Vegyesen teljesítettek csütörtökön az európai és az amerikai tőzsdeindexek is. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 51,21 ponttal, 0,2 százalékkal, 26 253,94 pontra emelkedett. Az S&P 500-as mutatója 1,37 pontot, 0,05 százalékot gyengült, és 2923,06 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 28,82 ponttal, 0,36 százalékkal csökkent, és 7991,39 ponton zárt.
Pénteken viszont kicsit jobban indult a nap a főbb európai értékpapírpiacokon. A páneurópai FTSE EuroFirst 300 index 0,39 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,49 százalékkal kezdett magasabban. Londonban az FTSE-100 index 0,45 százalékos emelkedésével indult a kereskedés pénteken, a frankfurti DAX index 0,47 százalékkal, a párizsi CAC-40 index 0,49 százalékkal nyitott magasabban. Madridban 0,55 százalék, Milánóban 0,60 százalék volt az indexemelkedés a tőzsdéken a pénteki kereskedés kezdetén. A helyzet azonban törékenynek tűnik, azt azonban nagyon nehéz megjósolni, hogy merre fordul a piac. A befektetők könnyen lehet, hogy a Fed elnök beszédére pesszimisták lesznek, de az is előfordulhat, hogy olyat hallanak ki a beszédből, ami miatt felfele indulhatnak az árfolyamok. Lássuk hát a legfontosabb információkat.
1; Powel beszéde
Jerome Powell szavaira várnak a piacok, a Fed első embere Jackson Hole-ban fog egy konferencián beszédet tartani. Arra persze dőreség számítani, hogy konkrétumokat árulna el a Fed várható politikájáról, illetve a szeptember közepén esedékes kamatdöntő ülésről. Az elemzők azonban biztosan kihallanak majd utalásokat arra vonatkozólag, hogy a legutóbbi kamatvágás után mikor folytatja a Fed a csökkentést, illetve terveznek-e ezen túl más lazítást.
Kissé faramuci ugyanakkor a helyzet, mert az utóbbi időben az táplálta az optimizmust, hogy komolyabb kamatvágás előtt állunk és a piacra pumpálandó plusz likviditás lendíti majd fel a tőzsdéket. A várakozások alapján nullához közelítő kamatok is hozzájárultak ugyanakkor az inverzzé váló kötvényhozamokhoz (a 10 éves értékpapírok hozama megközelítette, vagy alul is múlta a rövid értékpapírokét), így szerdán este Powell azzal nyugtatta meg a befektetőket, hogy szerinte nem egy tartós kamatcsökkentési ciklus elején jár a Fed, csak korrigálta a korábbi kamatemelést.
2; Mégis megállapodnának a britek
A tegnapi, Emmanuel Macronnal tartott találkozón a brit miniszterelnök leszögezte, hogy megállapodást szeretne elérni, és bízik benne, hogy ez sikerül is. Megerősítette korábbi nyilatkozatát, miszerint október 31-én mindenképpen el fogják hagyni az Európai Uniót, megállapodással, vagy anélkül, írta reggeli elemzésében az Equilor. Az ír-északír határon a brit kormány semmilyen körülmények között nem állíthat fel fizikai határzárat. Johnson úgy gondolja, hogy van módja az egységes piac integritásának megvédésének, mely egyben lehetővé tenné a Brexitet is. Elektronikus áruforgalmi rendszereket, és előzetes elszámolásokat említett, mint megoldási lehetőségek. Angela Merkel is megszólalt az ügyben, a kancellár szerint van rá esély, hogy október 31-ig megoldást lehet találni, melynek segítségével fenntartható a Nagypénteki megállapodás, és egyben biztosítható az uniós belső piac integritása is. Azonban Emmanuel Macron szerint ugyanakkor már nincs idő arra, hogy újratárgyalják a kilépés módját az október 31-i határidő előtt.
3; Veszélyes szinten áll a forint
Csütörtök délután éves mélypontjára esett a forint árfolyama az euróval szemben, jegyzése 328,38 forintra emelkedett este negyed nyolckor. Péntek reggel ugyan visszatért az árfolyam a 328-as szint erősebb oldalára, de a délelőtt folyamán ismét gyengült a forint. A kurzus átlépte a 328,40-es szintet így újabb éves mélypontot láthattunk. Amennyiben a nap folyamán nem tud stabilizálódni a keresztárfolyam, úgy könnyen lehet, hogy a forint a történelmi mélypontját megnézi, vagyis a 330-as szintet is átlépi.
4; Fontos szinten a Mol, tovább stagnálhat az OTP?
A Mol árfolyama csütörtökön tovább csökkent, így pénteken fontos támaszhoz érhet a 2820 forintos szinten. Tóth Bálint, az Equilor elemzője szerint amennyiben a következő napokban sikerülne megkapaszkodnia felette, megindulhatna az emelkedés.
Az OTP tovább folytathatja az oldalazást 12 200-12 400 forint között. A Telekom csütörtökön ismét a 425 forintos ellenállással küzdött, pénteken esély kínálkozhat ennek áttörésére. Az elemző szerint a Richter technikai képe negatív, így a részvények árfolyama tovább folytathatja a lecsorgást.
5; Nem változik a 4iG tulajdonosi szerkezete
Az Opus Global azt közölte, hogy Jászai Gellért, a KZF Vagyonkezelő és az iKON Alapkezelő közös ajánlattevők által a 4iG Nyrt részvényesei számára tett kötelező nyilvános vételi ajánlatát nem fogadta el. Az Opus döntése egyébként nem meglepő, sőt várhatóan egyetlen részvénytulajdonos sem fog élni az ajánlattal az ár miatt.
Az ajánlattevők ugyanis 680,47 forintot kínáltak, míg a tőzsdei árfolyam ennek megtételekor 1000 forint felett volt, de még csütörtökön is 913 forintos záró árat láthattunk.