7p

Az amerikai fővárosban székelő Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szerint magasan kell tartani a kamatokat, miközben a hazai kereskedelmi bankok a gazdaságfejlesztési miniszter felvetésére épp most csökkentenek. A tengerentúli munkaerőpiaci adatokat jó formában várják a tőzsdék, a BUX is emelkedik, többek között az OTP-részvényeknek köszönhetően. De a többi eszköz is drágul, az olaj és a gáz, a nemesfémek és a kriptoeszközök.

Vegyesen búcsúztak a csütörtöki naptól a vezető európai és amerikai tőzsdék. Míg az öreg kontinensen a londoni FTSE-100 mutató 0,53, a párizsi CAC-40 index pedig 0,02 százalékkal erősödött, addig a frankfurti DAX-index 0,20 százalékkal gyengült. A tengerentúli börzebarométerek viszont már egységesen estek. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,03, az S&P 500-as mutatója 0,11, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 0,12 százalékkal.

A pénteki nap a délután érkező amerikai munkaerőpiaci adatokkal kapcsolatos várakozással telt. A piac arra számít, hogy 170 ezerrel nőhetett a nem mezőgazdaságban dolgozók száma szeptemberben, míg ezt megelőzően 187 ezres adatot láthattunk – hívta fel a figyelmet a KBC Equitas a reggeli hírlevelében. Ez még mindig erős munkaerőpiacról árulkodna, habár az amerikai versenyszektorban foglalkoztatottakról szerdán közzétett ADP-adat a vártnál alacsonyabb lett, így egy hasonló eredmény akár kedvező mozgásokat válhatna ki a részvénypiacokon. A munkanélküliségi ráta kapcsán is csökkenést várnak az elemzők, így 3,7 százalékra eshet vissza a mutató, amely historikusan is igencsak alacsonynak számít.

E pozitív várakozásoknak tudható be, hogy szinte valamennyi tőzsdeindex zöldben pompázott. Csupán a japán Nikkei hozott össze 0,26 százalékos mínuszt a pénteken elsőként kinyitott ázsiai börzék mutatói közül, ellenben a sanghaji 0,1, a hongkongi pedig 1,58 százalékkal magasabban zárt, mint csütörtökön. 

Árfolyam

Az európai tőzsdék indexei közül a frankfurti DAX 0,5, a párizsi CAC-40 0,35, a londoni FTSE 0,25 százalékos pluszban állt 11 óra magasságában.

A BUX 0,4 százalékkal erősödött. Amelyhez a négy blue chip közül három is hozzájárult, a legnagyobb mértékben az 1,59 százalékkal erősödött Magyar Telekom, míg az OTP árfolyama 1,02, a Richteré 0,8 százalékkal ment fel. A kakukktojásnak ezúttal a 0,86 százalékos bukóban lévő Mol bizonyult. 

A forint az utóbbi hetekben már megszokott nagy kilengéseket követően, mely során az euróval szemben benézett a 386-os szint alá, de aztán járt 392,5 közelében is, a hét utolsó napjának délelőttjén a szebbik arcát mutatta, az uniós fizetőeszközért kevesebb mint 387 egységet kellett adni a hazai bankközi devizapiacon. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint a 385,50-386,00-os zónában több fontos támasz húzódik, az 50 és a 30 napos mozgóátlag, illetve az emelkedő trendcsatorna alsó trendvonala, ez egyelőre meg is fordította a mozgás irányát. Az első fontos rövid távú ellenállás 389-nél található.

Megpihenni látszik az utóbbi hetekben töretlenül erősödő dollár, az euróval szembeni árfolyama 1,05 közelében jár. Itt is a pénteki munkaerőpiaci adatok lehetnek piacmozgató tényezők. A KBC szerint az 1,05 körüli szinteket lehet most érdemes figyelni, ugyanakkor a munkaerőpiaci adatok még sokat számíthatnak a kamatdöntési várakozások alakulása kapcsán.

