A nyár derekán már nemcsak a hazai, de a globális gabonatermés nagysága is viszonylagos pontossággal prognosztizálható. Az előrejelzések árupiaci szempontból kedvező kilátással kecsegtetnek, hiszen a termés kis léptékű csökkenése mellett a kereslet ismét növekedett mind az élelmiszer-, mind az energiacélú felhasználás bővülése miatt. A Solar Capital elemezése szerint a nemzetközi makro- és monetáris folyamatok miatt a búza és a rozs felértékelődésére is számíthatunk.
Augusztus beköszöntével érdemes egy pillantást vetni a gabonapiacra, ezen belül is elsősorban a búzára, hiszen az aratások az északi hemiszférán most érnek véget, és így már viszonylag pontos képet kaphatunk a búza idei globális termésadatairól. Az előrejelzések pedig már most is kecsegtetően hatnak a gabonák áraira. Hont András, a Solar Capital elemzője szerint mivel az idei termés a felhasználási igényt nem képes fedezni, és a gabona fogyasztása rövid időn belül a válság ellenére sem eshet vissza radikálisan, a gabonakészletek várhatóan tovább csökkennek, és az árak tovább emelkednek. A gabonák értékének alapvetően a jelenlegi globális monetáris politika is kedvez, hiszen a jegybankok folyamatos pénzbővítésével a valós eszközök felértékelődnek.
A globális búzatermés a 2010-2011-es évben várhatóan 645 millió tonna lesz, ami 5,5 százalékos visszaesést jelentene a 2008-2009-es rekordterméshez képest. A világ össztermelésének több mint kétharmadát adja az Európai Unió (21,2 százalék), Kína (17,7 százalék), India (12,5 százalék), az Egyesült Államok (9,3 százalék), Oroszország (6,4 százalék), valamint Ausztrália (3,9 százalék). Kína búzatermése az idén várhatóan kis mértékben csökken a tavalyi évhez képest, Ausztrália viszont jóval kedvezőbb adatokkal büszkélkedhet. A búzával beültetett területek mértéke világszinten 2 százalékkal mérséklődve, 222 millió hektárra csökkent a 2010-2011-es évben, így talán nem is olyan meglepő, hogy idén nem sikerült a tavalyi termelési eredményeket hozni. A kisebbb vetésterület mellett a hozamok a terület arányában is elmaradtak a korábbitól, hiszen az idei termésátlag mindössze hektáronként 2,9 tonna körül alakult.
A búza vetésterülete a Vetőmag Szövetség és Terméktanács (VSZT) adatai alapján Magyarországon 953.000 ha körül alakult, ami elmaradt a tavalyihoz képest, ennek ellenére a termelők idén a tavalyinál több és jobb minőségű termést takaríthatnak be. A VSZT adatai szerint 3,9 millió tonna búza kerül betakarításra. Hazánknak évente átlagosan 1,2 millió tonna étkezési és 1 millió tonna takarmánybúzára van szüksége. A Syngenta összefoglalója szerint mivel az idei termés is meghaladja a hazai szükségleteket, az export szerepe továbbra is jelentős marad. |
A búza termésének nagy részét emberi fogyasztásra használjuk fel, a lakosság kalóriabevitelének globálisan közel 20 százalékát teszik ki a búzából előállított termékek. A kereslet közel ötödét az európai kontinens támasztja, a kínai kereslet – amely a középosztály proteindús ételek iránti radikálisan növekvő igényének köszönhető – pedig szintén feltartóztathatatlanul növekszik, megközelítve e szintet. Emellett a magas energiaárak következtében az alternatív bioetanol iránt is folyamatosan emelkedik az igény, amelynek szintén e gabonafajta az egyik fontos alapanyaga. Így nem is csoda, hogy a búza iránti kereslet az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium (USDA) adatai szerint az idei évben 662,7 millió tonnára emelkedett.
E fundamentumok mellett érdemes egy pillantást vetni a rozsra, amelynél a 2010-11-es termés több mint 31 százalékkal csökkent. A gabonapiac forgalmának oroszlánrészét adó chicagói árutőzsdén – amelyet a vállalkozó szellemű hazai befektetők is elérhetnek –, egy ilyen radikális visszaesés a jelenlegi piaci környezetben e terméknél is óriási árfolyam-emelkedéssel párosulhat - vélik a Solar Capital elemzői.
Privátbankár