon. Az is igen figyelemre méltó, hogy a készpénzállomány 2013. június óta a legalacsonyabb szinten van. Azt is kiemelték, hogy 18 hónapos csúcsra ugrott a menedzserek globális növekedéssel kapcsolatos optimizmusa, és a korábbinál szignifikánsan magasabb számokat várnak mind az ipar, mind a vállalati profitok terén. Vagyis túlzott optimizmus jellemzi a piacokat.

Utóbbiak már csak azért is számítanak meglepőnek, mert bár az Egyesült Államok esetében nem látszanak recessziós jelek, a világ más részein messze nem ilyen jó a helyzet. A nagy nemzetközi szervezetek rendre figyelmeztetéseket adnak ki a növekedési kockázatok miatt, de gazdasági várakozásokat tükröző beszerzési menedzserindexek is gyengébb növekedést vagy visszaesést jeleznek előre a különböző országokban. Igaz, a legfrissebb, harmadik negyedéves európai GDP-adatok már azt jelzik, hogy talán mégis sikerül elkerülni a legrosszabbat.

A FOMO az új jelszó

A Fear of Missing Out (FOMO, vagyis a félelem, hogy lemaradnak egy jó üzletrő) lett az új jelszó, ez hajtja a piacokat. Fájó, de a Bank of America Merrill Lynch szerint a mostani rallynak a legkönnyebb pénzt ígérő szakaszán már túl vagyunk, most egy keményebb időszak következik. Szerintük ugyanakkor még lehet erő a piacban, még nem tartunk a "túlzott kapzsiság" szakaszánál.

Azt persze még a hirtelen optimistává vált befektetési szakemberek sem állították, hogy nincsenek kockázatok, amelyek közül a legsúlyosabbnak a kereskedelmi háborút tartják. Általános konszenzus ugyanakkor, hogy a Donald Trump által már többször beharangozott megállapodás egyfajta tűzszünetnek fogható fel, ez pedig esélyt nyújt arra, hogy a részvénypiacok tovább törjenek felfele.

Az elemzés készítői azért megemlítenek egy olyan fontos okot, ami visszafoghatja a növekedést, ez pedig az amerikai jegybank, a Fed politikája. Ők ugyanis a legutóbbi kamatvágás után nem igazán akarják tovább csökkenteni a rátát. Sőt, azt jelezték a Fed vezetői, hogy addig, amíg a jelenlegihez hasonló növekedés tapasztalható, semmi sem indokolja a további kamatvágást.

A FOMO kapcsán felhívják a figyelmet a rohamosan csökkenő készpénzállomány jelentőségére is. Hiába ugyanis az optimizmus, ha nincs mögötte piaci erő, amely tovább fűti az emelkedést. Sőt ha a történelmi analógiákat megnézzük, akkor az látható, hogy az ilyen készpénzállomány-csökkenést részvénypiaci visszaesés szokta követni. Ahogy fordítva is igaz a helyzet: ha a piacról „sírva menekülnek az emberek”, akkor a pánikban bevásárlók sokkal több pénzt tudnak megkeresni, mint amit az emelkedő szakaszban történő befektetés hozhat.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG