16:00
Miután véget ért a miniszterelnöki bejelentéssorozat, rövid időn belül a reggeli szintekre erősödött vissza a forint az euróval és a frankkal szemben is.
Tóth Gergely, a Buda-Cash elemzője a forint visszaerősödésével kapcsolatban elmondta: a nemzetközi piaci hangulat nem javult, a miniszterelnök bejelentése azonban valamivel puhább, mint amire számítottak a piacok. Miután a bankoknak nem kell kötelező jelleggel, automatikusan forinthitelt biztosítani az előtörleszteni kívánó devizahiteles ügyfeleknek, a rögzített árfolyamon való végtörlesztés lehetősége inkább azokra vonatkozik, akik megtakarításaikból tudják visszafizetni egyösszegben hiteleiket, vagy egy hitelképességi vizsgálaton sikerrel meg tudnak felelni.
A Buda-Cash elemzője szerint az adósok talán 10-15 százaléka lehet az, aki élni tud ezzel a lehetőséggel. Márpedig ez a korábban számolt 1000 milliárdos veszteségnél jóval kisebb sebet ejthet a bankszektoron, és az OTP sem fog 2-300 milliárdos leírásra kényszerülni egy év alatt. Úgy tűnik, ez a csomag már beárazódott a pénteki kereskedés alatt - magyarázta a forint viszonylag nyugodt mozgását az elemző.
13:45
281 forintos euróval indult a hét a bankközi devizapiacon, a miniszterelnök napirend előtti felszólalása közben azonban folyamatosan gyengült a hazai deviza. Fél 2 után már 283,2 forinton állt az euró jegyzése.
Ezzel árhuzamosan a svájci frankért is többet kellett adni a devizapiacon: az árfolyam a reggeli 233-as szintről kora délutánra 235 forint fölé emelkedett.
A hazai hírek mellett egyébként is borongós hangulat nyomja rá a bélyegét a devizapiaci kereskedésre: Görögország az utolsó centjeit költi, a túléléshez szükséges nemzetközi mentőcsomag feltételéül szabott megszorító intézkedésekkel szemben nagyon erős a lakosság ellenállása.
Privátbankár