Lefelé vették az irányt a világpiaci energiaárak. Több mint fél éve nem esett akkorát az olaj árfolyama, mint ezen a héten. Az északi-tengeri Brent 12, az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) pedig 9 százalékkal vált olcsóbbá, amely következtében előbbi benézett 84 dollár alá, míg utóbbi közel került a 82 dolláros szinthez.

Még nagyobb lejtmenetet produkált a gáz. A rotterdami tőzsdén jegyzett TTF-típus jegyzése 15 százalékkal csökkent, egy megawattóra valamivel 37,5 euró felett cserélt gazdát, miután az előző négy nap összeszedett mínuszát pénteken egy 3,5 százalék körüli drágulással tompította.

A nemesfémek is felfelé korrigáltak a hét utolsó napján, miután azt megelőzően például az arany árfolyama fontos támaszok közelébe esett vissza, onnan kapaszkodott vissza 1800 dollár fölé, míg az ezüst a pénteki 0,6 százalékos erősödésnek köszönhetően átlépte a 21 dolláros szintet.

A kriptoeszközök jó formában vannak. A Bitcoin árfolyama például 0,22 százalékos emelkedést követően 27 500 dollár fölé ment, míg az Ethereum ennél háromszor nagyobbat erősödve 1626 dollárig jutott.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Kamatok

Miközben a hazai kereskedelmi bankok október 9-étől eleget tesznek Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kérésének és „önként” olcsóbbá teszik a lakás-, illetve a vállalati forgóeszközhiteleiket, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint magasan kell tartani a kamatokat. Erre az IMF vezérigazgatója, Kristalina Georgiva érvelése szerint az újraéledő infláció veszélye miatt van szükség, egyre inkább előtérbe kerülhetnek ugyanis az inflációs várakozások. Ugyanakkor Georgiva arra is figyelmeztetett, hogy a szigorú hitelfelvételi költségek miatt nyomás alá került az ingatlanpiac, amely kockázatot jelent. Kiemelte a kínai ingatlanszektort, illetve az Egyesült Államokban és Európában a kereskedelmi ingatlanvállalatokat.

Az IMF másként látja a helyzetet. Fotó: Depositphotos
Az IMF másként látja a helyzetet. Fotó: Depositphotos

Talán az utóbbi évek történései alapján senki számára sem meglepő, hogy a magyarok mellett a lengyelek „rebellisek” e téren is, a varsói jegybank ugyanis 6-ról 5,75 százalékra vitte le alapkamatát, s Adam Glapinski elnok szavaiból arra lehet következtetni, hogy további, hasonló mértékű monetáris lazításra még sor kerülhet. A román jegybank viszont nem változtatott, 7 százalékon hagyta az alapkamatát.

S hasonlóan tehet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed. Legalábbis erre lehet következtetni Mary Daly, az idei évben tartalékszavazó jegybankár szavaiból, melyek szerint a kötvényhozamok emelkedése miatt már nem biztos, hogy további monetáris szigorításra lesz szükség az Egyesült Államokban. Ugyanakkor hozzátette, hogy a jelenleg látható haladás még nem jelent végső győzelmet az infláció felett, amennyiben lassulna az infláció csökkenése, további szigorításra lehet szükség a későbbiekben.

Érdekesebb tőzsdei céges hírek a KBC-től és az Equilortól

Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) beperelte Elon Muskot, a hatóság véleménye szerint nem tett eleget a tanúvallomásra szóló idézésnek az X (Twitter) megvásárlásával kapcsolatban, nem jelent meg a meghallgatáson, pedig az idézés ezt előírta. A SEC azt állítja, hogy Musk több hamis kifogást emelt, például, hogy nem tartja megfelelő helyszínnek San Franciscót. A SEC tovább folytatja a vizsgálatot, egyelőre nem találtak bizonyítékot arra, hogy bármely személy vagy szervezet megsértette volna a szövetségi értékpapírtörvényeket. A következő meghallgatásra november 9-én kerül sor.

