Egyre növekszik az újabb globális recesszió kibontakozásának valószínűsége. Ezt állítja az alapblog.hu-nak adott interjúban Felix Zulauf, a korábbi prognózisainak helytállósága és pénzügyi sikerei alapján egyaránt a világ egyik legtekintélyesebbnek számító portfólió-kezelője
Esni fog a jüan, de nagyot
A svájci befektető szerint a világméretű recesszióhoz komoly mértékben fog hozzájárulni a kínai pénz és azt követően a többi ázsiai fizetőeszköz elkerülhetetlen és gyorsuló ütemű leértékelődése. A várható elszegényedési, globális gazdasági sorvadási folyamat másik óriási jelentőséggel bíró kiváltó oka, hogy a politikusok semmiképpen sem hagyják szétesni az eurót. Holott ez, konkrétan Németország kilépése az euróövezetből – legalábbis ő szerinte –végeredményben felszabadító fordulatot, kitörési, növekedési lehetőséget hozhatna az európai gazdaságok számára.
Amíg azonban a világot sújtó valóságos folyamatokat nem realizálja mindenki, addig az EKB és a többi központi bank rendületlenül folytatja a pénzgyengítő politikát, a befektetők pedig még agresszívebben allokálnak egyre nagyobb tőkét az értékpapírokba – a részvényárak így extrémből még extrémebb magaslatokba fognak emelkedni, s ez hosszabb ideig fog tartani, mint azt ma bárki feltételezné.
Amerikában még drágulnak a részvények
Felix Zulauf a legteljesebb mértékben shortolja a kínai jüant, ugyanis le fogják értékelni, legalábbis mindent elkövetnek ennek érdekében. A kínai rendszerbe, annak fenntartása érdekében, elkerülhetetlenül likviditást kell pumpálni. Hamarosan bekövetkezik egy olyan krízishelyzet, amelyben a jelenlegi 6 jüan helyett 8,50 jüant kell fizetnünk egy amerikai dollárért.
A Zulauf Asset Management Kínát egy ideig inkább kerüli, beleértve Hongkongot, a kínai bankokat és általában a kínai és hongkongi ingatlanpiacot. Európában, Amerikában viszont tovább fognak emelkedni a részvényárfolyamok, még fognak drágulni a vállalati papírok. Ez az itteni hatalmas likviditásnak köszönhető. Egyszerűen nem rajzolódik fel egy trendforduló, egy új „medve piac” kialakulásának lehetősége.
Lopakodó recesszió jöhet
Minden egyes tartós árfolyamesési tendencia beindulásának előfeltétele, hogy a jegybankok szigorítsanak a monetáris politikán, hogy szűkítsék a likviditást. Ez azonban nem történik meg, és nem is fog megtörténni. A részvénypiaci áremelkedés hosszabb ideig fog tartani, mint azt ma bárki feltételezné és elképesztő szélsőségekbe fog csapni a papírok árazása.
(Fotó: 123rf.com) |
Eközben globális recesszió felé haladunk. Ugyanakkor ez a várható súlyos és tartós gazdasági visszaesés mégsem hirtelen és nagy erővel, bombasztikusan következik be, ahogy ezt korábbi nagy recesszióknál tapasztalni lehetett.
Az euró a mi aranyunk
Manapság az euró tölti be azt a szerepet Európa számára, amit az arany jelentett a kilencszázharmincas években. Az eurószisztéma ugyanolyan akadályokat épít a nemzetgazdaságok rugalmas átalakítása elé, mint amilyet annak idején az aranystandard.
Az euró gyengítése roppant nehéz, szinte lehetetlen kihívás. Maga az euró struktúrája, természete az, ami újra és újra bizonyíthatóan ellenáll a gyengítési kísérleteknek. A problémát jól ismerjük Japánból is. A japán jent a mögötte álló gazdaság évtizedeken át tartó folyamatos fizetési mérleg többlete tartotta erőben.
Rosszabbul élünk majd, mint tíz éve
A japán trendfordulóhoz Fukushimára, az ottani tragédiára volt szükség, mert az atomerőművek kikapcsolását hirtelen óriási energiaimporttal kellett kiváltani. Ez volt az, ami alaposan és tartósan kibillentette a japán kereskedelmi mérleget addig állandósult pozitív állapotából. Ez a fordulat hozta meg a jennel való eredményes játszadozás lehetőségét.
Csakhogy, mint tudjuk, az övezet felbomlását nem fogják hagyni a politikusok. Holott ez lenne a probléma valós megoldása: csak így válhatnának az európai gazdaságok igazán versenyképessé. A szakember meggyőződéssel állítja, hogy mához tíz évre és később rosszabbul fogunk élni, mint most.