Vegyesen búcsúztak a csütörtöki naptól a vezető európai és amerikai tőzsdék. Míg az öreg kontinensen a londoni FTSE-100 mutató 0,53, a párizsi CAC-40 index pedig 0,02 százalékkal erősödött, addig a frankfurti DAX-index 0,20 százalékkal gyengült. A tengerentúli börzebarométerek viszont már egységesen estek. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,03, az S&P 500-as mutatója 0,11, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 0,12 százalékkal.
A pénteki nap a délután érkező amerikai munkaerőpiaci adatokkal kapcsolatos várakozással telt. A piac arra számít, hogy 170 ezerrel nőhetett a nem mezőgazdaságban dolgozók száma szeptemberben, míg ezt megelőzően 187 ezres adatot láthattunk – hívta fel a figyelmet a KBC Equitas a reggeli hírlevelében. Ez még mindig erős munkaerőpiacról árulkodna, habár az amerikai versenyszektorban foglalkoztatottakról szerdán közzétett ADP-adat a vártnál alacsonyabb lett, így egy hasonló eredmény akár kedvező mozgásokat válhatna ki a részvénypiacokon. A munkanélküliségi ráta kapcsán is csökkenést várnak az elemzők, így 3,7 százalékra eshet vissza a mutató, amely historikusan is igencsak alacsonynak számít.
E pozitív várakozásoknak tudható be, hogy szinte valamennyi tőzsdeindex zöldben pompázott. Csupán a japán Nikkei hozott össze 0,26 százalékos mínuszt a pénteken elsőként kinyitott ázsiai börzék mutatói közül, ellenben a sanghaji 0,1, a hongkongi pedig 1,58 százalékkal magasabban zárt, mint csütörtökön.
Az európai tőzsdék indexei közül a frankfurti DAX 0,5, a párizsi CAC-40 0,35, a londoni FTSE 0,25 százalékos pluszban állt 11 óra magasságában.
A BUX 0,4 százalékkal erősödött. Amelyhez a négy blue chip közül három is hozzájárult, a legnagyobb mértékben az 1,59 százalékkal erősödött Magyar Telekom, míg az OTP árfolyama 1,02, a Richteré 0,8 százalékkal ment fel. A kakukktojásnak ezúttal a 0,86 százalékos bukóban lévő Mol bizonyult.
A forint az utóbbi hetekben már megszokott nagy kilengéseket követően, mely során az euróval szemben benézett a 386-os szint alá, de aztán járt 392,5 közelében is, a hét utolsó napjának délelőttjén a szebbik arcát mutatta, az uniós fizetőeszközért kevesebb mint 387 egységet kellett adni a hazai bankközi devizapiacon. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint a 385,50-386,00-os zónában több fontos támasz húzódik, az 50 és a 30 napos mozgóátlag, illetve az emelkedő trendcsatorna alsó trendvonala, ez egyelőre meg is fordította a mozgás irányát. Az első fontos rövid távú ellenállás 389-nél található.
Megpihenni látszik az utóbbi hetekben töretlenül erősödő dollár, az euróval szembeni árfolyama 1,05 közelében jár. Itt is a pénteki munkaerőpiaci adatok lehetnek piacmozgató tényezők. A KBC szerint az 1,05 körüli szinteket lehet most érdemes figyelni, ugyanakkor a munkaerőpiaci adatok még sokat számíthatnak a kamatdöntési várakozások alakulása kapcsán.
Lefelé vették az irányt a világpiaci energiaárak. Több mint fél éve nem esett akkorát az olaj árfolyama, mint ezen a héten. Az északi-tengeri Brent 12, az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) pedig 9 százalékkal vált olcsóbbá, amely következtében előbbi benézett 84 dollár alá, míg utóbbi közel került a 82 dolláros szinthez.
Még nagyobb lejtmenetet produkált a gáz. A rotterdami tőzsdén jegyzett TTF-típus jegyzése 15 százalékkal csökkent, egy megawattóra valamivel 37,5 euró felett cserélt gazdát, miután az előző négy nap összeszedett mínuszát pénteken egy 3,5 százalék körüli drágulással tompította.
A nemesfémek is felfelé korrigáltak a hét utolsó napján, miután azt megelőzően például az arany árfolyama fontos támaszok közelébe esett vissza, onnan kapaszkodott vissza 1800 dollár fölé, míg az ezüst a pénteki 0,6 százalékos erősödésnek köszönhetően átlépte a 21 dolláros szintet.
