Miután a svájci frank tegnap elérte az elhíresült eurónkénti 1,20-as szintet, még a jegybankelnök is nyilatkozott, aki ugyanaz a Thomas Jordan, aki 2015. január 15. előtt esküdözött az árfolyamgát fenntartására, majd azon a napon váratlanul kimenekült ígérete mögül, a piac összeomlását okozva. Most azt mondta, hogy továbbra is a frank gyengítése a cél, ezért nem sietnek változtatni a -0,75 százalékos kamaton.
A svájci jegybank mindenesetre az elmúlt években rengeteg devizát, elsősorban eurót vett, vagyis aktívan interveniált, csak árfolyamküszöb nélkül. Ha a frank túljut az 1,20-as szinten, a jegybank vastag nyerőbe kerül az óriási devizatartalékkal, kérdés, hogy ott megkezdi-e majd leépítését, vagy hagyja, hogy a negatív kamat tovább dolgozzon, elűzze a befektetőket, és további kiadósat gyengülhessen a svájci fizetőeszköz.
Az amerikai tőzsdéken tegnap esés indult, de nap végére lecsökkent ennek mértéke, az S&P 500 indexet megtartotta az 50 napos mozgóátlag. Ázsiában a kínai piacok estek egy százalék fölötti mértékben, elsősorban a félvezető-gyártók hatására, miután a Taiwan Semiconductor kedvezőtlen kilátásokat fogalmazott meg, elsősorban a legdrágább mobiltelefonok iránti kereslet visszaesése miatt.
S&P 500 |
A pesti börzén a Mol és a Richter gyengélkednek, egy százalékot veszítenek értékükből, a Mol 3016 forint, a Richter 5275. Az OTP stagnál, ugyanakkor közel 2 százalékkal gyengül a Konzum és az Opus, 3325 illetve 713 forintig.
Amerikai 10 éves államkötvény hozama |
Ismét 2,9 százalék fölé emelkedett az amerikai 10 éves állampapír hozama. Februárban már járt ezen a szinten, de a hónap elejére visszaesett 1,75 alá, onnan indult most újra a csúcs felé.