Célárcsökkentések érkeztek a Wizz Air részvényeire. A JP Morgan 3 850 penny-ről 3 000 penny-re csökkentette a célárfolyamot, az ajánlást felülsúlyozásról semlegesre rontotta, míg az HSBC 2 260 penny-ről 1 925 penny-re csökkentette a célárfolyamot, az ajánlásuk tartás.

A Wall Street Journal értesülései szerint az Exxon felvásárolhatja a Pioneer Natural Resources-t közel 60 milliárd dollárért. A főként palaolajtermelésre fókuszáló Pioneer felvásárlása az Exxon legnagyobb akvizíciója lehet 1999 óta, amikor az Exxon és a Mobil egyesült. A Pioneer piaci kapitalizációja 50 milliárd dollár körül volt csütörtökön záráskor. 

Egyre jobban fogynak a különböző fogyást segítő étrendkiegészítők a piacokon, így a Walmart vezérigazgatója is jelezte, hogy a vásárlói kosár összetétele megváltozott, többen figyelnek a kevesebb kalóriabevitelre. Ez az üdítőitalokat és más termékeket gyártó cégek számára nem túl jó hír, így a Coca-Cola és a Pepsi is 5 százalék körüli mínuszt hozott össze a tegnapi kereskedés során, ezzel már rég nem látott szintekre estek vissza a részvények. A Pepsi egyébként már jövő hét kedden közzéteszi a friss gyorsjelentését, míg a Coca-Cola eredményeire még több napot kell várni.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27920 27710 27980 +0,18% 27880 27920 1 157 418 370 HUF 2025-07-07 10:53:41
MOL 2986 2986 3000 -0,99% 2986 2990 36 268 098 HUF 2025-07-07 10:50:22
MTELEKOM 1770 1760 1770 +0,11% 1766 1770 54 990 812 HUF 2025-07-07 10:47:54
RICHTER 10140 10080 10230 -0,39% 10130 10140 87 076 230 HUF 2025-07-07 10:47:54
OPUS 594 589 595 +0,17% 593 594 35 566 136 HUF 2025-07-07 10:54:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csodát tett a mesterséges intelligencia, rekordot döntött a Foxconn
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 10:34
A második negyedév parádésan sikerült. 
Részvény / Deviza / Áru Zsibbadt nyitás Budapesten, vegyes hangulat Európában
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:42
Stagnálni látszik a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Felszisszen, ha megnézi, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 07:44
Gyengült hétfő reggelre a forint. 
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel zártak az öböl menti tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 16:58
Az OPEC+ kitermelésnövelése és az amerikai vámdöntés előtt.
Részvény / Deviza / Áru Elon Musk örömébe máris üröm vegyült pártalapítása miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 14:29
Musk pártalapítása miatt elhalasztja Tesla ETF-jének bevezetését az Azoria.
Részvény / Deviza / Áru Rali a budapesti parketten: közel az álomhatár
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 08:14
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a héten 1,65 százalékkal emelkedett, a forgalom nőtt, a vezető részvények többsége erősödött.
Részvény / Deviza / Áru Vígan dobálhatják a levegőbe a kalapjukat a benzinkútra betévedők
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 15:20
Ismét növelték az olaj világpiaci kínálatát, méghozzá a korábbiaknál nagyobb léptékben, ami a mostani szintek közelében tarthatja a hazai üzemanyagárakat.
Részvény / Deviza / Áru Fontos bejelentést tett az egyik vezető hazai tőzsdei cég
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 10:51
A 4iG Csoport stratégiai egyeztetést folytatott Észak-Macedónia védelmi modernizációjáról.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt a forinttal?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:03
Továbbra is meglepően stabil a fizetőeszközünk a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:31
Volt egy kis erősödés, 400 alatt az euró. Pezsgőt azért nem bontunk.     
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG