Az Európai Unió tagállamainak pénzügyminiszteri és gazdasági miniszteri (ECOFIN) találkozója előtt újságíróknak elmondta: "Összességében most kritikus tíz napba lépünk, amikor véglegesíteni és lezárni kell a válságkezelést". "Két főbb irányvonal mentén kell folytatni a munkát, hogy biztosítsuk a piaci turbulencia visszaszorításához szükséges pénzügyi tűzfalat, hogy ezzel egy időben tovább erősítsük a gazdasági kormányzást" - tette hozzá.
Rehn szerint a válság idején jó együttműködés jött létre az euróövezeti államok és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között. Elmondta azt is, hogy az Európai Központi Bank (EKB) "jelentős szerepet" játszott eddig a válságkezelésben.
Szerdán az Ecofin ülésezik, december 8-án az Európai Központi Bank kamatdöntő bejelentése esedékes, december 9-én az EU csúcsértekezlete ül össze - ebben az időszakban valószínűleg egyértelműen nőni fog a volatilitás a tőkepiacokon. Az euróövezeti döntéshozók ismét elszántak a válság megoldásával kapcsolatban - ez azonban már a sokadik alkalom, amikor égre-földre esküsznek az illetékesek, hogy végére járnak a problémáknak, így erős fenntartásokkal kell kezelni a hasonló bejelentéseket.
Eddig csalódást kelt a válságrendezés - 311 forint fölött az euró
Az eurózóna miniszterei már megállapodtak az európai mentőalap kibővítéséről, de konkrét számok eddig nem hangzottak el. Egyes vélemények szerint az IMF-re lesz szükség további források biztosításához, miután az olasz kötvényhozamok jelentős megugrása után Itália ismét közelebb került a pénzügyi összeomláshoz. A tőkepiaci hangulatnak nem tesz jót, hogy a Standard & Poor's leminősített több vezető bankot is.
Úgy tűnik, a keddi MNB-kamatemelés nem volt elég ahhoz, hogy meghozza a befektetők kockázatvállalási kedvét; a pesszimista nemzetközi hangulatban gyengülnek a kelet-közép-európai feltörekvő devizák.
Az eurót 312 forint fölött jegyezték 9 óra körül, fél 11-re azonban valamelyest erőre kapott a forint - a 311 forintos euróárfolyam elérése mindazonáltal továbbra sem nevezhető komoly erősödési hullámnak.