Lefelé indultak a tőzsdék a hosszas magasban tartózkodás után, és most ennek akár megalapozottabb oka is lehet. A Deutsche Bank nem gond: egy német bank sosem fogja felforgatni a világot, legfeljebb, még ha egy kicsit ciki is, a német állam kisegíti.
Ami azonban sokkal döntőbb, az eddig rendíthetetlen Mario Draghi utalása arra, hogy most már ő sem tartja annyira jó ötletnek a nulla és negatív kamatok világát, inkább áthárítaná a költekezés terhét a kormányokra, főleg ahol nincs hiány, sőt többlet van. Ez azt jelzi, hogy az irracionális kamatmentes világ belátható időn belül mégis véget érhet, ekkor viszont nem kell a pénznek kínjában a tőzsdére áramlani.
Ha viszont így van, érdemes egy kicsit eladni a magasban lévő árak mellett, és ezt tegnap Amerikában is megtették, majd ma Ázsiában és Európában folytatják. Az S&P 500 közel egy százalékot esett 2150 pontig, a Nasdaq ugyanennyit 5270 pontig. Ázsiában a Hang Seng és a Nikkei estek bő másfél százalékot, az igazán komoly hatás azonban Európában mutatkozik, hisz mégis csak ez Draghi terepe.
CAC-40, Párizs |
A spanyol és az olasz index több mint 2 százalékkal van lejjebb, de a tegnap még nagyot menetelő francia CAC-40 is 2 százalékot esik, 4350 pontig. A DAX is nagyjából ennyit gyengül 10 210 pontig, ha tartós lesz a folyamat, ismét elbúcsúzhatunk az ötszámjegyű tartománytól.
A BUX 1,3 százalékkal van lejjebb 27 600 ponton, de a két legnagyobb papír, az OTP és a Mol egyaránt 1,7 százalékkal esnek 7190 illetve 17 000 forintig. A Richter és a Telekom csak szerény mínuszban van 5580 illetve 447 forinton.
Euró/forint |
A forint korábbi ereje teljesen elpárolgott, az árfolyam eurónként 309,30. Ezúttal a zloty is gyengül, egy euróért 4,315-öt adnak belőle.
Brent olaj |
Az olaj a tegnapi nagy rali után kicsit megnyugodott, miután visszarettent az 50 dolláros ártól. A WTI 47,20 dolláron áll, a Brent 49-en.