Réczey Zoltán szerint a tavalyi első három negyedév ismert gazdálkodási számai alapján a hrivnya forinttal szembeni 43 százalékos gyengülése mellett 9,5 százalékponttal emelkedett a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya az ukrán leánybanknál, ami 45-50 milliárd forintnak felel meg. Amennyiben a mostani árfolyamzuhanás tartós lesz, és hasonló mértékű romlást eredményez a hitelportfólió minőségében, további 40-50 milliárd forinttal nőhet a nem teljesítő hitelek állománya, ami az eddigi 90 százalékos céltartalék képzéssel számolva 35-45 milliárd forintos hitelezési veszteséget eredményezhet. Ez persze nem feltétlenül azonnal és teljes egészében az első negyedében jelentkezik, de számítani kell arra, hogy az elmúlt negyedévekben látott 10-15 milliárd forintos céltartalék képzés rövid-középtávon tovább emelkedik.
A helyzetet tovább rontja, hogy az ukrán-orosz konfliktus sem enyhül, sőt tovább súlyosbodott az utóbbi hetekben, ami újabb egyszeri leírásokkal fenyeget az OTP kelet-ukrajnai régiókban lévő befektetései és kihelyezései kapcsán. A krími kitettségre ugyan már közel 100 százalék értékvesztést képezett meg az OTP, a donyecki és luganszki megyékben ugyanakkor „csak” 58 százalékos a teljes bruttó hitelállomány fedezettsége. Itt tehát könnyen elképzelhető további 5-10 milliárdos nagyságrendű leírás.
Mindezek együtt igen jelentős kockázatot eredményeznek, tekintettel arra, hogy az OTP csoportszintű korrigált eredménye 130-135 milliárd forint körül várható. A várható pótlólagos céltartalék képzést nagyságrendileg 20 milliárd Ft-ra teszi az elemző, ami 15 százalékos eredménykiesést jelent. Persze ez jórészt egyszeri tétel, de azért a hosszabb távú kilátásokat is rontja, belátható időn belül nem várható nyereség Ukrajnában.
Mindezekre és a részvények elmúlt napokban tapasztalt relatíve erős teljesítményére (1 hét alatt közel 7 százalékos emelkedés) tekintettel úgy gondolja az elemző, hogy egyre inkább érik egy korrekció az OTP árfolyamában. Rövid távú ajánlásukat így a jelenlegi tartásról csökkentésre rontják, hosszabb távon pedig felhalmozásról tartásra, míg a célárfolyamot 4400-ról 4200 forintra csökkentik.