Gyengül a forint
Több tényező együtt vezetett a forint legújabb gyengülési hullámához. Egyrészt ott a jegybank bejelentése: szeptembertől az MNB irányadó eszköze nem a kéthetes, hanem a 3 hónapos betét lesz - mivel ezen a távon az állampapír vonzóbb alternatíva, a bankok pénzét gyakorlatilag átterelik az állampapír-piacra. Ez hosszabb távon ugyan a forint számára kedvező folyamatokat indíthat el, rövid távon azonban újabb monetáris lazításként értékelik a befektetők.
Erősödik az euró
Erre a folyamatra tesz rá egy lapáttal az euró erősödése: ennek hátterében az európai kötvényhozamok meredek emelkedése áll, amely egy teljesen normális folyamat, mivel képtelen helyzet volt az, hogy egyes országok állampapírjai 0 hozammal forogjanak. Ha viszont egyszer jobbak az eurós kötvények hozamai, akkor maga az euró is vonzóbb.
Friss árfolyamok >> |
Az euróerősödés okairól itt írtunk bővebben >>
És még ott vannak a görögök is
Nem tesz jót a feltörekvő devizáknak, így a forintnak sem a görögök ámokfutása: tegnap megint sokan elhitték, hogy itt a görög megegyezés, erre Ciprasz miniszterelnök közölte, hogy nem tárgyal a másik fél javaslatairól. A részvénypiacokon meredek esés indult be ma, részben a tegnapi optimizmus ellentételezéseként.
A forint ma összességében újra négyhónapos csúcsra esett az euróval szemben: a jegyzés 314 forintig emelkedett a bankközi devizapiacon.
Friss árfolyamok >> |
Hogyan tovább?
A 313,50-es ellenálást csak egy időre tudta áttörni a jegyzés, ez azonban nem jelenti azt, hogy így is marad. Nem valószínű, hogy az MNB-t zavarná a forintgyengülés: a lakossági devizahitelek szinte teljes állománya már forintosítva lett, az államadósságban épp most növelik a forintadósság arányát. Az importárak emelkedésén keresztül pedig a 0 közelében döcögő inflációnak a 3 százalékos célhoz is közelebb juthatnak. Ha tartósan 313,50 fölött marad a jegyzés, a következő megálló a 315 lehet.