Ki a legnagyobb termőföld-tulajdonos Amerikában az államon kívül: talán valamelyik élelmiszeripari konszern, mint a McDonald’s, vagy valamely híresen gazdag család, mint a Rockefellerek? – tette fel a kérdést a Financial Times. Mint kiderül, egyik sem, ehelyett a TIAA-CREF jelzésű nyugdíjalapé a legtöbb ilyen földterület, igaz, a mormon egyház is eléggé előkelő helyen áll a sorban.
Az okok közé tartozik, hogy az élelmiszerkereslet rohamosan nő, a föld lakossága most érte el a hétmilliárdot, és a feltörekvő országok gyors gazdasági fejlődése miatt újabb és újabb tömegek képesek többet költeni élelmiszerekre. A válsághangulat, a recesszió szele ellenére az élelmiszerárak viszonylag magas szinten mozognak. Ám van ennél komolyabb ok is: az általános válsághangulat, bizalmatlanság a pénz, devizák, kötvények, részvények iránt értékálló befektetések felé tereli az embereket. (Hasonlóan ahhoz, ahogy német lapok rendszeresen beszámolnak róla, amint a polgárok mohón vásárolják befektetési céllal a lakásokat Németországban.)
A Business Week szerint Nebraskában 30 százalékkal voltak feljebb a földárak a második negyedév végén, mint egy évvel korábban. Robert J. Shiller, a Yale egyetem közgazdásza, aki már 2005-ben megjósolta az amerikai ingatlanpiaci buborékot, idén márciusban a következő évtized buborékjelöltjének nevezte a termőföldet. Úgy tűnik, a Fed is komolyan veszi a szavait, és árgus szemekkel figyeli a jelenséget. A szeptember 7-én kiadott híres Beige Book szerint a Kansas City-i Fed 20 százalékos, a chichagoi 17 százalékos, a minneapolisi pedig 22 százalékos földár-emelkedésről számolt be.
A Morgan Stanley kalandja az ukrán sztyeppével Voltak, akik korán ébredtek, de rossz helyen. A The Washington Post oknyomozó riportja szerint a Morgan Stanley már 2006 körül a föld- és élelmiszerárak emelkedését prognosztizálta, és az Enselco nevű leányvállalatán keresztül 2007-ben komoly földterületekben szerzett részesedést Ukrajnában, Odessza közelében. Az üzlet azonban nem ment jól, bürokrácia, korrupció, lopások nehezítették a gazdálkodást. Végül 2009-ben - bizonyára nem függetlenül a pénzügyi válságtól sem - a Morgan Stanley kiszállt. Egy részvénycsomagja azonban megmaradt, amelynek értéke a 2007. júniusi 74 dollárról idén október elejére ötödére, 14 dollárra esett. |
Németországban a Foodwatch nevű fogyasztóvédelmi szervezet az ország legnagyobb bankját, a Deutsche Bankot célozta meg legutóbbi, október 18-án indult kampányával, és követelte tőle, hogy vonuljon vissza az élelmiszerspekulációktól – írta a Wirschaftswoche. (A dolog pikantériája, hogy elnökének, Josef Ackermannak vezetékneve földművest jelent, az Acker pedig szántóföldet, így igen érdekesen hangzik németül, hogy “el a kezekkel a szántóföldtől, Ackermann”.) A cikk szerint az élelmiszerek csak 2010-ben harmadával drágultak, ami 40 millió embert taszított mélyszegénységbe. A 2000. év óta pedig már 150 százalékos az áremelkedés.
Bankok, befektetési alapok és más pénzügyi befektetők egyes becslések szerint 400, mások szerint 600 milliárd dollárt fektettek be már az árutőzsdéken élelmiszerekbe. A Wirtschaftwoche szerint az élelmiszerárak a novemberi Cannes-I világgazdasági fórumon is szóba kerülnek majd. Az USA árutőzsdei hatósága, a CFTC pedig úgy készül újraszabályozni az árutőzsdei ügyleteket (nem csak az élelmiszerekre, hanem például az olajra is), hogy korlátozná az egy kereskedő által tartott kontraktusok számát, ezzel mérséklendő a vételi nyomást.
Privátbankár