Ma reggelre tovább csökkent az olaj ára, az amerikai WTI már 92 dollár alatt van, míg múlt pénteken 100 dollár fölött is megfordult. Az áresés akkor gyorsult be, amikor szerdán közzétették a nagyon erős amerikai tartalékadatot, amire egy szaudi nyilatkozat is ráerősített. Az amerikai nyersolajtartalékok a múlt héten 8,5 millió hordóval nőttek, míg a piac csak 2,5 milliót várt. Nem sokkal az adat közlése után a legnagyobb OPEC-termelő, Szaud-Arábia illetékese arról beszélt, hogy a világ olajtartalékai túl vannak töltve.
Hétfőn egy kemény, 4,5 dolláros esés volt hirtelen az olajpiacon, erről azóta sem tudni biztosan, hogy elütés (fat finger) volt, vagy egy hatalmas mennyiségű készlet eladása. A hírrel kapcsolatban az is felröppent, hogy az amerikai kormány esetleg felszabadítaná a stratégiai olajtartalékot. Az elütést részben cáfolja, hogy a nagy esés után nem állt vissza az árfolyam. Mindenesetre érdekes a jelenség
Forrás: Dealbook Privátbankár |
A piacok hangulatát ma reggel is alapjaiban befolyásolja az olaj árának drasztikus esése. A nagy súllyal rendelkező energetikai és olajcégek részvényei esnek az ázsiai kereskedésben. A hangulat romlásához hozzájárul az is, hogy az HSBC előzetes adatai szerint szeptemberben folytatódott a kínai feldolgozóipar gyengélkedése. A mutató ugyan 47,8 pontra ugrott az augusztusi 47,6 pontról, viszont továbbra is a növekedést jelző 50 pont alatt van.
Egy másik hajnali adat a várt szint alatt ugyan, de tovább nőtt a japán külkereskedelmi mérleghiány, mivel folytatódott az export visszaesése. Egy tegnap kínai nyilatkozat szerint a japán exportőrök alaposan ráfaraghatnak a Kínával folyó területi vitára és még az is elképzelhető, hogy Kína - amely a japán adósság legnagyobb finanszírozója - az állampapírpiacon keresztül zsarolja majd meg a szigetországot.