3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai ingatlanbuborék kipukkanása a mélybe rántja az ipari fémeket. Mivel az acélgyártók és a bányavállalatok bedőltek a propagandának, hogy Kína acéltermelése 2030-ig egyfolytában nőni fog, most óriási gondokkal küzdenek.

A vasérc ára – amely egy vezető indikátora a befektetéseknek az építkezéseken fölhasznált acél révén – az elmúlt napokban a kritikus tonnánkénti 70 dollár alá került, 50 százalékot szakadva az idei évben!  Utoljára ilyen szinteket 2009-ben láttunk utoljára. A fő okot Kínában kell keresni, ahol már második hónapja esnek az átlagos ingatlanárak, ráadásul az esés gyorsul: míg szeptemberben 1, 2 százalékkal estek éves alapon, októberre ez már 2, 6 százalékot ért el.

Ráadásul még nő is a pesszimizmus a vasérc piacán, a gyenge kínai kereslet és a túlkínálat miatt a Citigroup 2015-re már 60 dollárra várja a tonnánkénti árat a mostani, már így is összeomlásnak nevezhető 70 dollár körüli árról. Az HSBC egy október 22-ei jelentésében pedig arról értekezik, hogy az idei globális termelés 100 millió tonnával haladja meg a keresletet, míg a túltermelés szintje tavaly "csak" 16 millió tonnát ért el.

Szorul a hurok az acélgyártók nyakán

Ez bizony komoly horderejű trendváltás a piacon. Az elmúlt évtizedben Kína minden egyes évben akkora addicionális, új kapacitásokat teremtett az acél-iparában, mint Németország - Európa legnagyobb acéltermelője - teljes éves termelése. Az elképesztő ütemű felfutás eredőjeként előálló óriási kapacitások Kínában fölszívták a világ vasérc-termelésének a felét és addig nem látott jólétet teremtett Ausztrália Pilbara régiójában és a brazil Amazonas medencében. Az üzlet, amelynek mértéke évi 160 milliárd dollárt tesz ki, most gyorsan hanyatlik.

A jegybankok zéró kamatláb politikája rózsaszínű álmokhoz és túlzott befektetésekhez vezetett. Az óriási bányavállalatok elhitték a főáramlatú propagandát, miszerint Kína acéltermelése csak valamikor 2030 körül fog tetőzni és emiatt 2009 óta 120 milliárd dollárt fektettek be új kapacitások létrehozásába.  Ennek most, hogy a vasérc ára öt éves mélypontra esett, súlyos következményei lesznek olyan bánya-óriásokra, mint a BHP Billiton és a Rio Tinto Group.

Kína messze a legnagyobb felvevője a világon a réznek és a cinknek is, amelyek szintén meghatározó szerepet játszanak az építőiparban. A réz ára hasonló vesszőfutást szenved el az elmúlt időszakban, mert Kína fölhasználásának 61 százaléka a most visszaeső építőiparba kerül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG