Nagyot változott a forint piaca. Míg az elmúlt években a legkisebb belpolitikai bizonytalanságra is esni kezdett a hazai fizetőeszköz, addig mostanában ezek az események teljesen irrelevánsak számára.
Stabil makrogazdaság
A legfőbb ok az lehet, hogy a piac szereplői felismerték, hogy a kormány politikája, még ha cikkcakkos is sokszor, a forint szempontjából semmiképpen sem kedvezőtlen. 5 év alatt elég jól kirajzolódott, hogy a makrogazdasági egyensúlyra a kormány gondosan ügyel, a költségvetés, a fizetési mérleg stabil, az infláció minimális. Márpedig egy valuta árfolyamára fundamentálisan leginkább ezek a tényezők hatnak.
Korábban a piac minden politikai, pláne gazdaságpolitikai rezdüléstől megijedt. Ez eleinte érthető is volt, mert a kormány első 1-2 évében az ország finanszírozása megoldatlannak tűnt, felmerült az IMF segítségének igénybevétele is. Végül is erre nem lett szükség, a finanszírozás a piacról megoldódott, ezen belül is egyre nagyobb arányban belső megtakarításokból, vagyis csökkent a devizaadósság aránya, ezáltal a forint sebezhetősége. Nem utolsó sorban a devizahitelek kivezetése is egy stabilizáló tényező.
Hozaméhség
Mostanra pedig olyan hozaméhség állt elő a világban, hogy minden valuta szimpatikus, amelynek kibocsátó országában stabil a makrogazdasági helyzet, és még némi pozitív hozam is elérhető. Ez a forintnál abszolút fennáll, és vélelmezhető is ezek alapján, hogy az utolsó pár év leértékelődési trendje megáll, esetleg meg is fordul. Nem lenne meglepő, ha a forintban kifejezett euró árfolyam hosszabb távon is 2-essel kezdődne.
Friss árfolyamok >>> |
Az árfolyam már egy ideje a 305-ös sziklaszilárd szintet ostromolja. Ha ezt sikerül átrobbantani, elkerülhetetlenül felszalad 299-ig.