Teljesen rászokott a nemzetközi sajtó a magyar hírekre. A vezető gazdasági médiumok reggel óta folyamatosan hírt adnak az újabb forintzuhanásról és a legtöbben háttéranyagot is közölnek a kormány elmúlt hetekben mutatott renitens viselkedéséről. Van, aki már elásta az újabb hitellel kapcsolatos esélyünket, van, akinek ebben az egyik államtitkár segített. A teljesség igénye nélkül megnéztünk mi is néhány cikket.
Többnyire a forint újabb mélypontja a vezető hír a Magyarországgal foglalkozó külföldi cikkek között. Az olyan gyorshírekre szakosodott portálok, mint az amerikai MarketWatch, viszonylag röviden elintézték a hírt, klasszikus néhány soros összefoglaló cikkben egy forint napi charttal színezve a magyar deviza újabb mélyrepülését.
A Wall Street Journal részletes összefoglalót ír a magyar helyzetről, kifejtve az elmúlt hónapok történéseit, főleg a kormány kuruckodását a nemzetközi szervezetekkel. A lapnak interjút adott Pleschinger Gyula az NGM államtitkára, aki olyan magabiztossággal beszélt az IMF-megállapodásról, mintha mi segítenénk ki a Nemzetközi Valutaalapot. Olyan megállapodásról beszélt, ami „mindkét félnek jó”, de azt is mondta, hogy „nem tragédia”, ha nem születik megállapodás, ugyanis Magyarországnak „több mint elég forrása van” ahhoz, hogy kötelezettségeit kifizesse.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung reggel címoldalon foglalkozott a magyarországi helyzettel megemlítve a keddi, operaház előtti tüntetést, és szintén részletes összefoglalót közölve az Orbán-kormány törvényalkotási gyakorlatáról, elsősorban a jegybanktörvényről. A lap egyenesen azt írja, hogy Magyarország nem kap hitelt az uniótól. Brüsszelnek ugyanis elege van a folyamatos ellenkezésből.
A Bloombergen több cikk is foglalkozik a magyar helyzettel. A világ talán legelismertebb hírügynökségének internetes oldala is vezető hírei között közli a forint körüli aggodalmakat. A többi részletes cikkhez hasonlóan ez a portál is részletes összefoglalót közöl az előzményekről. A Bloomberg kommentárja is megjegyzi, hogy ha nem lesz megállapodás, akkor beláthatatlan következmények lesznek a magyar piacon, ahol a CDS felár és a forint is új csúcson van.
A brit Reuters hírügynökség a feltörekvő piaci hírei között számol be a Magyarországi helyzetről, egy összefoglalóban említve a forint gyengülését a kazah kötvénykibocsátással és az izraeli sékel újabb gyengülésével.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.