A tegnapi forintgyengülést az IMF válaszlevelének publikálása, és az ezzel egy időben kibontakozó jó hangulat fordította erősödésbe. Ahogy arról beszámoltunk, az IMF hivatalosan is kimondta, hogy amennyiben az Országgyűlés elfogadja jelen formájában a jegybanktörvényt, akkor már akár másnap kezdődhetnek a tárgyalások. Az előzetes tervek szerint, ha nem lesz eltérés a házszabálytól, erre július 12-én kerül sor. Varga Mihály tárca nélküli miniszter csütörtöki nyilatkozata szerint Magyarország legkésőbb október végéig aláírhatja a nemzetközi hitelezőkkel a hitelmegállapodást, amelynek értéke közel lesz a piac által várt 15 milliárd euróhoz. Részletek >>
Meg kell menteni a spanyol bankokat és az eurót - de hogyan? Ez a fő kérdése a ma kezdődő kétnapos EU-csúcsnak, ahol a műsorra tűzött 10 témában egyelőre csak egyben körvonalazódik kontinentális egyetértés. Lássuk, Angela Merkel megbirkózik-e 26 tagállammal? Friss összeállításunk a témában >> |
Ma kezdődik Brüsszelben az EU-csúcs, ami az előzetes tervvel szemben lehet, hogy egészen vasárnapig tart. Az első érdemi megbeszélésekre a ma esti munkavacsorán kerülhet sor, így lényegesebb információkat leghamarabb este hallhatunk. Karsai Péter, a Commerzbank treasury sales munkatársa szerint a csúcson érdemi lépésre nem számíthatunk. A felek taktikusan ülnek majd a tárgyalóasztalhoz és a végén az egységüket reprezentáló 130 milliárd eurós közös növekedési program elfogadásán lesz majd a hangsúly - véli a szakember. A piacok várakozó állásponton vannak, de a mai olasz aukció eredménye, illetve délután publikált amerikai adatok megmozgathatják az euró árfolyamát.
Délelőtt az euró a dollárral szemben az 1,25 fölötti szintekről rövid idő alatt 1,2420 környékére esett vissza. A hangulatot a német munkanélküliségről kiadott vártnál gyengébb adat és az EU-csúccsal kapcsolatos pesszimista vélemények felerősödése rontja.
Az euróval párhuzamosan gyengül a forint is, 286,20 környékéről rövid idő alatt 2 forintot emelkedett az euró jegyzése a bankközi devizapiacon.