Gombamód szaporodtak
A svájci jegybank mai szégyenletes akciója nem csak az általános bizalmat rengette meg a jegybankok és egyéb gazdasági döntéshozók iránt, hanem az utóbbi időben gombamód szaporodó, online kereskedési platformot kínáló cégek, és nem utolsó sorban azok ügyfelei is sötét jövő elé néznek. Márpedig ez az iparág nagyon felfutott az utóbbi időben.
Amióta az internet elterjedése lehetővé tette az online kereskedést, sok cég ismerte fel, hogy nagy tömegeket lehet erre a piacra vonzani. És miután a hagyományos kereskedési termékek (részvény, áruk stb.) nem olyan egyszerűek, elkerülhetetlenül kell hozzájuk gondolkodás, piacismeret, ezért a devizák felé fordultak. Ott kevés a fundamentum, technikai alapon játszhatnak a résztvevők, és egy kis ígérethalmazzal megfűszerezve ez már sokaknak tetszik, és szívesen megpróbálják.
Természetesen a többség ezen a piacon sem nyerhet, de amíg a piacon vannak, addig is jutalékot szedhet a szolgáltató. Vannak, akik több évig próbálkoznak, ráadásul akadnak sikeresek is, tehát az üzletág eddig működött. Nyilván előbb-utóbb eljött volna egy időpont, amikor már mindenki, aki szóba jöhet, megpróbálkozott a dologgal, és azok, akik veszítenek, elvonulnak a piacról. Ekkor óhatatlanul összeszűkült volna a piac mérete.
Bajban vannak
Most viszont lehet, hogy egy csapásra megváltozik minden. A dolog jórészt arra épült, hogy a főbb valuták kockázata véges, elmozdulásuk adott időszak alatt adott mértéket nem halad meg, így kalkulálható a kockázat, ezáltal az ügyfelektől kérhető letét. Egész ma délelőttig. A svájci jegybank a mesterséges árfolyam limitjével majd annak egy pillanat alatti eltörlésével előidézte, hogy egy ilyen komoly valuta, mint a frank, rövid idő alatt közel 30 százalékkal mozduljon el. Ezzel pedig vége a mérhető kockázatnak.
Mit ajánlhatnak ezek után a kereskedési platformok ügyfeleiknek? A lehetséges nyereség mellé odaírhatják, hogy tőkeáttétel nélkül 30 százalékos a kockázat, tőkeáttétellel akár a befektetett pénz sokszorosa, amit éppen ezért ezek után már nem is vállalhat a cég.
Mit tehetünk?
Heves valutamozgások már máskor is előfordultak, pl. a rubel leértékelődése, na de nem néhány perc alatt. Több hónapos folyamat volt, mindenkinek volt bőven ideje kezelni a pozíciókat. Olyan is volt, hogy egy valuta már nagyon akart esni, de az adott ország makacskodott, miközben devizatartalékai fogytak: nyilvánvaló volt, hogy csak idő kérdése az összeomlás, ezért ilyenkor a szolgáltatók a kockázathoz igazíthatják a letéti követelményeket.
De ha ilyen, mint a mai, megtörténhet egy komoly valutával, komoly jegybankkal (ráadásul az ellenkező irányban, vagyis senki nem kényszeríthette őket az azonnali felértékelésre) akkor innentől a kockázatok nem mérhetők. Mit lépnek majd erre a devizakereskedési platformok? Vállalják a kockázatot, és imádkoznak, hogy ne legyen még egy ilyen, vagy becsukják a boltot?
És mit tehet a befektető? Egyet biztosan: ezután fenntartásokkal kezel minden jegybankári ígéretet. Árfolyamlimit nem létezik ezután, még ha azt is állítják. Ezért az ilyen szituációkban is úgy kell viselkedni, mint egy szabadon lebegtetett valutánál. Sőt: csak szabadon lebegtetett devizákkal kereskedjünk, azoknál nem történhetnek ilyen extrémségek.