Furcsa dolog ez az olajár: az olajipar társaságok részvényeinek nyilván nem tesz jót, ha esik, de elvileg minden másnak jó lehetne, hiszen csökkenti a szállítási költségeket, fokozhatja a gazdasági növekedést. Mégis sokan aggasztónak tartják a nyersanyagok áresését, mert a gazdaság titkos gyengélkedését látják mögötte.
Főleg a Mol-t vették
Nyugis, ünnepekhez méltó forgalomban a BUX index 0,2 százalékkal emelkedett, főleg a Mol-nak köszönhetően, amely egy százalékkal 14 100 forintra emelkedett. A Magyar Telekom három forinttal 408-ra ment fel, az OTP és a Richter minimális mértékben, 1-2 ezrelékkel olcsóbb lett. Az FHB-t közgyűlése miatt felfüggesztették pár napra.
A forint erős volt, legalábbis ahhoz képest, hogy december 24-én 316 fölé is felment az euró ára. Most 313,70-ig ment le az árfolyam, ami egyik munkanapról a másikra jelentős csökkenés, de nem tér el igazán a Karácsony előtti napokban jellemző állapottól.
Megint gyengélkedik az olaj
A kőolaj ismét lefelé vette az irányt, 2-3 százalékos mínuszban 37 dollár alá esett, majdnem ugyanannyiba kerül a WTI és a Brent. (Sok évig a Brent volt a drágább.) Állítólag most az iráni olajkínálattal kapcsolatos félelmek nyomasztják a fekete aranyat, bár ez furcsa, mert annak a közeledte már legalább fél éve tudott.
Az amerikai gáz ára viszont nagyot emelkedett, vélhetően azért, mert legalább 1-2 államban hidegre fordult az idő, és a készletek is alacsonyabbak lettek a vártnál. Az arany fél százalékkal, az ezüst három százalékkal esik.
A dollár, bár az ünnepek alatt volt egy átmeneti meredek erősödése, inkább gyengül, az 1,1-hez közelít az euró/dollár keresztárfolyam. A feltörekvő devizák vegyesen teljesítettek.