1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szaporodnak az aggodalmaskodó hangok amiatt, hogy az élelmiszerek túl drágák, sokan a spekulációs vásárlásokat teszik felelőssé tömegek éhezéséért. Mások, mint a Fed, attól tartanak, hogy a következő piaci buborék a termőföld vagy az agrártermékek piacán fog kialakulni.

Ki a legnagyobb termőföld-tulajdonos Amerikában az államon kívül: talán valamelyik élelmiszeripari konszern, mint a McDonald’s, vagy valamely híresen gazdag család, mint a Rockefellerek? – tette fel a kérdést a Financial Times. Mint kiderül, egyik sem, ehelyett a TIAA-CREF jelzésű nyugdíjalapé a legtöbb ilyen földterület, igaz, a mormon egyház is eléggé előkelő helyen áll a sorban.

A nyugdíjalap 3,4 millió tagjának 470 milliárd dollárját kezeli, ebből kétmilliárd dollár van közvetlenül amerikai termőföldben, további jelentős összegek közvetve más mezőgazdasági érdekeltségű vállalkozásokban és külföldi, főleg brazil és ausztrál földterületekben fekszenek. Nem ez az egyetlen ilyen, az OECD egyik jelentése szerint ugyanis 54 befektetési alap 7,44 milliárd dollárt tart mezőgazdasági befektetésekben világszerte, aminek a duplázódására számítanak.

Az okok közé tartozik, hogy az élelmiszerkereslet rohamosan nő, a föld lakossága most érte el a hétmilliárdot, és a feltörekvő országok gyors gazdasági fejlődése miatt újabb és újabb tömegek képesek többet költeni élelmiszerekre. A válsághangulat, a recesszió szele ellenére az élelmiszerárak viszonylag magas szinten mozognak. Ám van ennél komolyabb ok is: az általános válsághangulat, bizalmatlanság a pénz, devizák, kötvények, részvények iránt értékálló befektetések felé tereli az embereket. (Hasonlóan ahhoz, ahogy német lapok rendszeresen beszámolnak róla, amint a polgárok mohón vásárolják befektetési céllal a lakásokat Németországban.)

A Business Week szerint Nebraskában 30 százalékkal voltak feljebb a földárak a második negyedév végén, mint egy évvel korábban. Robert J. Shiller, a Yale egyetem közgazdásza, aki már 2005-ben megjósolta az amerikai ingatlanpiaci buborékot, idén márciusban a következő évtized buborékjelöltjének nevezte a termőföldet. Úgy tűnik, a Fed is komolyan veszi a szavait, és árgus szemekkel figyeli a jelenséget. A szeptember 7-én kiadott híres Beige Book szerint a Kansas City-i Fed 20 százalékos, a chichagoi 17 százalékos, a minneapolisi pedig 22 százalékos földár-emelkedésről számolt be.

 

A Morgan Stanley kalandja az ukrán sztyeppével

Voltak, akik korán ébredtek, de rossz helyen. A The Washington Post oknyomozó riportja szerint a Morgan Stanley már 2006 körül a föld- és élelmiszerárak emelkedését prognosztizálta, és az Enselco nevű leányvállalatán keresztül 2007-ben komoly földterületekben szerzett részesedést Ukrajnában, Odessza közelében. Az üzlet azonban nem ment jól, bürokrácia, korrupció, lopások nehezítették a gazdálkodást. Végül 2009-ben - bizonyára nem függetlenül a pénzügyi válságtól sem - a Morgan Stanley kiszállt. Egy részvénycsomagja azonban megmaradt, amelynek értéke a 2007. júniusi 74 dollárról idén október elejére ötödére, 14 dollárra esett.

 

Németországban a Foodwatch nevű fogyasztóvédelmi szervezet az ország legnagyobb bankját, a Deutsche Bankot célozta meg legutóbbi, október 18-án indult kampányával, és követelte tőle, hogy vonuljon vissza az élelmiszerspekulációktól – írta a Wirschaftswoche. (A dolog pikantériája, hogy elnökének, Josef Ackermannak vezetékneve földművest jelent, az Acker pedig szántóföldet, így igen érdekesen hangzik németül, hogy “el a kezekkel a szántóföldtől, Ackermann”.) A cikk szerint az élelmiszerek csak 2010-ben harmadával drágultak, ami 40 millió embert taszított mélyszegénységbe. A 2000. év óta pedig már 150 százalékos az áremelkedés.

Bankok, befektetési alapok és más pénzügyi befektetők egyes becslések szerint 400, mások szerint 600 milliárd dollárt fektettek be már az árutőzsdéken élelmiszerekbe. A Wirtschaftwoche szerint az élelmiszerárak a novemberi Cannes-I világgazdasági fórumon is szóba kerülnek majd. Az USA árutőzsdei hatósága, a CFTC pedig úgy készül újraszabályozni az árutőzsdei ügyleteket (nem csak az élelmiszerekre, hanem például az olajra is), hogy korlátozná az egy kereskedő által tartott kontraktusok számát, ezzel mérséklendő a vételi nyomást.

Privátbankár

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG