A múltbéli statisztikák szerint a szeptember a legfényesebben ragyogó hónap az arany éves ciklusában. Ebben a hónapban India falvaiban dől el az arany világpiaci ára, ahol a nemesfém nem csak kultikus erővel bír, de ősidők óta őrzi kincsképző szerepét is. Milliárdnyi hindu teszi félre megtakarításait aranyban, és a szeptembertől október végéig tartó házasságkötési szezon alatt pénz és egyéb ajándékok helyett is hagyományosan aranyat illik ajándékozni az ifjú párnak az örök szerelem jelképeként – tájékoztat a www.aranypiac.hu.
A legfrissebb népszámlálási adatok szerint India lakossága már eléri az 1,2 milliárd főt. Ez a hatalmas népesség, amely a sárga nemesfémhez való mélységes vonzódásáról is ismert, képes arra, hogy keresletével döntően befolyásolja az arany világpiaci árának alakulását. 2010-ben Indiából érkezett az arany iránt világszerte mért fogyasztói kereslet egyharmada.
Az indiaiak által birtokolt 18 ezer tonnányi arany pedig a világ legnagyobb lakossági kézben lévő aranykészlete. A magánszemélyek keresletének legfőbb motorja hagyományosan az ékszervásárlás (az arany iránti éves kereslet 75%-a), amire leginkább az évente megrendezésre kerülő 15 millió esküvői ünnepséggel kapcsolatosan kerül sor. Ugyanakkor ellentétben a nyugati világban tapasztaltakkal az indiai ékszervásárlásoknak legalább a fele leginkább befektetési célt szolgál.
Az Arany Világtanács elemzései azzal számolnak, hogy az elkövetkezendő tíz évben az indiai aranykereslet akár 30%-kal is növekedhet. A kereslet bővülésének hátterében a gazdaság szárnyalása, egy egyre szélesebb középosztály kialakulása, a tartósan növekvő megtakarítási ráta és az urbanizáció állhat. Jelenleg azonban az ország lakosságának még 70%-a vidéken él és mezőgazdasági tevékenységet folytat. Ez a vidéki lakosság, amely az indiai aranykereslet kétharmadáról gondoskodik, óriási befolyással bír az arany nemzetközi piacára, és ezáltal a világpiaci ár alakulására.
Miután a világszerte eladott arany több mint 20%-át ez a népréteg vásárolja, szokás mondani, hogy Londonban csak rögzítik, de valójában India falvaiban csinálják az arany árát.
Szintén a vidék erejét igazolják az indiai vegyes-konszern, a Tata Group aktuális piackutatási adatai. A Tata csoport Indiában sok minden egyéb mellett már aranykereskedelemmel is foglalkozik, amely során az ország távoli, vidéki régióit is ellátja. Tapasztalataik szerint az esős évszak meghatározó az arany iránti keresletben. Ha a szeptember elejéig tartó monszun sok csapadékot hoz, akkor jó termésnek nézhetnek elébe a gazdák, és magasabb jövedelemre számíthatnak, amiből több juthat aranyvásárlásra is. Márpedig az idei év különösen jónak ígérkezik a mezőgazdaság számára, így a jelek szerint nőhet a kereslet, és az indiai vidéknek köszönhetően idén is zöld útja lehet a ciklikusan megalapozott szeptemberi aranyár emelkedésnek.
Különösen bizakodó az egyik legnagyobb indiai arany nagykereskedő, a Rajesh Exports Ltd., amely a szeptember elejétől november végéig kiterjesztett fesztiváli szezonra a kereslet 25%-os növekedésével számol a tavalyi év azonos időszakához képest. A Bombay-i Aranypiaci Szövetség (Bombay Bullion Association) prognózisa szerint pedig az idei évben először nőhet 1000 tonna fölé India éves aranybehozatala. 2010-ben még 959 tonna volt az éves behozatal, egy évvel korábban pedig a kimaradó monszun miatt mindössze 480 tonna.
Az utóbbi 36 év szeptemberi árfolyam-statisztikáinak átlaga is egyértelműen a növekedést valószínűsíti. 1975 óta 26-szor tudott növekedni és mindössze 10-szer csökkent az árfolyam szeptember folyamán. Ha a csak a közelmúltat vesszük, akkor még ennél is egyértelműbb képet mutat a statisztika. Az utóbbi 10 évből csak egyben (2006) hozott csökkenést a szeptember.
Privátbankár