A kriptoeszközök jó formában vannak. A Bitcoin árfolyama például 0,22 százalékos emelkedést követően 27 500 dollár fölé ment, míg az Ethereum ennél háromszor nagyobbat erősödve 1626 dollárig jutott.
Kamatok
Miközben a hazai kereskedelmi bankok október 9-étől eleget tesznek Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kérésének és „önként” olcsóbbá teszik a lakás-, illetve a vállalati forgóeszközhiteleiket, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint magasan kell tartani a kamatokat. Erre az IMF vezérigazgatója, Kristalina Georgiva érvelése szerint az újraéledő infláció veszélye miatt van szükség, egyre inkább előtérbe kerülhetnek ugyanis az inflációs várakozások. Ugyanakkor Georgiva arra is figyelmeztetett, hogy a szigorú hitelfelvételi költségek miatt nyomás alá került az ingatlanpiac, amely kockázatot jelent. Kiemelte a kínai ingatlanszektort, illetve az Egyesült Államokban és Európában a kereskedelmi ingatlanvállalatokat.
Talán az utóbbi évek történései alapján senki számára sem meglepő, hogy a magyarok mellett a lengyelek „rebellisek” e téren is, a varsói jegybank ugyanis 6-ról 5,75 százalékra vitte le alapkamatát, s Adam Glapinski elnok szavaiból arra lehet következtetni, hogy további, hasonló mértékű monetáris lazításra még sor kerülhet. A román jegybank viszont nem változtatott, 7 százalékon hagyta az alapkamatát.
S hasonlóan tehet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed. Legalábbis erre lehet következtetni Mary Daly, az idei évben tartalékszavazó jegybankár szavaiból, melyek szerint a kötvényhozamok emelkedése miatt már nem biztos, hogy további monetáris szigorításra lesz szükség az Egyesült Államokban. Ugyanakkor hozzátette, hogy a jelenleg látható haladás még nem jelent végső győzelmet az infláció felett, amennyiben lassulna az infláció csökkenése, további szigorításra lehet szükség a későbbiekben.
Érdekesebb tőzsdei céges hírek a KBC-től és az Equilortól
Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) beperelte Elon Muskot, a hatóság véleménye szerint nem tett eleget a tanúvallomásra szóló idézésnek az X (Twitter) megvásárlásával kapcsolatban, nem jelent meg a meghallgatáson, pedig az idézés ezt előírta. A SEC azt állítja, hogy Musk több hamis kifogást emelt, például, hogy nem tartja megfelelő helyszínnek San Franciscót. A SEC tovább folytatja a vizsgálatot, egyelőre nem találtak bizonyítékot arra, hogy bármely személy vagy szervezet megsértette volna a szövetségi értékpapírtörvényeket. A következő meghallgatásra november 9-én kerül sor.
Célárcsökkentések érkeztek a Wizz Air részvényeire. A JP Morgan 3 850 penny-ről 3 000 penny-re csökkentette a célárfolyamot, az ajánlást felülsúlyozásról semlegesre rontotta, míg az HSBC 2 260 penny-ről 1 925 penny-re csökkentette a célárfolyamot, az ajánlásuk tartás.
A Wall Street Journal értesülései szerint az Exxon felvásárolhatja a Pioneer Natural Resources-t közel 60 milliárd dollárért. A főként palaolajtermelésre fókuszáló Pioneer felvásárlása az Exxon legnagyobb akvizíciója lehet 1999 óta, amikor az Exxon és a Mobil egyesült. A Pioneer piaci kapitalizációja 50 milliárd dollár körül volt csütörtökön záráskor.
Egyre jobban fogynak a különböző fogyást segítő étrendkiegészítők a piacokon, így a Walmart vezérigazgatója is jelezte, hogy a vásárlói kosár összetétele megváltozott, többen figyelnek a kevesebb kalóriabevitelre. Ez az üdítőitalokat és más termékeket gyártó cégek számára nem túl jó hír, így a Coca-Cola és a Pepsi is 5 százalék körüli mínuszt hozott össze a tegnapi kereskedés során, ezzel már rég nem látott szintekre estek vissza a részvények. A Pepsi egyébként már jövő hét kedden közzéteszi a friss gyorsjelentését, míg a Coca-Cola eredményeire még több napot kell várni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)