Délután négykor kezdet beszélni Janet Yellen, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, amiből sok nem derült ki. Azt mondta ugyan, hogy sokasodnak az érvek az emelés mellett, ám olyat nem, amit sokan reméltek tőle, hogy mégis mikor várható. Ez valószínűleg azt jelenti, hogy nem egyhamar lesz az emelés.
Az alacsony kamat jó a részvényeknek, jó a nyersanyagoknak (a máshogy nem a gyengébb dolláron keresztül), és ezek annak rendje és módja szerint el is indultak felfelé. A nap közben helyben topogó európai részvények végül fél százalék körüli emelkedéssel végeztek, a Stoxx 600 0,6 százalékkal ment fel. Jól szerepeltek az autógyárak, a nyersanyag-részvények és a bankok is.
Ezért gyengül a Richter
Budapesten a nap nagy részében lefelé ment az index, fél százalék feletti mínuszban is volt, majd Yellen itt is megjavította a hangulatot. Végül így is 0,2 százalékos csökkenéssel zárt. Az OTP minimális, négy forintos emelkedéssel 7204 forinton zárt, a Mol hajszálnyi csökkenéssel 17 280-on. A Richter húzta le főleg az indexet, 0,8 százalékkal csökkent 5566-ra.
A KBC Equitas péntek reggeli hírlevele szerint a Richter gyengeségét az elmúlt napokban az okozhatta, hogy Hillary Clinton kedden ismét az indokolatlan gyógyszeráremelések elleni üzenetet küldött. A teljes biotechnológiai szektor megszenvedi ezeket az üzeneteket. Mivel az USA egyre meghatározóbb piac lesz a Richternél a Vraylar és később az Esmya miatt, így az onnan érkező hírek is befolyásolhatják az árfolyamot.
Több hónapos csúcson a forint
A forint remekelt, április közepén volt ennyire erős utoljára, akkor is csak rövid ideig (tartósabban márciusban). Majdnem egy forinttal 308,30-ra is leesett az euró árfolyama, este 308,60-ra korrigált. A złoty is szépen erősödött.
A dollár kezdetben a Yellen-beszédre csak hullámvasutazott egy kicsit, de aztán beerősödött. Az euróhoz képest 0,4 százalékkal 1,1237-re csökkent, a jenhez képest 0,7 százalékkal 101,20-ra emelkedett az árfolyama.
Német közszolgáltatókat vegyenek?
Két napja a KBC Equitas foglalkozott azzal, hogy 8 euró körül fordulhat az E.On német energiaóriás árfolyama. Most az Equilor blogja boncolgatja, hogy véget érhet a német közszolgáltatók kálváriája. A cégek további garanciát kérnek a német államtól az atomerőművek leállításával kapcsolatban keletkező, ismeretlen nagyságú költségekre.
Az USA tőzsdéi a beszéd után 0,4-0,5 százalékos pluszban voltak, nemrég azonban elromlott a hangulat. Kevéssel hat óra után már 0,2-0,4 százalékos csökkenésben vannak a fontosabb indexek.
A nyersanyagok a beszéd után erősödtek, több mint egy százalékos pluszban is járt a kőolaj, a Brent átlépte az 50 dollárt. Nemrég a dollárerősödéssel párhozamosan azonban mínuszba csúszott az árfolyam.